Belföld

2010.12.23. 12:51

Kinevezés: Vas megyében Harangozó Bertalan vezeti a kormányhivatalt

Kinevezte Orbán Viktor miniszterelnök a január 1-jén létrejövő fővárosi és 19 megyei kormányhivatal vezetőjét, a kormánymegbízottakat csütörtökön az Országházban. Vasban Harangozó Bertalan kapta a megbízást a posztra.

MTI

Budapesten Pesti Imre, Bács-Kiskunban Kerényi János, Baranyában Hargitai János, Békésben Erdős Norbert, Borsod-Abaúj-Zemplénben Demeter Ervin, Csongrádban B. Nagy László, Fejérben Dorkota Lajos, Győr-Moson-Sopronban Széles Sándor, Hajdú-Biharban Rácz Róbert, Hevesben Horváth László, Jász-Nagykun-Szolnokban Lengyel Györgyi, Komárom-Esztergomban Czunyiné Bertalan Judit, Nógrádban Szabó Sándor, Pest megyében Tarnai Richárd, Somogyban Juhász Tibor, Szabolcs-Szatmár-Beregben Vinnai Győző, Tolnában Tóth Ferenc, Vasban Harangozó Bertalan, Veszprémben Kovács Zoltán, Zalában pedig Rigó Csaba Balázs lett a kormányhivatal vezetője.

A kinevezettek többsége fideszes, illetve KDNP-s parlamenti képviselő. Nem tagja az Országgyűlésnek Széles Sándor, aki az idei évtől a Győr-Moson-Sopron Megyei Önkormányzat alelnöke; Lengyel Györgyi, aki a Polgári Magyarországért Alapítvány volt igazgatója; Szabó Sándor, aki korábban a Nógrád Megyei Közigazgatási Hivatal vezetője volt; Juhász Tibor, Kaposvár alpolgármestere; Harangozó Bertalan, aki több ciklusban is tagja volt a szombathelyi közgyűlésnek; valamint Rigó Csaba Balázs, aki 2002 óta Zalaegerszeg közgyűlésében önkormányzati képviselő.
   
A kormánymegbízottakat Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügyi miniszter javaslatára nevezte ki a miniszterelnök.
   
A kinevezési okmányok átadása és az eskütétel előtt elmondott beszédében Orbán Viktor hangsúlyozta: precíz, pontos és barátságos államot kell létrehozniuk a kormányhivatalok vezetőinek; egy olyan államigazgatást, amelyet az emberek nem akadálynak tekintenek. "Azért vagyunk itt, hogy megbízást adjunk azoknak a vezetőknek, akiktől azt várjuk, hogy az emberekhez közel, velük együttműködve, őket segítve és ösztönözve szolgálják Magyarország teljes megújulását az államélet újjászervezésén keresztül" - fogalmazott.
   
A miniszterelnök a kinevezetteknek azt mondta, egy évük van arra, hogy rendet tegyenek, hogy minden ballaszttól megszabadítsák a magyar államiságot a közigazgatás középszintjén.
   
Felhívta a kormányhivatal-vezetők figyelmét arra is, hogy miután átveszik a hivatalokat, ne lepődjenek meg akkor sem, ha minden képzeletüket felülmúló zűrzavart, rendezetlenséget és tisztázatlan jogviszonyokat találnak. Az elmúlt évek során ugyanis a magyar államiság elveszítette a tekintélyét, szétcsúszott, alapvető feladatait képtelen ellátni - tette hozzá, megjegyezve, hogy éppen e helyzet megváltoztatásáért küldik a hivatalok élére a kinevezett vezetőket.
   
Orbán Viktor közölte: tapasztalt, kipróbált, saját árnyékuktól meg nem ijedő, az átszervezés intellektust és emberismeretet próbára tevő feladatára alkalmas vezetőket kerestek, és úgy érzi, meg is találták őket.
   
A politika átalakítása után átszervezték a minisztériumok rendszerét, most pedig elérkezett az államélet újjászervezésének következő lépése, a középszintű közigazgatás átalakítása. Ezzel végezve pedig a legalsó szintű államigazgatási rendszer megteremtése is napirendre kerül majd - fejtette ki a kormányfő.
   
"Jó sorrendben láttunk hozzá a munkához, a jó gazda is először a saját háza táján tesz rendet: amíg a magyar állam nem lesz tiszteletre méltó, amíg nem működik tisztességesen, addig sem a gazdasági élettől, sem az oktatástól, sem az egészségügytől nem várhatjuk el, hogy tisztességesen, pontosan és precízen működjön" - mondta Orbán Viktor.
   
Az Országgyűlés november 16-án fogadta el azt a törvényjavaslatot, amely alapján január 1-jén létrejöhet a fővárosi és a 19 megyei kormányhivatal. A törvény szerint a fővárosi és a megyei közigazgatási hivatalok jogutódaként jönnek létre 2011. január 1-jétől a kormányhivatalok, ahová integrálódik a területi államigazgatási szervek egy része.
   
