2020.12.20. 10:00
Negyvenhétmillió éves pitonfaj fosszíliájára bukkantak a messeli bányában
Az eocén földtörténeti időszakban, tehát 47 millió éve ezek a kígyók Európában éltek.
Forrás: Shutterstock
Egy eddig ismeretlen pitonfaj 47 millió éves fosszíliáira bukkantak az UNESCO világörökségi listáján is szereplő messeli bányában Németországban.
A Senckenberg Természettudományi Társaság és a brazíliai Sao Paoló-i Egyetem kutatói az egy méter hosszú, szinte teljesen épen megmaradt, megkövesedett csontvázból arra következtetnek, hogy az óriáskígyók Európából eredhetnek – közölte szerdán a Senckenberg Társaság.
Az ősi pitonok akkoriban egy ökoszisztémában élhettek anatómiailag nagyon hasonló rokonaikkal, a boákkal. Ez megdöntheti azt az elméletet, amely szerint a két kígyócsalád egymás konkurenciája volt.
„Az eocén földtörténeti időszakban, tehát 47 millió éve ezek a kígyók Európában éltek. Az elemzésünk szerint itt is fejlődtek ki” – mondta Krister Smith frankfurti paleontológus.
A lelőhely és Eberhard Frey paleontológus után a Messelopython freyi nevet kapta az eddig ismeretlen pitonfaj. Eberhard Frey a karlsruhei Állami Természettudományi Múzeum paleontológusa, aki a hüllőfosszíliák területén végzett munkájával szerzett magának világszerte hírnevet.
Az akár 6 méteresre is megnövő pitonok a világ legnagyobb kígyófajai közé tartoznak, elsősorban Afrikában, Dél- és Délkelet-Ázsiában, valamint Ausztráliában élnek.
Az UNESCO németországi bizottsága által az „őskorra nyíló ablaknak” is nevezett messeli bánya 25 éve a világörökség része. Az olajpalában konzerválódott leletek megmutatják, ilyen volt több millió éve az akkor még trópusi régió.