Már rövidülnek a nappalok

2018.06.23. 08:00

Szent Iván éjjelén talán az elsuttogott kívánságaink is valóra válnak

Ma, szombaton jön el Szent Iván éjszakája, a nyári napforduló időpontja azonban csütörtökön volt. Szabó M. Gyula csillagászt kérdeztük a jelenségről.

Budai Dávid

Szabó M. Gyula csillagász egy 3D-s nyomtatóval készült Földgömb makettjével szemlélteti a nyári napfordulót Fotó: Unger Tamás / Vas Népe

A hagyomány szerint ilyenkor űzi el a fény a sötétséget. A pogány világban nagy jelentősége volt ennek az ünnepnek, a nyárközépi tűzgyújtás a megtisztulást, az újjászületést jelképezte, ennek örömére még ma éjjel is sokfelé tüzeket gyújtanak és sok helyen máig fennmaradt a tűzugrás ősi pogány rítusa. Az ötödik századtól említik a Szent Iván-éjszaka együttes megünneplését Keresztelő János ünnepével, az egyház pedig erre a napra helyezte a szent születésének időpontját, mint a fény és a világosság győzedelmét a sötétség és a halál felett.

Szabó M. Gyula csillagász egy 3D-s nyomtatóval készült Földgömb makettjével szemlélteti a nyári napfordulót Fotó: Unger Tamás / Vas Népe

Bár a boszorkányégetés már nincs divatban, ilyenkor van a legnagyobb esélyünk arra, hogy az éjszakába suttogott kívánságaink valóra válnak, és a szerelmi bájitalok keverésére is a mai nap a legalkalmasabb.

Már hosszabbodnak az éjszakák

Mostanáig sokakban szilárdan tartja magát az a hit, hogy ma jön el az év legrövidebb éjjele, pedig azon már három napja (június 21-én volt idén a nyári napforduló) túl vagyunk. Ez egyben azt is jelenti, hogy észrevehetetlenül ugyan, de már hosszabbodnak az éjszakák, a hónap végére már négy perccel lesz rövidebb a nappal – tudtuk meg Szabó M. Gyulától, az ELTE Gothard Asztrofizikai Obszervatórium igazgatójától, akit a nyári napfordulóról kérdeztünk. – A napforduló időpontja nem állandó dátum, mivel a Föld Nap körüli keringése – vagyis az év – és a Földnek saját tengelye körüli forgása – tehát a nap – nem egymás egész számú többszörösei, nagyjából egynegyed nap eltérés van évenként, így például 2020- ban június 20-án lesz majd a napforduló időpontja – hangsúlyozta a csillagász.

Szabó M. Gyula elmondta, a hónap végére már négy perccel rövidebb lesz a nappal Fotó: Unger Tamás/ VN

A jelenség nem látványos

A Nap egy év leforgása alatt először észak felé, majd dél felé halad az égi egyenlítőhöz képest, a mozgás iránya a nyári napforduló alkalmával változik meg. Ilyenkor a nappal, a téli napforduló alkalmával pedig az éjszaka a leghosszabb. A téli, illetve nyári napforduló ellentétes a Föld déli és északi felén, azaz Ausztráliában most volt a téli napforduló, nálunk pedig hajszálpontosan csütörtökön 12 óra 7 perckor a nyári, ami egyben azt is jelenti, hogy beköszöntött a csillagászati nyár. Ha valaki ebben a pillanatban éppen a Napot kémlelte, az sem láthatott semmi változást, a jelenség ugyanis nem látványos. Érdekesség viszont – mondta Szabó M. Gyula – hogy a napnyugtának és a napkeltének az időpontja nem tükörszimmetrikusan követi egymást, vagyis nem annyival kel előbb a Nap, mint amennyivel előbb nyugszik. A legkorábbi napkelte június 7-én volt, a legkésőbbi napnyugta viszont jövő hétfőre esik, a leghosszabb nappal pedig – mint tudjuk – most csütörtökön volt. Azért nem esik egybe ez a három dátum, mert a Föld ellipszis alakú pályán kering a Nap körül.

A csillagászoknak hátrány

A csillagászoknak egyébként a nyári napforduló időpontja nem kedvez túlságosan, hiszen ezekben a hetekben a legrövidebb az éjszaka, későn sötétedik be, de a rövid éjszaka miatt gyorsan be is fejeződik az észlelés. Télen bezzeg akár tizennégy órán keresztül is kémlelhetik az eget. A nyári éjszakák időjárása azonban kedvező, és aki idén nyáron távcsővel vizsgálja az égboltot, a Jupiter, a Hold, a Szaturnusz és a Mars megfi – gyelésére is jó esélye van. A Mars idei nagy napközelsége alkalmával a bolygó olyan közel lesz a Földhöz, ami évtizedenként mindössze párszor fordul elő, ezért július 27-én a Gothard Asztrofi – zikai Obszervatórium egész napos programot szervez az érdeklődőknek. Szabó M. Gyula bízik benne, hogy addigra a marsi porvihar is elül, és így jól megfi gyelhető lesz a vörös bolygó felszíne.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a vaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában