Támogatott tartalom

2021.12.18. 06:11

A Széchenyi-egyetem óvári csapata győzött

Széchenyi-Egyetem Nemzetközi mezőnyben, több mint száz csapat közül bizonyult a legjobbnak a győri Széchenyi István Egyetem mosonmagyaróvári Mezőgazdaság- és Élelmiszertudományi Karának Óvári Gazdászok nevű hallgatói gárdája az Agrovirtus országos digitális agrármenedzsment-versenyen. Az elért eredmény az innovációt és a modern agármegoldásokat előtérbe helyező intézmény gyakorlatorientált képzési színvonalát is jól tükrözi.

PR-cikk

Dr. Molnár Zoltán, Stencinger Dávid, Torkos Marcell, dr. Zsédely Eszter, dr. Szalka Éva, Zsebő Sándor, Koncz Bátor Menyhért és dr. Kovács Attila.

Fotó: Májer Csaba József

A győri Széchenyi István Egyetem mosonmagyaróvári Mezőgazdaság- és Élelmiszertudományi Karának 1800-as évek elejére visszanyúló hagyományai párosulnak a jövőbe tekintő, innovatív szemléletmóddal. Az intézmény rendkívül erős gyökerekkel rendelkezik a műszaki és informatikai tudományok terén, s a mosonmagyaróvári kar erre építve kutatja a modern mezőgazdasági megoldásokat, a precíziós gazdálkodás fejlesztési lehetőségeit. A magas színvonalú tudományos tevékenység hasonló minőségű oktatással párosul, amely a hallgatók által elért eredményekben is megmutatkozik. 

 

A kart képviselő Óvári Gazdászok gárdája több mint száz csapat közül bizonyult a legjobbnak az Agrovirtus digitális agrármenedzsment-versenyen. A megmérettetés során a hallgatók piaci környezetet szimuláló feladatokat oldottak meg, s ennek segítségével válaszoltak az agrárdigitalizáció jelentette kihívásokra. A verseny rangját mutatja, hogy idén már húsz ország fiataljai küzdöttek a győzelemért, amelynek során valós agrárvállalatok problémáira kellett lehetséges megoldásokat kidolgozniuk. A legjobb tíz csapat bejutott a döntőbe, ahol a mosonmagyaróvári kar hallgatói végeztek az első helyen, és nyerték el az egymillió forintos fődíjat. 

A Széchenyi István Egyetem győztes csapata

Forrás: Májer Csaba József

A csapat tagjai voltak: a növényorvos mesterképzésen végzős győri Koncz Bátor Menyhért, a szintén Győr-Moson-Sopron megyei Dunaszigetről érkező másodéves növényorvos mesterszakos Stencinger Dávid, a Veszprém megyei Zircről származó mezőgazdasági és élelmiszeripari gépészmérnök alapszakos Torkos Marcell és a Komárom-Esztergom megyei Dadon élő Zsebő Sándor PhD-hallgató, akik egy zalai cég fejlődési irányát határozták meg.

 

„Olyan innovatív ötletet kerestünk, amely a mai piaci környezetben valós sikerrel kecsegtet, ezért választottuk az áfonyatermesztést. A tervünkben az öthektáros területről betakarított gyümölcsöt a cég maga dolgozza fel, méghozzá liofilizálással. Az eljárás lényege, hogy a liofilizálógépben mínusz negyven fokra hűtik le az áfonyát, vákuumot képeznek, ennek hatására úgy távozik a nedvesség, hogy a beltartalmi érték nem sérül. Így hosszú ideig eltartható, egészséges élelmiszert állítunk elő” – ismertette a nyertes projektet Zsebő Sándor. Hozzátette: piackutatást is végeztek, és gyakorlatilag nincs az a mennyiség, amit ne venne fel a piac, olyan keresett termékről van szó.

 

Torkos Marcell a kérdésünkre elmondta, nagyon pozitív kritikákat kaptak a zsűritől, amelynek tagjai igazán innovatív, alapos munkának titulálták a prezentációjukat.

 

„Az összes előadás közül a legéletszerűbb, gyors megtérülésű, valós piaci igényeket kiszolgáló ötlettel álltunk elő” – summázta. „A Széchenyi István Egyetem mosonmagyaróvári karán biztos alapokat kaptunk, olyan képzést, amelynek révén bátran bele tudtunk vágni a munkába, és a tanáraink menet közben is ott álltak mellettünk, segítették a kutatásainkat” – fűzte hozzá Stencinger Dávid. Koncz Bátor Menyhért kiemelte, hogy a versenyen rengeteg tapasztalatot gyűjtöttek, amit később, a munkájuk során is fel tudnak majd használni. A fiatalok hozzátették: a döntő egy jelentős mentorprogrammal párosult, amelynek köszönhetően széles körű kapcsolatokra tettek szert. Neves szakemberek, cégvezetők keresik meg és invitálják találkozókra őket, ami jelentős előnyt jelent a jövőbeni elhelyezkedésük szempontjából. 

 

A győzteseket dr. Szalka Éva, a Széchenyi István Egyetem Mezőgazdaság- és Élelmiszertudományi Karának dékánja, valamint dr. Zsédely Eszter, dr. Kovács Attila és dr. Molnár Zoltán dékánhelyettesek köszöntötték.

 

„Nagy büszkeség a hallgatóink kiváló szereplése, hisz 116 csapat közül ők nyújtották a legjobb teljesítményt. A zsűri értékelése az egyetemünk és karunk felé is nagy elismerés” – emelte ki a dékán, aki nemcsak gratulált a nyerteseknek, de arra is kérte őket, hogy az utánuk jövő fiatalokat mentorálják, segítsék a hasonló sikerek elérésében.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a vaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában