Hírek

2013.03.22. 15:41

Tíz éve avatták boldoggá

Tíz éve gyönyörű idő volt Rómában. A magyarországi hideg tavaszból a terrortámadástól félő bécsi reptérre, majd az olaszországi melegbe csöppentünk. Kabát nélkül jártuk az örök város utcáit három napon át. Tíz éve ezen a napon lett boldoggá Batthyány-Strattmann László.

Némethy Mária

Az olaszok éppen tüntettek valamiért Rómában, de ez fesztiválnak, valamilyen örömünnepnek tűnt hangos zenével, énekléssel a Termini pályaudvar közelében. Ott is és a híres Corson is sokszor összefutottunk magyarokkal. Ismerősökkel, ismeretlenekkel váltottunk néhány szót. 

Jó volt azokban a napokban magyarnak lenni Rómában. Mindannyiunkat Batthyány-Strattmann László, a körmendi herceg-orvos vitt Rómába. Éppen tíz éve ezen a napon éltük át az életre szóló eseményt, amikor a már járni alig tudó II. János Pál pápa boldoggá avatta a szegények orvosát.

Ott voltak az ünnepségen magyar politikusok, egyházi vezetők, a Batthyány család tagjai is. Aznap mintegy hatezer magyar lobogtatott lelkesen magyar zászlót a Szent Péter téren. Kitört az üdvrivalgás, amikor lehullott a lepel Batthyány-Strattmann László portréjáról.

Nem kis örömünkre Kisléghi Nagy Ádám festménye messze kiemelkedett a másik négy boldoggá avatott portréja közül. Utána a Via Gulián álló Falconieri-palotába – amelytől nem messze folydogál a talányos színű Tevere , ahol egy épületben van a Pápai Magyar Intézet és a Római Magyar Akadémia – elegáns fogadásra voltunk hivatalosak.

Mivel aznap tiszta kék ég borult Rómára, szabad szemmel is látható volt a Szent Péter-bazilika tornya és Vatikán Városállam épületei.

 

 



A palota gyönyörű termeiben mosolygós, barátságos légkörben ismerősök és ismeretlenek elegyedtek szóba. Emlékszem, hogy Beer Miklóssal, az akkor még az Esztergom-budapesti Főegyházmegye segédpüspökével milyen jóízűen beszélgettünk kenus élményeinkről. Különös hangulata volt annak a három napnak. Erre így emlékezik dr. Gyürki László pápai prelátus is. 

– Rómában a boldoggá avatáson koncelebrálhattam a pápai misén. Nagy öröm volt a magyar csoport látványa a magyar zászlókkal.

Felejthetetlen élmény, amikor lehullott a lepel a herceg portréjáról. Üdvrivalgás, zászlók lengetése jelezte a boldog pillanatot. Jó volt ekkor körmendinek lenni. Hosszú évek sok-sok fáradozása a boldoggá avatásért beérett, a körmendi szemorvos ismert lett az egész világon.

A hétfői pápai fogadáson Bebes István polgármester is kézcsókra járulhatott a pápa elé és átadta ajándékát: a körmendi kincslelet másolatát és egy Batthyány-érmét, Kiss Sándor alkotását. Dr. Gyürki László hosszú éveken át sokat tett azért Körmenden, hogy a város méltón készüljön az egykori főúr boldoggá avatására.  

Megtörtént a Szent Erzsébet templom környékének rendbetétele, a Batthyány-kastély kápolna megnyitása a zarándokok számára. Tér lett elnevezve Batthyány emlékművel, amely a boldoggá avatásra emlékeztet. Batthyány-Strattmann László életéről rövid szórólap készült turisták és zarándokok részére. 

A boldoggá avatás előtti időben több megemlékezés és előadás is volt Körmenden.

Nívós kiadvány jelent meg a hercegről és körmendi kapcsolatáról. A boldoggá avatás napján postai emlékbélyegzés volt a városban, Batthyány emlékhellyel bővült a templom. Sabáli László Batthyány László tiszteletére misét komponált. Ez a boldoggá avatás előtt többször is elhangzott. Sok zarándok Körmenden át indult el Rómába Az egyik utazási iroda minden programjában szerepelt: szentmise Körmenden 10 órakor a Szent Erzsébet-templomban, ahol  bensőséges lelki találkozásokat élt át a szentéletű szemorvos a Gondviselő Istennel.

Folytatja az emlékek idézését dr. Gyürki László. Ennek megfelelően a Szent Erzsébet-templomban misézett Mayer Mihály püspök és dr. Takács Nándor püspök papjaikkal és a hívekkel, itt misézett az esztergomi kispapokkal dr. Beer Miklós püspök és dr. Ladocsi Gáspár püspök is. Mintegy 30 busz állt meg Körmenden, hogy a Rómába induló zarándokok szentmisén vegyenek részt, vagy imádkozzanak, többek között Bosák Nándor püspök is. 

A körmendiek nagy szeretettel fogadták a zarándokokat és megvendégelték őket. Volt olyan csoport is, amely nem tudott Rómába menni, hanem Körmenden ünnepelte meg a boldoggá avatást. A kastély udvarán nagy kivetítőn láthatták a római eseményeket. Utána április 21-én, húsvéthétfőn Batthyány Boldog László első magyarországi ünneplését tartottuk. A körmendi egyházközség és a város közös ünnepe volt ez a nap. Egykori lakóhelyének és kórházának udvarán állították fel a szabadtéri oltárt.

Az ünnepi szentmise főcelebránsa dr. Konkoly István megyés püspök volt. Vele misézett dr. Paul Iby eisenstadti megyés püspök, dr. Veres András püspök, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia titkára, P. Anton Bruck németújvári plébános és a mi egyházmegyénkből mintegy negyven pap. Több helyről érkeztek papjaikkal hívek a szentmisére. Batthyány Boldog László ereklyéjét P. Anton Bruck és a körmendi plébános hozta a menetben, majd elhelyezték az oltár mellett. Nem ért véget a szent életű herceg-orvosra való emlékezés a szentmisével. A színházteremben filmpremier kezdődött: a szombathelyi 2D Stúdió Körmend legendás hercege, a Körmendi Városi Televízió Az életút Rómába vezet címmel mutatta be Batthyány Lászlóról készült filmjét

 

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a vaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!