2011.03.19. 03:29

Birkózás: Hatosék a csapat vb-n

Sporttörténelmi eseménynek lesz részese a Haladás VSE három birkózója, Hatos Gábor, ifj. Veréb István és Ligeti Dániel. Tavalyi vb-szereplésükkel kiharcolták a szabadfogású csapatvilágbajnokságon való indulás jogát - Magyarország először lehet résztvevő.

Ma viszont már a vb keretében kell szőnyegre lépniük. A tíz bejutott csapatot két csoportra osztották, amelyekben a szombati körmérkőzések során dől el a sorrend. Az A-csoportba Oroszország, Kirgizisztán, Bulgária, Üzbegisztán és Ukrajna került, a B-ben kapott helyett Grúzia, Azerbajdzsán, Irán, Kuba és Magyarország is. Vasárnap minden együttesnek még egy helyosztó meccse lesz: a csoportelsők az aranyért, a másodikak a bronzéremért, stb. csapnak össze. A 240 ezer dollár összdíjazású versenyen a győztes csapat 100, a második 60, a harmadik és negyedik 40-40 ezer dollárt kap. A magyaroknak kevés az esélyük ezekbe a helyezésekbe beleszólni; a mi birkózóink számára az a legfontosabb, hogy valamennyien nagyon kemény ellenfelek ellen - a kiesés veszélye nélkül - öt-öt meccset vívhatnak az idei világversenyekre való felkészülés jegyében.

Miután Magyarország nem tud teljes, hétfős csapatot delegálni, a nemzetközi szövetség lehetőséget adott légiósok szerepeltetésére. A felsőbb súlycsoportokat foglalják el a mieink - Hatos a 74-et, Veréb a 84-et, Kiss a 96-ot, Ligeti a 120-at -, a kisebbekben három kazah birkózó kapott helyet. Leonyid Szpiridonov (66 kg) az athéni olimpián 4., a pekingin 5. volt, a tavalyi vb-n pedig bronzérmet szerzett. Az 55 kg-ban birkózó Daulet Nyijazbekov 2009-ben harmadik volt a junior Ázsia-bajnokságon, míg a 60 kg-ban szőnyegre lépő Dauren Zsumagajev tavaly az Ázsiai Játékokon nyert bronzérmet.Eddig egy vasi vonatkozása akadt a birkózó csapatvilágbajnokságoknak: 2008-ban Szombathely volt a házigazdája a kötöttfogásúak küzdelmeek. A versenyt Oroszország nyerte, Magyarország ezüstérmet szerzett.