Hirdetés

2024.11.26. 11:54

Lelepleztük! A leggyakoribb tévhitek a lakásfelújításról

Ha lakásfelújításba kezdünk, biztosan rengeteg tanácsot kapunk majd a családtagjainktól és ismerőseinktől is. Ezzel nincs is probléma, egészen addig, amíg a sok, teljesen eltérő vélemény hatására már azt sem tudjuk, kinek higgyünk. A sok ellentmondás oka az, hogy számos tévhit kering a felújításról, melyeket annak ellenére szeretünk hangoztatni, hogy a valóságalapjukról sokszor fogalmunk sincs. Lássuk, mik a leggyakoribb félreértések és előítéletek a témával kapcsolatban!

Lelepleztük! A leggyakoribb tévhitek a lakásfelújításról

Forrás: 123rf.com

1. A felújítás költségeit nem lehet előre tervezni

Sokan úgy gondolják, hogy a lakásfelújítás során minden egyes alkalommal túl fogunk csúszni a tervezett költségvetésen. Ez a tévhit onnan ered, hogy sokan valójában nem készítenek részletes költségvetést, illetve ennek keretein belül nem számolnak az esetleges váratlan kiadásokkal. Gondoljuk végig, hogy mennyi beltéri falfesték és egyéb alapanyag felhasználására lesz szükség, kérjünk árajánlatot akár több szakembertől is, majd ha ezek alapján kiszámoltuk a várható költségeket, erre számoljunk rá 10 százalékot a biztonság kedvéért. Ha valóban minden kérdést alaposan átgondoltunk, ez az összeg jó eséllyel elegendő lesz a munkák befejezéséhez.

2. Mindig olcsóbb, ha magunk csináljuk

A „csináld magad” mozgalom nem véletlenül örvend nagy népszerűségnek: ha bizonyos munkákat saját kezűleg végzünk el, kétségtelenül sok pénzt spórolhatunk, az az érzés pedig, hogy a feladatokat magunk teljesítettük, megfizethetetlen.

Egyáltalán nem mindegy azonban, hogy milyen munkálatokról van szó: egy jól megválasztott, kiváló minőségű beltéri falfesték segítségével mi is kifesthetjük a lakást, és néhány polc felszerelése sem fog problémát okozni, de bizonyos feladatok, mint a villanyszerelés vagy a vízvezeték cseréje már különleges szaktudást igényel. Ha ezekbe lelkes amatőrként vágunk bele, könnyen lehet, hogy olyan hibákat vétünk, melyek helyreállítása sokkal nagyobb költségekkel jár, mintha eredetileg is egy szakembert bíztunk volna meg.

3. Mindig a legolcsóbb alapanyag a legjobb választás

Érthető, hogy a lakásfelújítás során szeretnénk minimalizálni a költségeinket, a legrosszabb amit tehetünk azonban az, ha a minőségen spórolunk. A gyanúsan olcsó, alacsony minőségű alapanyagok az esetek nagy részében gyorsan elhasználódnak, tönkremennek, így rövid időn belül ismét javításra vagy cserére szorulnak, ennek köszönhetően pedig hosszú távon jóval több pénzt kell kiadnunk, mintha eredetileg is a minőséget választottuk volna. Természetesen elképzelhető, hogy kifogunk egy remek akciót, ilyenkor azonban érdemes ellenőrizni, hogy a kereskedő valóban azt a terméket árulja-e, amit mi meg szeretnénk vásárolni.

4. Egy kis szervezéssel biztosan gyorsan elkészülünk

A felújítások időigényét nagyon sokan alábecsülik. Még a kisebb munkálatok esetén is gyakran előfordulnak csúszások: lehet, hogy a szakembert szólítja máshova a kötelesség, vagy valamilyen anyag nem érkezik meg időben, esetleg nem a megrendelt terméket szállítják le. Számos olyan tényező van, melyet nem tudunk befolyásolni: ezt érdemes figyelembe venni akkor, ha sürgősen lenne szükségünk valamilyen munkálat elvégzésére.

5. Minél egyedibb egy ötlet, annál inkább emelkedik az ingatlan értéke

Ha lakásunkat a közeljövőben értékesíteni szeretnénk, érdemes azon néhány kisebb felújítási munkát elvégezni: egy tisztasági festés vagy a törött konyhabútor helyreállítása nagyon sokat segíthet abban, hogy a leendő vevő beleszeressen a lakásba. Sokan azt gondolják azonban, hogy ilyenkor rendkívül látványos, exkluzív megoldásokra van szükség, hiszen ezzel tudjuk még jobban felkelteni az érdeklődést.

Egy különleges, intenzív szín vagy egy meglepő bútorválasztás segítségével könnyen lehet, hogy több kattintást generálhatunk a lakáshirdetésünkkel, az azonban szinte biztos, hogy az eladás esélyét jelentősen csökkentjük. Mindenkinek eltérő megoldások tetszenek, az exkluzív otthon azonban viszonylag kevés vevőt vonz, ezért próbáljunk inkább a tömegek érdeklődésének megfelelni és döntsünk a visszafogott, semleges színű beltéri falfesték mellett.

Ne higgyünk el mindent, amit hallunk

A lakásfelújítás nem egyszerű feladat, így fejben érdemes rá alaposan felkészülni; reméljük, hogy a fenti tanácsokkal egy kicsit egyszerűbbé tehetjük ezt a stresszes – és gyakran igen zavaros – folyamatot.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a vaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában