2015.07.12. 17:28
Csaknem négyszázötven zenész vett részt a fúvószenei várfesztiválon
Sárvár - Hatodik alkalommal rendeztek nemzetközi fúvószenekari versenyt és tizenhatodszor fúvószenei várfesztivált a városban. A találkozót már nemcsak az országban, hanem a világ más részein is a rangos megmérettetések között tartják számon.
1989-ben, huszonhat évvel ezelőtt rendeztek először Fúvószenei Várfesztivált Sárváron, az ötcsillagos városban.
Kondora István, a település polgármestere gyakran hangsúlyozza, hogy Sárvárnak két erőssége van: a turizmus és az ipar. A turizmus fontos velejárója az a fesztiváldömping, amely magával ragadja a városba érkezőket, gondoljunk csak a Nádasdy Történelmi Fesztiválra, a Nemzetközi Folklórnapokra, a Mazsorettfesztiválra, vagy épp most, a fúvósok találkozójára. Merthogy a jó hagyományok szerencsére nem könnyen halnak el, így történhetett, hogy 26. alkalommal is kellő lelkesedéssel jöttek össze a fúvósok. Az örömzenén túl pedig a tudásukat is összemérték, 2008 óta ugyanis Szélesi Attila karnagy és Máhr Tivadar elnök ötlete nyomán a Várfesztivál programja a magyar fúvós-zenekarok megmérettetésével bővült.
Az ünnepélyes megnyitón Csikota József elismerést adott át Máhr Tivadarnak, a sárváriak elnökének (Fotó: Cseszkó Tamás)
– Immáron hatodszor érkeznek Sárvárra három nehézségi kategóriában versengő zenekarok – mondta el lapunknak Máhr Tivadar, aki azt is elárulta, hogy a Fúvószenei Világszövetség által kidolgozott pontozási rendszerrel értékelik a formációkat.
A fesztiválon csaknem négyszázötven zenész vett részt, és a közönség is szép számmal képviseltette magát.
Igazi kuriózum, hogy Hongkongból is érkezett egy csapat, amely számos díjjal büszkélkedhet. Sokakat megmosolyogtatott az a tény, hogy miközben a hongkongi vendégek a lehető legmagasabb minőségben szólaltatják meg a hangszereiket, menetelni viszont nem tudnak, így a fúvósfelvonuláson hangszer nélkül vonultak az utcán.
A fesztiválon neves szakmai zsűri értékelte a csapatokat, többek között dr. Csikota József, a Szegedi Tudományegyetem Zeneművészeti Kar Koncertfúvószenekarának karmestere, egyetemi adjunktus, a WASBE Kelet-közép Európai tagszervezetének elnöke, Szabó Ferenc, a Győri Symphonic Band karmestere, a Magyar Fúvószenei és Mazsorett Szövetség újonnan megválasztott elnöke, dr. Tóth Péter zeneszerző, a Szegedi Tudományegyetem Zeneművészeti Karának dékánja, Miro Saje, a Szlovén Fúvószenei Szövetség elnöke és Branislav Gagic, a WASBE szerbiai képviselője, a Zrenjanini Fúvószenekar karmestere.
Az idén Honkongból is érkeztek a találkozóra, az ázsiai zenészek számos nemzetközi díj birtokosai (Fotó: Cseszkó Tamás)
A zenekari verseny mellett 16. alkalommal élvezhette a fúvószenét kedvelő közönség az együttesek szórakoztató fesztiválműsorát a Nádasdy vár udvarán, a főtéren, illetve a fürdőben. Az ünnepélyes megnyitón Csikota József bársonykötéses elismerést adott át az idén tízéves fennállását ünneplő Sárvári Koncertfúvószenekarnak, valamint Szélesi Attila karnagynak. A vezető köszönetet mondott a városnak is, amiért szívén viseli a fúvószenekari élet támogatását.
Szabó Ferenc, aki szintén a zsűri tagja volt, arról beszélt, hogy 2010-ben járt először Sárváron a Tatabányai Fúvós-zenekar karnagyaként, akkor még mint versenyző látogatott el a településre. A karnagy méltatta a szemmel látható fejlődést.
A megnyitót a népszerű Fourtissimo Együttes főtéri koncertje zárta.