Igazi római kori kincsesbánya

2017.11.10. 15:00

Régészeti leletek és kultúrtörténeti látványosságok tekinthetők meg Gorsiumban

Magyarország jelentős római kori romterülete Tác határában található. A székesfehérvári Szent István Király Múzeum részét képező régészeti park hírnevét műkincsei mellett az ókort idéző rendezvények is öregbítik.

MÜLLER ANIKÓ HANGA
Régészeti leletek és kultúrtörténeti látványosságok tekinthetők meg Gorsiumban

Római csatajelenet az idei Floralia ünnepen Fotó:: Müller Anikó Hanga

 

Római csatajelenet az idei Floralia ünnepen Fotó:: Müller Anikó Hanga

A Sárvíz menti homokos síkság kétezer év kultúráját őrzi. Határában csaknem ötven régészeti lelőhelyet regisztráltak, a legjelentősebb Gorsium. A rómaiak megjelenése előtt a területet kelták lakták. Katonai táborból várossá fejlődve a késő római korban Pannonia egyik legnagyobb települése volt. Falai között több császár: Traianus, Septimius Severus és Caracalla is megfordult. A rómaiak a Dunántúl keleti felének meghódításakor, Kr. u. 46-49. között Sárvíz átkelőhelyét katonai táborral szállták meg, így védték azt a területet, ahol az Itáliából Óbudára és a Balkán felől Komárom-Ószőnybe vezető utak keresztezték egymást. Kr. u. 106-ban Traianus császár kettéosztotta Pannonia provinciát, ettől kezdve az elhagyott katonai tábor területe a tartomány vallási és császárkultuszának székhelye, tartománygyűlésének helyszíne lett. A szentkerület központjában felépült Augustus császár temploma, előtte a provincia főoltára, amelyen évente a tartománybeli városok küldötteinek jelenlétében áldozatot mutattak be az uralkodó üdvére. Septimius Severus császár 191-ben a pannóniai légiók parancsnoka lett. A légió harcosai 193-ban császárrá kiáltották ki, és elkísérték Rómába. Átvette a hatalmat, és erős kézzel látott neki a megrendült birodalom megerősítésének. Ez elsősorban a haderő megszilárdítását jelentette, elérte, hogy a harcosok hűségesek voltak hozzá haláláig. A hadsereg segítsége az uralkodót több évtizeden át ehhez a provinciához fűzte, számtalan formában fejezte ki háláját Pannonia iránt. Amikor keleti hadjáratáról visszatért, hogy megünnepelje uralkodásának tízéves évfordulóját, nem egyenesen Rómába ment, hanem Pannoniába, így első fogadása Gorsiumban volt. A feltárt romokat körülvevő parkban az előkerült kőemlékek mellett a legjelentősebb leleteket állandó kiállítás mutatja be.

A fő sétaút mellett helyezték el a kőemlékeket, sírköveket. Az út a városközpont nyugati végéhez vezet, ahol a nyugati városkapu látható a városfallal. A körjárat a széles, nyugat-kelet irányú főutcán folytatható, bal oldalt a

4. századi helytartói palotával, jobb oldalt a testőrség laktanyájával, majd az egyik ókeresztény bazilika homlokzatával.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a vaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!