Körömpörkölt

2018.02.13. 09:00

Kritizálni mindenki tud, de csak keveseknek áll jól

Nem gondolom, hogy kritizálni csak megfelelő hozzáértéssel, kiváló tehetséggel és megfelelő szellemi magaslatból lehet.

Budai Dávid

Ha így volna, akkor egyrészt mihez kezdenének a kritikusok, másrészt nyilvánvaló, hogy nem kell tudni kiénekelni ahhoz nyolc oktávot, hogy feltűnjön, másnak sem megy. Sőt, énekelni sem kell tudni ahhoz, hogy a fals hangokra kíméletlenül lecsapjunk. Hanem azért én is úgy vagyok vele, hogy mégiscsak jobban hangzik a kritika annak a szájából, aki ért is ahhoz, amit éppen savaz. Vannak azonban Szent tehenek, akikről képtelenségnek tűnik csúnyát mondani. A 84 éves Quincy Jones a múlt héten a Vulture magazinnak adott interjújában minden tabut ledöntött.

Ha valakinek esetleg nem ugrana be elsőre, hogy ki az a jó öreg Quincy Jones: zenei producer, zeneszerző, trombitás. 79-szer jelölték Grammy-díjra, amit soha senki nem tudott még utána csinálni, ráadásul ő 27-szer meg is kapta a díjat. Pályafutása során összesen hatszor jelölték Oscarra, amiből ötven évvel ezelőtt egyet díjra is váltott. Michael Jackson 110 millió példányban elkelt Thriller című albumának producereként, és a We Are the World című dal producereként és karmestereként vált világszerte ismertté. Szóval őt kérdezték erről, arról, zenéről, világról.

Annak ellenére, hogy a Beatles volt a popzene legnagyobb hatású és legsikeresebb zenekara, több mint 1,3 milliárd eladott lemezzel és 27 listavezető dallal, Quincy Jones szerint ők voltak a legrosszabb zenészek, akikkel valaha is találkozott. Paul McCartney a legrosszabb basszusgitáros, de a dobos, Ringo Star még nála is bénább. Egy alkalommal, miután három órán keresztül képtelen volt feljátszani a részét, elküldték kajálni és egy jazzdobossal 15 perc alatt felvették az egészet. Mikor Ringo visszajött, megjegyezte, hogy nem is lett rossz. Michael Jackson pedig nem csak zsugori volt a munkatársaival, de lopott is, például Donna Summertől a Billie Jeanhez.

Van persze olyan is, akit dicsért, de az már nem olyan izgalmas. Az viszont egészen szürreális és vicces, ahogyan kiosztja azokat, akikről mindenki csak a legnagyobb tisztelettel, lehalkított hangon mert beszélni eddig. Az ember ráadásul hajlamos is hinni Quincy Jones-nak. Azóta totál Donna Summeresnek hallom Jackót, a Beatles dalaiban meg mintha szétesne a ritmus.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a vaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!