A Magyar Közlöny szeptember 14-i számában jelent meg az a kormányhatározat, amely felsorolja az érintett hivatalokat. Eszerint a szervezeti integrációban részt vesznek a területi igazságügyi hivatalok, a megyei mezőgazdasági szakigazgatási hivatalok, a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal kirendeltségei, a földhivatalok, a regionális egészségbiztosítási pénztárak, a regionális nyugdíjbiztosítási igazgatóságok, a regionális munkaügyi központok, a regionális munkaügyi felügyelőségek, a regionális munkavédelmi felügyelőségek, a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság regionális felügyelőségei, a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal regionális irodái, az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat regionális intézetei, a Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatal mérésügyi és műszaki biztonsági hatóságai, a Nemzeti Közlekedési Hatóság regionális igazgatóságai, valamint az Oktatási Hivatal regionális igazgatóságai. (Később a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium területi közigazgatásért és választásokért felelős államtitkársága közölte: az eredetileg szervezetileg bevonandó Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal területi szervei kimaradnak a teljes integrációból, és csak a koordinációs-működési integráció körébe kerülnek bele.)
   
A hivatalokat kormánymegbízottak vezetik majd, akik olyan büntetlen előéletű személyek lehetnek, akik az országgyűlési képviselők választásán választójoggal rendelkeznek. Nem lehet kormánymegbízott azonban helyi önkormányzati képviselő, fővárosi, megyei közgyűlés tagja, polgármester, megyei közgyűlés elnöke, főpolgármester, alpolgármester, megyei közgyűlés alelnöke, főpolgármester-helyettes, kisebbségi önkormányzat elnöke és kisebbségi önkormányzati képviselő.

OLDALTÖRÉS: Több megyei közgyűlésnek új elnöke, Pápának új polgármestere lesz

Több megyei közgyűlésnek új elnöke, Pápának új polgármestere lesz

Több megyei közgyűlésnek új elnöke, Pápának új polgármestere lesz

Több megyei közgyűlésnek új elnöke, Pápának új polgármestere lesz

Több megyei közgyűlésnek új elnöke, Pápának pedig új polgármestere lesz, és több városi önkormányzatban is változásokra kell számítani, miután csütörtökön kinevezték a kormánymegbízottakat, amely tisztség összeférhetetlen az önkormányzati pozíciókkal.

A kormányhivatalokkal kapcsolatos, novemberben elfogadott törvény szerint a kormánymegbízott további munkavégzésre irányuló jogviszonyt nem létesíthet, nem lehet helyi önkormányzati képviselő, fővárosi, megyei közgyűlés tagja, polgármester, megyei közgyűlés elnöke, főpolgármester, alpolgármester, megyei közgyűlés alelnöke, főpolgármester-helyettes, kisebbségi önkormányzat elnöke és kisebbségi önkormányzati képviselő. (Az országgyűlési képviselői poszttal nem összeférhetetlen a kormányhivatal-vezetői poszt.)
   
A rendelkezés szerint a fideszes Pesti Imre így nem lehet a továbbiakban tagja a Fővárosi Közgyűlésnek, és főpolgármester-helyettes sem lehet.
   
Pápán időközi önkormányzati választást kell majd tartani, a várost 1990 óta vezető fideszes Kovács Zoltán ugyanis a Veszprém megyei kormányhivatal élére kerül.
   
Új elnöke lesz a Baranya Megyei Közgyűlésnek Hargitai János helyett, a Hajdú-Bihar Megyei Közgyűlésnek Rácz Róbert helyett és a Heves Megyei Közgyűlésnek Horváth László helyett.
   
Nem maradhat Békés város önkormányzati képviselője a fideszes Erdős Norbert, aki listáról került a város képviselő-testületébe.
   
Dorkota Lajosnak Dunaújváros közgyűléséből kell távoznia, Széles Sándornak pedig a Győr-Moson-Sopron Megyei Önkormányzat alelnöki tisztségéből.
   
Az összeférhetetlenség érinti Juhász Tibort, Kaposvár alpolgármesterét, Harangozó Bertalant, a szombathelyi közgyűlés tagját és Rigó Csaba Balázst, Zalaegerszeg közgyűlésének önkormányzati képviselőjét is.

OLDALTÖRÉS: MSZP: nem tudni, mit fognak csinálni a főispánok

MSZP: nem tudni, mit fognak csinálni a főispánok

MSZP: nem tudni, mit fognak csinálni a főispánok

MSZP: nem tudni, mit fognak csinálni a főispánok

Az MSZP szerint a kormányhivatalokról szóló törvény és egyéb jogszabály sem ad világos feladatokat a "főispánok" számára, ezért kizárólag a totális hatalomkoncentrációt és a köztisztviselők politikai megregulázását szolgálja a politikai küldetéssel rendelkező vezetők csütörtöki kinevezése.

Lamperth Mónika, az MSZP közjogi kabinetvezetője csütörtöki közleményében úgy látja: Orbán Viktor miniszterelnök a legfontosabb dologról nem beszélt a kormányhivatalok vezetőinek csütörtöki kinevezésekor, vagyis arról, hogy mit fognak csinálni. A szakmai munka irányítása ugyanis a főtitkár feladata a törvény szerint, politikai munka pedig nincs, nem lehet a kormányhivatalban - tette hozzá.
   
A szocialista politikus közölte: az MSZP figyelemmel fogja kísérni "a fideszes pártkatonák működését" és minden olyan esetben, amikor a közigazgatásban a törvények és kormánydöntések szakmai végrehajtása helyett politikai befolyásolást tapasztal, a nyilvánosság figyelmének felhívása mellett megteszi a szükséges jogi lépéseket.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a vaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!