2010.08.03. 15:05
Úszó Eb 2010: kezdődik a 30. kontinensviadal - Program, történet
A legelső, 1926-os esemény, majd az 1958-as és a 2006-os vizes „eurocsúcs” után 2010-ben ismét Magyarországon vetélkednek a földrész legkiválóbb "vizesemberei": az úszók, a mű- és toronyugrók, továbbá a műúszók Budapesten, a nyíltvízi úszók pedig Fürednél, a Balatonban: szerdán kezdődik, s 12 napon át tart a 30. Eb.
Nemcsak a főváros, és azon belül a Széchy Tamás uszodaegyüttes fogadja a több mint negyven országot reprezentáló versenyzőket, legalább is az első öt napban. Miközben ugyanis a Margitszigeten a mű-, vagy másik nevükön a szinkronúszók vetélkednek egyéniben, párosban, csapatban és kombinációban vasárnapig, a hosszútávúszók, újkori besorolásuk szerint nyíltvízi úszók a magyar tengerben mérik össze erejüket 5, 10 és 25 km-en mindkét nemnél, illetve a két férfi és egy női maratonista alkotta csapatok öt kilométeres versenyében.
Az előbbi szakágban sok babér nem fog teremni a házigazdáknak, a tisztes helytállás, az önmagában mért jó szereplés a maximum, ami elvárható. A nyíltvízieknél viszont az érem sem kizárt: ha minden összejön, a normálmedencésről a hosszútávúszásra váltott, s a versenyzéshez jelentős szünet után visszatért Risztov Éva az olimpiai programba is felvett 10 kilométeren kellemes meglepetést is szerezhet akár.
Hétfőtől következnek az újabb két diszciplína művelői: a műugrók a bemutató jellegűnek meghirdetett, azaz nem Eb-medálért folyó csapatversennyel indítanak, hogy aztán 5 női és 5 férfi kategóriában döntsenek arról, kik a legjobbak Európában. A magyarok részéről a jeles társaságba jelenleg csupán a korábban már Európa-bajnoki ezüstöt és bronzot is kiérdemelt Barta Nóra tartozik, aki az élcsoportba várható 1 és 3 méteren egyaránt.
Az úszók nem csupán létszámuk miatt alkotják a magyar csapat gerincét: az eddigi csúcsrészvételt jelentő 59 főből tudniillik legalább öten képesek rá, hogy Európa-bajnoki címet, sőt címeket is nyerjenek Budapesten. A 20-20 versenyszám zömében – a házigazda jogán – a maximális „jelenlétet” vállalta a Kiss László szövetségi kapitány igazgatta válogatott, azaz többnyire négy magyar női és férfi versenyző áll majd rajthoz a selejtezőkben. Ezeket amúgy nem az eredetileg tervezett 10 pályán bonyolítják le, mivel az „utánmérésnél” kiderült: a Széchy–uszoda két szélső pályája néhány centiméterrel rövidebb a szabályosnál, így a kontinentális szövetség, a LEN nem engedélyezte használatukat. Vagyis: marad a klasszikus nyolcszereplős vetélkedés.
A hölgyeknél a legjobb eséllyel a tavalyi római világbajnok, a 400 méteres vegyes klasszisává érett Hosszú Katinka indul, aki már az augusztus 9-i nyitónapon begyűjtheti az első magyar úszóaranyat. Hozzá csatlakozhat a legszebb színű medál kiharcolására is képes, Eb-dobogós „ismeretekkel” már rendelkező, bár többhetes betegsége miatt még mindig nem teljes értékű Verrasztó Evelyn 200 m vegyesen (de éppenséggel sprintszámokban is), és medálhoz juthat még Mutina Ágnes, Jakabos Zsuzsanna, s Dara Eszter is.
A férfiaknál az olimpiai második, sokszoros vb- és Eb-érmes Cseh László, a két vegyesszám európai uralkodójaként címvédőhöz méltó teljesítményre készül, s éppenséggel duplázhat a 200 m mell világbajnoka, a 2004-es ötkarikás ezüstérmes Gyurta Dániel is, aki mára 100-on is nemzetközi „úszómesterré” nőtte ki magát. Kis Gergő pedig elsősorban 800 m gyorson brillírozhat megint, amelyen a 2008-as avatón (két éve Eindhovenben először szerepelt e férfitáv Eb-n) aranyérmes lett.
Kiss László a rajt előtt így vélekedett: "Becsületes és jó felkészülésen vagyunk túl. Szerencsére se sérülés, se betegség nem hátráltatott minket, így bátran kijelenthetem, hogy a Margitszigeten sok örömet szerezhetünk a kilátogató magyar közönségnek."
A kapitány egyszersmind annak a várakozásának is hangot adott, hogy a válogatott a 2006-os, itthoni Eb-nél eredményesebben fog szerepelni, s több érmet szerez, mint négy esztendeje. A legutóbbi margitszigeti kontinensviadalon összesen hét magyar medál született: Cseh két arany mellett egy ezüstöt is nyert, a négy bronzból pedig Kovács Ágnes hármat, míg Kerékjártó Tamás egyet vállalt.
Ha a jelen hazai favoritjai a papírformához „igazodnak”, netán a honi tehetségek éppen ezen a földrészközi vetélkedőn robbannak be az elitbe, akkor afféle „úszóünnepi játékokká” lényegülhet át a budapesti Eb, amelyet Schmitt Pál, a kontinensviadal felett fővédnökséget vállaló megválasztott köztársasági elnök nyit meg.
OLDALTÖRÉS: Hatvan fölé kerülhet a magyar aranyak száma
Hatvan fölé kerülhet a magyar aranyak száma
Hatvan fölé kerülhet a magyar aranyak száma
Hatvan fölé kerülhet a magyar aranyak száma
A magyar ötletre megvalósult úszó Európa-bajnokságok 1926-tól íródó históriájában az eddigi 29 kontinensviadalon összesen 60 alkalommal avattak magyar győztest.
Egyéniben 56, váltóban 4 győzelmet szereztek a piros-fehér-zöld színek képviselői. A legszorgosabb gyűjtő Egerszegi Krisztina volt, aki 9 aranyat és 3 ezüstöt érdemelt ki, de kitettek magukért a további dobogósok is, hiszen Darnyi Tamás 8 Európa-bajnoki győzelmet aratott, míg Kovács Ágnesnek a budapesti Eb 3 harmadik helyével 7,1,4-esre módosult a kollekciója. A ma is aktív úszók közül Cseh László léphet nagyot előre, hiszen eddigi hat elsőségét "fémesítheti" most tovább akár két újabb egyéni aranyéremmel is. Az 56 egyéni Eb-címen amúgy 23-an osztoznak.
Az eddigi földrészközi versenyek közül magyar szempontból az 1954-es torinói volt a legsikeresebb (8 arany, 6 ezüst, 3 bronz), az 1993-as sheffieldi (6,3,0) és az 1991-es athéni Eb (4,3,1) előtt. Az utóbbi három vizes seregszemlét tekintve a 2004-es madridi viadalon 2 első, 1 második, s 4 harmadik hellyel zártak a magyar úszók, akik 2006-ban, Budapesten 2,1,4-es, a 2008-as eindhoveni kontinensviadalon pedig 3,3,2-es összmérleget produkáltak.
A magyar egyéni Európa-bajnokok:
Egerszegi Krisztina 9 1991 – 100 m hát, 200 m hát, 400 m vegyes
1993 – 100 m hát, 200 m hát, 200 m pillangó, 400 m vegyes
1995 – 200 m hát, 400 m vegyes
Darnyi Tamás 8 1985 – 200 m vegyes, 400 m vegyes
1987 – 200 m vegyes, 400 m vegyes
1989 – 200 pillangó, 200 vegyes, 400 vegyes
1993 – 400 m vegyes
Kovács Ágnes 7 1997 – 100 m mell, 200 m mell
1999 – 50 m mell, 100 m mell, 200 m mell
2000 – 50 m mell, 100 m mell
Cseh László 6 2004 – 100 m hát, 400 m vegyes
2006 – 200 m vegyes, 400 m vegyes
2008 – 200 m vegyes, 400 m vegyes
Bárányi István 3 1926 – 100 m gyors,
1931 – 100 m gyors, 400 m gyors
Hargitay András 3 1974 – 200 pillangó, 400 m vegyes
1977 – 200 m vegyes
Csordás György 2 1954 – 400 m gyors, 1500 m gyors
Gyarmati Andrea 2 1970 – 200 m hát, 100 m pillangó
Wladár Sándor 2 1981 – 100 m hát, 200 m hát
Batházi István 1 2000 – 400 m vegyes
Csik Ferenc 1 1934 – 100 m gyors
Güttler Károly 1 1993 – 100 m mell
Halassy Olivér 1 1931 – 1500 m gyors
Katona József 1 1962 – 1500 m gyors
Kis Gergő 1 2008 – 800 m gyors
Mitró György 1 1947 – 1500 m gyors
Nyéki Imre 1 1954 – 100 m gyors
Rózsa Norbert 1 1991 – 100 m mell
Sebő Ágota 1 1954 – 400 m gyors
Szabó József 1 1987 – 200 m mell
Szőke Katalin 1 1954 – 100 m gyors
Tumpek György 1 1954 – 200 pillangó
Verrasztó Zoltán 1 1977 – 200 m hát
Magyar Eb-aranyérmesek csapatban:
1931 – 4×200 m férfi gyorsváltó - Wannie András, Szabados László, Székely András, Bárány István
1934 – 4×200 m férfi gyorsváltó - Gróf Ödön, Maróthy András, Csik Ferenc, Lengyel Árpád
1954 – 4×200 m férfi gyorsváltó - Till László, Dömötör Zoltán, Kádas Géza, Nyéki Imre
1954 – 4×100 m női gyorsváltó - Gyenge Valéria, Sebő Ágota, Temes Judit, Szőke Katalin
OLDALTÖRÉS: Program augusztus 4-9.
Program augusztus 4-9.
Program augusztus 4-9.
Program augusztus 4-9.
A szerdától augusztus 15-ig tartó, 30. úszó, műugró, műúszó és nyíltvízi Európa-bajnokság műsora és a magyar versenyzők:
augusztus 4., szerda:
műúszás, selejtezők:
10 ó: egyéni kötelező (Radványi Dóra)
18 ó: egyéni szabadon választott
nyíltvízi úszás (Balatonfüred):
10 ó: férfi 10 km (Gercsák Csaba, Kutasi Gergely)
16 ó: női 5 km (Balogh Vanessza, Csajági Tímea, Prohászka Ágnes)
augusztus 5., csütörtök:
műúszás, selejtezők:
10 ó: páros, kötelező (Stumpf Kata, Kovács Dorottya)
18 ó: páros, szabadon választott
nyíltvízi úszás (Balatonfüred):
10 ó: férfi 5 km (Batházi István, Gercsák Csaba)
16 ó: női 10 km (Risztov Éva, Prohászka Ágnes)
augusztus 6., péntek:
műúszás, selejtezők:
10 ó: csapat, kötelező (Stumpf Kata, Kovács Dorottya, Győri Júlia, Kiss Julia, Fazekas Eperke, Hajas Regina, Kovács Zsuzsanna, Nagy Natália - tartalék: Radványi Dóra, Rózsa Szandra)
18 ó: csapat, szabadon választott
nyíltvízi úszás (Balatonfüred):
16 ó: 5 km-es csapatverseny (Magyarország)
augusztus 7., szombat:
műúszás, döntők:
10 ó: egyéni
18 ó: csapat
nyíltvízi úszás (Balatonfüred):
10 ó: férfi 25 km
augusztus 8., vasárnap:
műúszás, döntők:
10 ó: páros
18 ó: csapat, kombináció (Radványi Dóra, Stumpf Kata, Kovács Dorottya, Győri Júlia, Kiss Julia, Fazekas Eperke, Rózsa Szandra, Kovács Zsuzsanna, Bordács Bianka, Csatlós Flóra - tartalék: Hajas Regina, Nagy Natália)
nyíltvízi úszás (Balatonfüred):
10 ó: női 25 km
augusztus 9., hétfő:
műugrás:
15:30 ó: csapatok bemutatóversenye
úszás:
9:30 ó: előfutamok
400 m férfi gyors (Kiss Gergő, Gercsák Balázs, Rákos Patrik, Kovács Norbert)
50 m női pillangó (Bordás Beatrix, Dara Eszter, Tompa Orsolya, Joó Sára)
100 m férfi hát (Szilágyi Ádám, Bohus Richárd, Balog Gábor, Király Attila)
400 m női vegyes (Hosszú Katinka, Jakabos Zsuzsanna, Kovács Réka, Kiss Dóra)
100 m férfi mell (Gyurta Dániel, Bodor Richárd, Molnár Ákos, Financsek Gábor)
200 m női hát (Szekeres Dorina, Nagy Réka, Povázsay Eszter, Molnár Anita)
50 m férfi pillangó (Takács Krisztián, Hős Péter, Pulai Bence, Horváth Zoltán)
4x100 m női gyorsváltó (Magyarország)
4x100 m férfi gyorsváltó (Magyarország)
17 ó: elődöntők, döntők
400 m férfi gyors - döntő
50 m női pillangó - elődöntő
100 m férfi hát - elődöntő
400 m női vegyes - döntő
100 m férfi mell - elődöntő
200 m női hát - elődöntő
50 m férfi pillangó - elődöntő
4x100 m női gyorsváltó - döntő
4x100 m férfi gyorsváltó - döntő
OLDALTÖRÉS: Program augusztus 10-15.
