2023.09.10. 17:11

Kosárlabda vb: a német csapat ült fel a trónra

A Fülöp-szigeteki, japán, indonéz közös rendezésű férfi kosárlabda-világbajnokság vasárnapi döntőjében nagy csatában gyűrte le az USA-verő Németország Szerbiát, ezzel először hódította el a vb-trófeát.

Forrás: MTI/AP/Michael Conroy

Lettország szerezte meg az ötödik helyet a férfi kosárlabda-világbajnokságon, miután a szombati, manilai helyosztón meglepően nagy különbséggel, 35 ponttal nyert Litvánia ellen. A balti csapatok összecsapásának legjobbja a lett Arturs Kurucs volt 20 ponttal, négy lepattanóval és két gólpasszal. A végeredmény: Lettország–Litvánia 98-63 (28-20, 21-18, 28-9, 21-16).

A vasárnapi bronzmeccsen a torna előtt favoritként emlegetett amerikaiak gyenge védekezéssel kezdtek, és 34 pontot kaptak a nyitónegyedben. A folytatás sem a kemény védőmunkáról szólt, felváltva potyogtak a kosarak. Hat perccel a vége előtt egy 12-0-s rohammal az amerikaiak 54-52 után ismét előnyben voltak (96-94). Négy másodperccel a vége előtt 111-107-re vezettek a hét NBA-játékossal felálló kanadaiak, amikor Mikal Bridges a második büntetőjét szándékosan kihagyta, ment a saját labdájáért, és egy utolsó másodperces bravúrtriplával egyenlített. A hosszabbítás ismét az előző tornán csak 21. Kanada fölényét hozta, amely fennállása első vb-érmét szerezte meg. A végeredmény: Kanada–Egyesült Államok h.u. 127-118 (34-25, 24-31, 33-26, 20-29, 16-7).

A döntőbe jutott Németország és Szerbia nagy meccset játszott. Előbbi veretlenül jutott el a fináléig, míg utóbbi Olaszországtól szenvedte el egyetlen vereségét (76-78). A finálé első félidejében szinte fej-fej mellett haladtak a csapatok, így két negyed után 47-47 volt az állás. Szünetet követően nagyon beragadt Szerbia, míg Németország igazi csapatjátékkal a harmadik negyed végefelé 10 pontos előnyre tett szert (64-53). A találkozó utolsó percében ugyan vissza tudtak kapaszkodni a szerbek (79-77), a németek azonban már nem engedték kiénekelni a sajtot a szájukból és először lettek világbajnokok. Végeredmény: Németország–Szerbia 83-77 (23-26, 24-21, 22-10, 14-20).