2019.10.04. 16:33
Élet jöhet létre a Szaturnusz holdján
Olyan szerves vegyületeket találtak, amikből aminosavak keletkezhetnek az Enceladuson.
Arra jutott a NASA legújabb vizsgálata, hogy az élet legalapvetőbb építőkövei jelen vannak a Szaturnusz holdján, az Enceladuson
– írja az Origo.
Az amerikai űrügynökség szakemberei a hold jégpáncélja alól feltörő gejzíreket elemezték, és kimutatták, a vízben megtalálhatóak az élőlények kialakulásához nélkülözhetetlen organikus összetevők.
A most detektált, nitrogént és oxigént is tartalmazó vegyületek az aminosavak létrehozásához kellenek.
Aminosavak nélkül nincsenek fehérjék, fehérjék nélkül pedig nincs élet – legalábbis abban a formában, ahogy mi ismerjük.
„A kutatás szerint az Enceladus óceánjában reaktív építőelemek találhatóak, amik ismét előtérbe helyezik a hold lakhatóságának kérdését”
– írta a tanulmány társszerzője, Frank Postberg.
Az Enceladus repedéseiből rendszeresen 100 kilométernél is magasabbra jutó anyagsugarak törnek ki, amik egyúttal számos – nitrogénben és oxigénben gazdag – szerves vegyületet is magukkal visznek.
Az organikus összetevők valójában a hold óceánjában rejtőztek oldott állapotban, ám a felszíni vízzel együtt kipárologtak, kondenzálódtak, és az Enceladus felszínét borító jégpáncélba fagytak. A gejzírek azonban a fagyott építőelemeket kilőtték az űrbe, egyenesen a NASA Cassini űrszondájának irányába, ami így észlelni tudta azokat.
A molekulák jelenléte alapján a szakértők azt feltételezik, hogy az Enceladuson a földihez hasonló „életteremtő” folyamatok játszódnak le.
Az Enceladust borító jégmezők a Nap fényének nagy részét visszaverik. Amennyiben hidrotermális kürtők működnek a hold mélyén, a különböző életformák a sötétben is létrejöhetnek.
„Nem tudjuk, hogy minden életforma létrejöttéhez szükségesek-e aminosavak, ha viszont találunk belőlük, akkor a felfedezés fontos eleme lehet a kirakós játéknak”
– mondta Nozair Khawaja, a kutatást jegyző csoport vezetője.
Az 1997-ben felküldött szonda 13 évig vizsgálta a Szaturnuszt és holdjait, míg végül bele nem vezették a gázóriásba. Az űreszköz megsemmisítésére azért volt szükség, nehogy szerves anyagokkal, esetleg mikrobákkal szennyezze be az Enceladust és a Titánt.
A Cassini vette észre, hogy az Enceladus jeges felszíne alatt egy globális óceán található, ahogy azt is, hogy időnként gejzírek lövellnek ki az égitestből.
A Cassini információit vélhetően még évtizedekig vizsgálni fogják a tudósok.
A NASA a Szaturnusz másik holdján, a Titánon is folytat majd kutatásokat.
Borítókép: Szaturnusz