2010.07.11. 21:42

Foci vb, 2010: Iniestáék Európa után a világ tetején - Spanyolország-Hollandia 1:0

A spanyol válogatott nyerte a dél-afrikai labdarúgó-világbajnokságot, miután a vasárnapi, johannesburgi döntőben hosszabbítás után 1-0-ra legyőzte a hollandokat.

MTI

Az Európa-bajnok spanyol gárda története első vb-címét ünnepelheti, egyúttal a második csapat, amely Európa-bajnokként tudott győzni a németek 1974-es diadala után.

Európai együttes először győzött más kontinensen,  Spanyolország pedig a nyolcadik ország, amely megnyerte a labdarúgó-világbajnokságot. A hollandok 1974 és 1978 után a harmadik vb-fináléjukat bukták el, ami szintén egyedülálló.

Döntő:

Spanyolország-Hollandia 1-0 (0-0, 0-0, 0-0)
Johannesburg, Futballváros, 84.890 néző, v.:
Howard Webb (angol)
 gólszerző: Iniesta (116.)
 piros lap: Heitinga (109.)
 sárga lap: Puyol (16.), Ramos (23.), Capdevila (67.), Iniesta (118.), Xavi (121.), illetve van Persie (15.), van Bommel (22.), de Jong (28.), van Bronckhorst (54.), Heitinga (57., 109.), Robben (84.), van der Wiel (111.), Mathijsen (117.)

Spanyolország: Iker Casillas - Sergio Ramos, Gerard Pique, Carles Puyol, Joan Capdevila - Xabi Alonso (Cesc Fabregas, 87.), Xavi, Andres Iniesta, Sergio Busquets - Pedro (Jesus Navas, 60.), David Villa (Fernando Torres, 106.)
Hollandia: Maarten Stekelenburg - Gregory van der Wiel, John Heitinga, Joris Mathijsen, Giovanni van Bronckhorst (Edson Braafheid, 105.) - Dirk Kuyt (Eljero Elia, 71.), Mark van Bommel, Wesley Sneijder, Nigel de Jong (Rafael van der Vaart, 99.), Arjen Robben - Robin van Persie

A kezdés előtt egy szurkoló rohant a pályára. A drukker polóján az volt olvasható, hogy "Jimmy Jump a rasszizmus ellen". A biztonságiak éppen az előtt terítették le, hogy elérte volna a kupát, majd az öltözőfolyosón át, a várakozó játékosok mellett vezették ki a játéktérről. Jimmy Jump annak a férfinak a beceneve, aki már számos nagy futballmeccsen rohant pályára, többek között a 2004-es Eb-döntőn is.

5. perc: Xavi szabadrúgásból ívelt középre a jobb oldalról, Sergio Ramos egy védő szorításában 7 m-ről fejelhetett, de a kapu jobb oldalába tartó labdát bravúrral oldalra ütötte Stekelenburg.

18. perc: Az első holland kapura lövés: Sneijder 30 m-es szabadrúgásból vette célba a kaput, Casillas azonban biztosan fogta a középre tartó labdát.

33. perc: a hollandok egy bedobást követően sportszerűen vissza akarták adni a labdát a spanyoloknak, de az előrevágott játékszer majdnem átpattant Casillas felett, a Real Madrid kapusa végül szögletre mentett.

62. perc: az eddigi legnagyobb helyzet: Sneijder ugratta ki Robbent, aki szemben a kapussal a jobb sarokba akart helyezni, de a kapu bal oldala felé mozduló Casillas lábbal, óriási bravúrral szögletre mentett.

70. perc: Navas futott el a jobb szélen, középre adásánál lyukat rúgott Heitinga, így Villa óriási ziccerben közvetlen közelről lőhetett, de a földön fekvő Heitingát találta el, s a labda szögletre pattant a labda.77. perc: Xavi csavarta középre a bal oldali szögletet, melyet követően Sergio Ramos fejelhetett teljesen üresen 6 m-ről, de a labda a keresztléc fölé szállt.

83. perc: egy előrevágott labdát van Persie csúsztatott meg, így Robben lépett ki két spanyol védő között, lerántani sem tudták, de a Bayern München támadója belevezette a labdát Casillasba.

Hosszabbítás:

94. perc: Fabregas ugrott ki, csak a kapus állt vele szemben, de lövése elakadt Stekelenburgban.

95. perc: Casillas rosszul mozdult ki kapujából egy jobb oldali szögletnél, így Mathijsennek - egy védő szorításában - csak kapura kellett volna fejelnie a gólhoz, de a labda a keresztléc fölött hagyta el a játékteret.

109. perc: Heitinga lerántotta a kiugró Iniestát, ezért megkapta második sárga lapját, így kiállította a játékvezető.

116. perc: Fabregas passzolt a 16-oson belül üresen álló Iniestához, aki egy igazítás után a kapu jobb oldalába bombázott (1-0)

OLDALTÖRÉS: A döntő értékelése

A spanyolok elhagyták a mérkőzések elején "megszokott" ismerkedést, és igen nagy iramban kezdték a találkozót, hogy góllal "köszönjenek be" a hollandoknak. Stekelenburgnak bravúrral kellett mentenie már az 5. percben, de nem sokkal később ki is fújtak a spanyol rohamok, ezzel kiegyenlítettebbé vált az összecsapás. Nem a hollandok lettek veszélyesebbek, hanem az Európa-bajnok gárda lendülete hagyott alább.

A félidő közepén nem túl élvezetes mezőnyjátékkal teltek a percek, kizárólag a durva és néha brutális szabálytalanságok okoztak némi izgalmat. A spanyolok birtokolták többet a labdát, de veszélyt ők sem jelentettek a kapura, míg a hollandok támadásban nem sok elképzelést mutattak, ezúttal is Sneijder és Robben "villanásában" reménykedtek. A játékrész utolsó öt percében kissé beszorultak a spanyolok, azonban gól nem született a szünetig.

A folytatásban sem változott a játék képe, a csapatok elsősorban arra vártak, hogy a másik hibázzon, így továbbra is a játéktér közepén pattogott a labda komolyabb helyzet nélkül. Aztán a spanyol védelem "aludt el", amikor Sneijder zseniális passzal ugratta ki Robbent, ám a helyzet kimaradt. A túloldalon Heitinga hibájából Villa hagyott ki ordító ziccert, de kidolgozott helyzetből továbbra sem akadt lehetőség egyik fél előtt sem, a játékosok - és főleg a hollandok - durvaságokkal "villantak meg".

A rendes játékidő letelte előtt becserélt Fabregas felélénkítette a spanyol csapatot, amely ettől sokkal veszélyesebben futballozott, s érezhetően nem akarta a 11-esekre bízni a döntést. A nyomást csak fokozta Heitinga jogos kiállítása, a fáradó hollandok már csak a védekezésre összpontosítottak, de nem sikerült megúszniuk a gólt, így Spanyolország ülhetett fel a futballvilág trónjára.

"Nagyon nehezen kiharcolt győzelem volt, de fantasztikus játékosaink vannak. Még szerezhettünk volna egy vagy több gólt is. A sikert nagyon megérdemeltük. Nagyon boldog vagyok."

OLDALTÖRÉS: A világbajnok spanyol labdarúgó-válogatott útja a dél-afrikai torna megnyeréséig

Spanyolország-Chile 2-1 (2-0)
Gólszerzők: Villa (24.), Iniesta (37.), illetve Millar (47.)

OLDALTÖRÉS: Harminc millió dollár a spanyolok jutalma

A friss világbajnok Spanyolország 30 millió dollár jutalmat kap a Nemzetközi Labdarúgó Szövetségtől (FIFA), míg a dél-afrikai torna vasárnapi döntőjének vesztese, Hollandia 24 millióval vigasztalódik.

A FIFA busásan díjazza a résztvevő válogatottakat: összesen 420 millió dollárt oszt szét a nemzeti szövetségeknek. Ez hatalmas növekedés, ugyanis négy éve, Németországban 300, míg nyolc éve a japán - dél-koreai közös rendezésű vb-n 199 millió volt az összdíjazás.

Ezúttal az elődöntősök 20, a negyeddöntősök 18, a nyolcaddöntősök 9 millió dollárt kapnak. Emellett minden résztvevő szövetség egymilliós felkészülési juttatásban részesült, s a csoportkörben búcsúzottak is 8 millióval gazdagodnak. A FIFA a klubokat ugyancsak jutalmazza: összesen 40 millió dollárt oszt szét azon egyesületek között, amelyekben a vb labdarúgói szerepelnek.

OLDALTÖRÉS: Thomas Mülleré az Aranycipő

A német Thomas Mülleré a dél-afrikai labdarúgó-világbajnokság Aranycipője.

A Bayern München 20 éves támadója öt gólt szerzett a tornán, s azzal került hasonlóan öt találatig jutott riválisai - az uruguayi Diego Forlán, a holland Wesley Sneijder és a spanyol David Villa - elé, hogy három gólpasszt is adott.

OLDALTÖRÉS: Diego Forláné az Aranylabda

Az uruguayi Diego Forlán lett a dél-afrikai labdarúgó-világbajnokság legjobb játékosa, így ő érdemelte ki a torna Aranylabdáját.

Az Atlético Madrid 31 éves csatára holtversenyben a góllövőlista élén végzett öt góllal, így elévülhetetlen érdemei voltak abban, hogy Uruguay 1970 után ismét negyedik helyen zárt.

Forlán a szavazatok 23,4 százalékát kapta, mögötte az egyaránt társgólkirály holland Wesley Sneijder lett a második a voksok 21,8 százalékával, a spanyol David Villa pedig a harmadik.