Külföld

2011.03.26. 19:22

Megrongálták Esterházy János mellszobrát Kassán

Megrongálták Esterházy János mellszobrát Kassán - közölte az Új Szó című szlovákiai magyar napilap internetes honlapján szombaton délután.

MTI

A honlap szerint az eset szombatra virradóra történt. Ismeretlen tettesek piros festékkel kenték össze a mellszobrot és annak talapzatát. Az incidenst egyelőre senki sem kommentálta. A lap fényképfelvételeket is közöl a meggyalázott emlékműről.
   
A szlovákiai magyarság egykori politikai vezetőjének mellszobrát,  Lantos Györgyi szobrászművész alkotását március 14-én állították fel a Csáky-Dessewffy palota udvarán, amely a kassai Major család tulajdonában van.
   
Szlovákiában ez Esterházy János negyedik mellszobra. Az előzőek Búcson (2005), Királyhelmecen (2007) és Ipolynyéken (2009) állnak. A közelmúltban   Esterházy-emléktáblát lepleztek le Nyitraújlakon, a gróf szülőfalujában.
   
A kassai Esterházy János emlékünnepséget a Kassai Polgári Klub és a helyi Major család szervezte meg közös erővel.
   
Mintegy kéttucatnyi szélsőséges szlovák zászlót lobogtatva bekiabálással és énekléssel zavarta az ünnepséget. Peter Kalmus kassai képzőművész megpróbálta toalettpapírba csomagolni a mellszobrot, amit a részvevők megakadályoztak. Kalmus a dulakodás közben a földre esett, de semmi baja nem történt.
       
A kassai Esterházy-mellszobor felállítása ellen a Szlovák Nemzeti Párt (SNS) ismételten tiltakozott, míg Richard Rasi, a város főpolgármestere egyet nem értését fejezte ki.
   
Rasi kijelentette: nem ért egyet azzal, hogy a városban olyan történelmi személyiségeknek állítsanak emléket, akik megosztják a közvéleményt. Kassa intézkedéseket foganatosít annak érdekében, hogy a jövőben ennek elejét vegye.
   
A Szlovák Tudományos Akadémia Történeti Intézetének hivatalos állásfoglalása szerint nem felel meg a valóságnak, hogy Esterházy János bosszú áldozatául esett és a háború utáni elítélése törvénytelen volt.
   
"Esterházy, mint kisebbségi politikus az I. Csehszlovák Köztársaság idején tartósan a csehszlovák állam és annak demokratikus berendezkedése szétverésén munkálkodott. E cél érdekében nem csak a budapesti kormánnyal, de a náci németekkel is hírszerzői együttműködést folytatott" - olvasható  az állásfoglalásban.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a vaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!