középiskolai felvételik

2021.01.23. 16:35

Kinek a matek, kinek a magyar ment jobban a felvételin – Mindenki izgult kicsit, de a teljesítéssel már nem volt gond

Megtartották a középiskolai felvételiket szombaton. A feladatok senkinek nem okoztak meglepetést, de abban azért megoszlottak a vélemények, hogy a magyar vagy a matek volt-e nehezebb.

Pajor András, Budai Dávid

Fotó: Pajor András

Országszerte több mint félezer középiskola nyitotta meg kapuit szombaton csaknem 75 ezer általános iskolás előtt, hogy megírhassák központi felvételi vizsgájukat. Vas megyében hét középiskola írta elő a bejutáshoz szükséges vizsgakötelezettséget. A Vas Megyei Szakképzési Centrum Sárvári Tinódi Gimnáziumában százhét tanuló vizsgázott. A járványügyi szabályok maradéktalan betartása érdekében a felvételizőket névsor alapján, az intézmény több bejáratánál engedték be a kötelező hőmérséklet-ellenőrzés és kézfertőtlenítés után. Egy tanteremben legfeljebb tízen tartózkodhattak, a 45 perces magyar és a rövid szünet után következő matematika feladatsor írása alatt a diákoknak nem kellett maszkot viselniük.

Az elmúlt években már megszokott gyakorlattá vált, hogy a szülők a legközelebbi vizsgahelyet jelölik meg, így a legtöbben sárvári diákok voltak, de érkeztek Ikervárról, Rábapatyról és Rumból is felvételizők. A Tinódi gimnázium pedagógusai bizakodóak, hiszen bár még nem biztos, hogy kit hová vesznek fel, a jelentkező fiatalok száma alapján szinte biztos, hogy idén is népszerű lesz a tavalyi év során önálló intézménnyé vált sárvári gimnázium.

Nagyon ügyeltek a biztonságra a Szombathelyi Kanizsai Dorottya Gimnáziumban is, ahol fél 12 után a gyermekiekért izguló szülők egyre nagyobb tömege jelezte, lassan lejár a hetvenegy vizsgázó rendelkezésére álló idő. Bár az idő borongós volt, a tantermekből egyre-másra szállingózó diákok arcáról inkább a derű volt leolvasható, mint a csalódottság. A vasszécsenyből érkező Szilvás Leventének nem okozott meglepetést egyik tárgyból sem a feladatsor, ami szerinte könnyebb is volt, mint az elmúlt években. Változás csak a magyarnál volt, az első néhány feladatban, szerinte mégis ez volt a könnyebb és a matek a nehezebb. Levente egyébként a KDG két tannyelvű osztályába szeretne bejutni, a siker érdekében szeptember óta magántanárral is készült. Mint elmondta, az elején izgult egy kicsit, de csak addig a pillanatig, míg meg nem kapta a feladatlapját. Volt izgalom Becze Gábor Tamásban is, aki a Szombathelyi Neumann János Általános Iskolából szeretne a Kanizsaiba bekerülni, szerinte a vizsga olyan volt, mint egy nagyobb dolgozat, csak a tétje volt komolyabb. Ő úgy látta, a magyar nagyon nehéz volt, a matek pedig nagyon könnyű. A készülést mindenesetre Gábor sem vette félvállról, mindennap megoldott egy-egy matekos és magyaros feladatsort a korábbi évek vizsgáiból.

Az izgulást leszámítva, egészen másképp élte meg a felvételit Pukler Ajsa Lili és Horváth Laura, szerintük a matekos kérdések nagyon nehezek voltak, a magyarfeladatok viszont könnyűek, főleg mert azt a fogalmazást kapták, amire készültek. Mint elmesélték, tanáraik számítottak rá, hogy rákérdeznek az elmúlt év rendhagyó tanítási módszereire, így felkészülten láthattak neki az érvelésnek az online oktatás előnyeiről és hátrányairól. A lányok jelenleg a Szombathelyi Reguly Antal Nyelvoktató Nemzetiségi Általános Iskola tanulói, osztálytársak. Ha mindkettőjüknek úgy sikerül a felvételijük, ahogyan szeretnék, akkor jövőre be kell érniük azzal, hogy évfolyamtársak lesznek, Lili ugyanis a két tannyelvűt jelölte meg, míg Laura a sima angolt. Mindketten nagyon bíznak benne, hogy sikerrel járnak, mert szeretnék egy iskolában folytatni, úgy vélik, ez nagyban segítené a beilleszkedésüket is. Szerdán minden kiderül, mi mindenesetre drukkolunk nekik, ahogyan minden szombaton felvételizett társuknak is. Drukkolnak persze a tanárok is, Kozó József, a csákánydoroszlói Csaba József Általános Iskola igazgatója elmondta, nagyon várják, hogy az iskola három érintett diákja beszámoljon róla, hogy érzik, hogy sikerült a felvételijük. Az intézményvezető hangsúlyozta, kollégái tavaly ősz óta minden tőlük telhetőt megtettek azért, hogy tanulóik valóra válthassák álmaikat és bejuthassanak kiszemelt iskolájukba.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a vaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!