Szombathely

2014.04.26. 14:57

Akarnak, tudnak dolgozni

Szombathely - Hogyan lehet kitörni romaként a már második, illetve harmadik generációs munkanélküliségből? Ezt mutatja meg a Nő az esély program, amelynek nyugat-dunántúli képzéseit Szombathelyről szervezték.

Az országos szinten több mint ezer roma nő képzését megoldó programhoz egy másik is kapcsolódik, amely az OKJ-s bizonyítványt szerző roma asszonyok munkába lépését segíti, munkáltatóik számára egy év támogatott foglalkoztatásra ad lehetőséget. Ez idő alatt az egyébként sok előítélettel és kétkedéssel rendelkező munkáltatók is meggyőződhetnek arról, hogy a dolgozó kiválasztása megfelelő volt. A jelenséggel már a gyakorlatok során találkoztak, ezek végül pozitív visszajelzésekkel értek véget. A program komplexen igyekszik kezelni azt a problémát, hogy hogyan tud belépni az eddig segélyen élő munkanélküli az elsődleges munkaerő-
piacra.

Sziklai Katalin humántanácsadó, képzésszervező, az Országos Roma Önkormányzattal együttműködő Türr István Képző és Kutató Intézet instruktora, a program területi koordinátora elmondta, hogy a Vas megyei képzéseken kívül Szombathelyről szervezték a Győr-Moson-Sopron és Zala megyei képzéseket is. Több körben zajlott a toborzás és kiválasztás, a képességek felmérése. Szombathelyen szociális gondozók és ápolók végeztek, Győrben és Nagykanizsán óvodai dajka illetve gyermek- és ifjúsági felügyelő szakképzés zajlott. A résztvevők elbeszéléseiből kiderül, nagyon fontos számukra a folyamatos biztatás és az a mentorálás, amit a munkába állásig megkaphatnak. Az útmutatásokat nemcsak racionális, hanem mélyen átélt érzelmi szinten is szívesen vették.

Sziklai Katalin instruktor és Borsai Eszter a szombathelyi képzés bizonyítvány-átadási ünnepségén a Vállalkozói Központban. Fotó: Horváth Csaba

A képzésben részt vevő Horváth Adrien elmondta, csináltak nevelési és gondozási feladatokat, tanultak pedagógiát, pszichológiát, valamint gyermekhigiéniát és egészségügyi ismereteket. Alig várja, hogy munkába állhasson, enélkül nem tartja értelmesnek az életét, ez perspektívát ad számára a családja segítése szempontjából is. Azt is megfogalmazta: „Én mint roma nő szívesebben adnám olyan óvodába a gyerekemet, ahol van roma óvónő vagy dajka".

Borbély Istvánné Ildikótól megtudjuk: egész életében arra vágyott, hogy tanulhasson. Többszörös nagymamaként kapott erre lehetőséget, kitűnő bizonyítvánnyal végzett. Amint meséli, eleinte rettenetesen izgult, hogy 30 év kihagyás után képes lesz-e újra tanulni, de a tanároktól annyi szeretetet, törődést, odafigyelést kapott, ami eloszlatta a bizonytalanságait, erőt adott és ösztönzött a tanulásra. Nagy Alíz dajkaként végzett, és megijedt attól, hogy olyan óvodába megy gyakorlatra, ahol nincsenek cigány gyerekek. „Féltem, hogy mit fognak majd szólni ahhoz, hogy cigány vagyok, féltem az előítéletektől. Szerencsére semmi ilyet nem tapasztaltam, nagyon barátságosak voltak velem, segítettek, hogy megtanuljam, amit kell. Összebarátkoztunk, nagyon jó volt ott dolgozni és a gyerekek között lenni." Nagyné Rácz Mária a bizonyítvány megszerzése után egy gyermekotthonban talált munkát a mentora segítségével. Nyitottan fogadták, a kollégái kedvesek, segítőkészek vele, pozitív tapasztalatai vannak. A munka pont olyan, amilyennek a képzés során képzelte. Önállóan, felelősséget vállalva tud dolgozni, képes helytállni a dokumentáció vezetésében is.

A szociális gondozó képzésben részt vevőknek speciális feladatok ellátását is tanították. Érdemben tudnak foglalkozni demens vagy mozgásukban korlátozott, fizikai nehézségekkel küzdő idősekkel is.

Tóthné Tótka Edit, a Nő az esély képzés egyik oktatója elmondja: „Számomra várakozáson felüli volt a hallgatók hozzáállása, kitartása, érdeklődése a képzés során. Mindenki számára új helyzet ez, hiszen nem megszokott, hogy roma nő továbbtanul. Azt tapasztaltam, hogy ezek a nők tényleg akarnak valamit kezdeni az életükkel, bizonyítani szeretnének a világnak, a családjuknak és önmaguknak is.

Életmintát adott a program

„Látnia kell a munkáltatónak, hogy kitartó vagy, hogy igazán akarsz dolgozni – fogalmaz Nagyné Rácz Mária, a képzés egyik résztvevője. – A mentorom folyamatosan biztatott, amíg nem találtam munkát. Szeretném, ha a többi roma nő is tudná, tényleg van esély, hogy képzettséggel állást találjanak!"

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a vaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!