Program augusztus 10-15.
Program augusztus 10-15.
Program augusztus 10-15.
augusztus 10., kedd:
úszás:
9:30 ó: előfutamok
200 m férfi gyors (Kozma Dominik, Gercsák Balázs, Kovács Norbert, Keresztes Mátyás)
100 m női mell (Kovács Krisztina, Böszörményi Borbála, Pecz Réka, Gregus Brigitta)
200 m férfi vegyes (Cseh László, Verrasztó Dávid, Nagy Péter, Pulai Bence)
100 m női gyors (Verrasztó Evelyn, Mutina Ágnes, Dara Eszter, Fehérvári Júlia)
1500 m férfi gyors (Gyurta Gergely, Rákos Patrik)
17 ó: elődöntők, döntők
50 m férfi pillangó - döntő
100 m női gyors - elődöntő
100 m férfi hát - döntő
50 m női pillangó - döntő
100 m férfi mell - döntő
100 m női mell - elődöntő
200 m férfi vegyes - elődöntő
200 m női hát - döntő
200 m férfi gyors - elődöntő
műugrás:
10 ó: női 1 m, selejtező (Barta Nóra, Kormos Villő)
15:30 ó: női 1 m, döntő
augusztus 11., szerda:
úszás:
9:30 ó: előfutamok
200 m férfi pillangó (Bátka Bálint, Pulai Bence, Gercsák Balázs, Kovács Norbert)
200 m női vegyes (Verrasztó Evelyn, Hosszú Katinka, Jakabos Zsuzsanna, Kovács Réka)
200 m férfi mell (Gyurta Dániel, Bodor Richárd, Molnár Ákos, Gercsák Tamás)
100 m női hát (Dara Eszter, Szekeres Dorina, Povázsay Eszter, Joó Sára)
50 m férfi hát (Szilágyi Ádám, Bohus Richárd, Balog Gábor, Csáki János)
800 m női gyors (Kádas Vivien, Balogh Vanessza)
17 ó: elődöntők, döntők
1500 m férfi gyors - döntő
200 m férfi mell - elődöntő
200 m női vegyes - elődöntő
200 m férfi gyors - döntő
100 m női mell - döntő
200 m férfi pillangó - elődöntő
100 m női gyors - döntő
200 m férfi vegyes - döntő
100 m női hát - elődöntő
50 m férfi hát - elődöntő
műugrás:
10 ó: férfi 1 m, selejtező (Hajnal András, Kelemen Tamás)
15:30 ó: férfi 1 m, döntő
augusztus 12., csütörtök:
úszás:
9:30 ó: előfutamok
200 m női mell (Böszörményi Borbála, Kovács Réka, Bor Katalin, Bucz Eszter)
100 m férfi gyors (Takács Krisztián, Kozma Dominik, Makány Balázs, Keresztes Mátyás)
100 m női pillangó (Dara Eszter, Tompa Orsolya, Bordás Beatrix, Kiss Adél)
800 m férfi gyors (Kis Gergő, Gyurta Gergely)
4x200 m női gyorsváltó (Magyarország)
17 ó: elődöntők, döntők
800 m női gyors - döntő
200 m női vegyes - döntő
100 m férfi gyors - elődöntő
100 m női pillangó - elődöntő
200 m férfi mell - döntő
100 m női hát - döntő
200 m férfi pillangó - döntő
200 m női mell - elődöntő
50 m férfi hát - döntő
4x200 m női gyorsváltó - döntő
műugrás:
10 ó: férfi 3 m szinkronműugrás, selejtező
12 ó: női toronyugrás, selejtező (Mátyás Melinda, Kormos Villő)
15:30 ó: férfi 3 m szinkronműugrás, döntő
19 ó: női toronyugrás, döntő
augusztus 13., péntek:
úszás:
9:30 ó: előfutamok
200 m férfi hát (Balog Gábor, Verrasztó Dávid, Nagy Péter, Dajka Ádám)
200 m női gyors (Mutina Ágnes, Dara Eszter, Verrasztó Evelyn, Zombai Annamária)
100 m férfi pillangó (Hős Péter, Pulai Bence, Kovács Norbert, Bátka Bálint)
50 m női hát (Povázsay Eszter, Lábdy Alexandra, Joó Sára, Szekeres Dorina)
50 m férfi mell (Bodor Richárd, Szele Dávid, Horváth Zoltán, Financsek Gábor)
1500 m női gyors (Kádas Vivien, Balogh Vanessza)
17 ó: elődöntők, döntők
800 m férfi gyors - döntő
200 m női gyors - elődöntő
100 m férfi pillangó - elődöntő
200 m női mell - döntő
100 m férfi gyors - döntő
50 m női hát - elődöntő
200 m férfi hát - elődöntő
100 m női pillangó - döntő
50 m férfi mell - elődöntő
műugrás:
10 ó: női szinkrontoronyugrás, selejtező (Reisinger Zsófia, Kormos Villő)
12 ó: férfi 3 m, selejtező (Turi Marcell, Kelemen Tamás)
15:30 ó: női szinkrontoronyugrás, döntő
19 ó: férfi 3 m, döntő
augusztus 14., szombat:
úszás:
9:30 ó: előfutamok
50 m női mell (Kovács Krisztina, Csehó Judit, Böszörményi Borbála, Czifra Cecília)
50 m férfi gyors (Takács Krisztián, Kozma Dominik, Keresztes Mátyás, Horváth Zoltán)
200 m női pillangó (Jakabos Zsuzsanna, Hosszú Katinka, Dara Eszter, Lengyel Anna)
50 m női gyors (Fehérvári Júlia, Tompa Orsolya, Mór-Baranyai Erika, Németh Viktória)
4x200 m férfi gyorsváltó (Magyarország)
17 ó: elődöntők, döntők
1500 m női gyors - döntő
50 m női mell - elődöntő
100 m férfi pillangó - döntő
200 m női gyors - döntő
50 m férfi gyors - elődöntő
50 m női hát - döntő
200 m férfi hát - döntő
200 m női pillangó - elődöntő
50 m férfi mell - döntő
50 m női gyors - elődöntő
4x200 m férfi gyorsváltó - döntő
műugrás:
10 ó: férfi szinkrontoronyugrás, selejtező
12 ó: női 3 m, selejtező (Barta Nóra, Gondos Flóra)
15:30 ó: férfi szinkrontoronyugrás, döntő
19 ó: női 3 m, döntő
augusztus 15., vasárnap:
úszás:
9:30 ó: előfutamok
400 m női gyors (Mutina Ágnes, Kádas Vivien, Kiss Dóra, Lengyel Anna)
400 m férfi vegyes (Cseh László, Kis Gergő, Verrasztó Dávid, Gyurta Gergely)
4x100 m női vegyesváltó (Magyarország)
4x100 m férfi vegyesváltó (Magyarország)
17 ó: döntők - 50 m női gyors, 50 m férfi gyors, 50 m női mell, 200 m női pillangó, 400 m férfi vegyes, 400 m női gyors, 4x100 m női vegyesváltó, 4x100 m férfi vegyesváltó
műugrás:
10 ó: női 3 m szinkronműugrás, selejtező (Reisinger Zsófia, Gondos Flóra)
12 ó: férfi toronyugrás, selejtező (Hajnal András)
15:30 ó: női 3 m szinkronműugrás, döntő
19 ó: férfi toronyugrás, döntő