2017.11.10. 15:00
Régészeti leletek és kultúrtörténeti látványosságok tekinthetők meg Gorsiumban
Magyarország jelentős római kori romterülete Tác határában található. A székesfehérvári Szent István Király Múzeum részét képező régészeti park hírnevét műkincsei mellett az ókort idéző rendezvények is öregbítik.

Római csatajelenet az idei Floralia ünnepen Fotó:: Müller Anikó Hanga

A Sárvíz menti homokos síkság kétezer év kultúráját őrzi. Határában csaknem ötven régészeti lelőhelyet regisztráltak, a legjelentősebb Gorsium. A rómaiak megjelenése előtt a területet kelták lakták. Katonai táborból várossá fejlődve a késő római korban Pannonia egyik legnagyobb települése volt. Falai között több császár: Traianus, Septimius Severus és Caracalla is megfordult. A rómaiak a Dunántúl keleti felének meghódításakor, Kr. u. 46-49. között Sárvíz átkelőhelyét katonai táborral szállták meg, így védték azt a területet, ahol az Itáliából Óbudára és a Balkán felől Komárom-Ószőnybe vezető utak keresztezték egymást. Kr. u. 106-ban Traianus császár kettéosztotta Pannonia provinciát, ettől kezdve az elhagyott katonai tábor területe a tartomány vallási és császárkultuszának székhelye, tartománygyűlésének helyszíne lett. A szentkerület központjában felépült Augustus császár temploma, előtte a provincia főoltára, amelyen évente a tartománybeli városok küldötteinek jelenlétében áldozatot mutattak be az uralkodó üdvére. Septimius Severus császár 191-ben a pannóniai légiók parancsnoka lett. A légió harcosai 193-ban császárrá kiáltották ki, és elkísérték Rómába. Átvette a hatalmat, és erős kézzel látott neki a megrendült birodalom megerősítésének. Ez elsősorban a haderő megszilárdítását jelentette, elérte, hogy a harcosok hűségesek voltak hozzá haláláig. A hadsereg segítsége az uralkodót több évtizeden át ehhez a provinciához fűzte, számtalan formában fejezte ki háláját Pannonia iránt. Amikor keleti hadjáratáról visszatért, hogy megünnepelje uralkodásának tízéves évfordulóját, nem egyenesen Rómába ment, hanem Pannoniába, így első fogadása Gorsiumban volt. A feltárt romokat körülvevő parkban az előkerült kőemlékek mellett a legjelentősebb leleteket állandó kiállítás mutatja be.
A fő sétaút mellett helyezték el a kőemlékeket, sírköveket. Az út a városközpont nyugati végéhez vezet, ahol a nyugati városkapu látható a városfallal. A körjárat a széles, nyugat-kelet irányú főutcán folytatható, bal oldalt a
4. századi helytartói palotával, jobb oldalt a testőrség laktanyájával, majd az egyik ókeresztény bazilika homlokzatával.