A bogyók ereje

2018.10.13. 12:00

Az őszi erdő ajándékai

Az őszi időszakban gyűjthető bogyókat vesszük ezúttal sorra. Nézzük, mire jó a húsos som, a kökény vagy éppen a vadgesztenye! A témában Lencsés Rita gyógynövényszakértő volt a segítségünkre

Borsányi Bea

Lencsés Rita gyógynövényszakértő Fotó: Pesti Tamás

Továbbra is aktuális jó tanács, hogy olyan területet keressenek, amelyik nem szennyezett, termőföldek és autóutak mellől sose szedjenek semmit, és ügyeljenek arra, hogy ne tévedjenek természetvédelmi vagy fokozottan védett területre a gyűjtés során! A hatályos törvény értelmében személyenként naponta legfeljebb két kilogramm gyümölcs szedhető. Ezt az úgynevezett egyéni szükségletet meghaladó mennyiséget csak az erdőgazdálkodó előzetes írásbeli hozzájárulásával léphetjük túl. Az életvitelszerű gyűjtőknek pedig külön engedélyt kell kérniük.

Lencsés Rita gyógynövényszakértő Fotó: Pesti Tamás

Húsos som

A középhegységek vadon élő növénye, általában az erdőszéleken találkozhatunk vele, mert a napos helyeket kedveli, árnyékban nem terem. Gyümölcse akár három centiméter nagyságú is lehet, hosszúkás, általában élénkpiros, savanykás, pikáns ízű. A gyümölcs húsán belül csontmagot találunk. Ma már ismert, hogy a csipkebogyónál is magasabb a C-vitamin-tartalma. Nyersen is nyugodtan fogyasztható. Kimagozva, mézzel dúsítva és hűtőben tárolva akár egy-két hétig is friss marad. De főzhető belőle lekvár vagy szörp is. Mivel nehezen válik le a magjáról, többször is át kell passzírozni főzés közben. A hőkezelés következtében a vitamintartalmát elveszítheti, de benne maradnak az antioxidánsok. A somban van olyan cseranyag is, amely hasmenésre, emésztési problémákra is alkalmazható, sőt a vesének is jót tesz. Ha kevésbé éretten szedjük le, akkor érdemes pár napra mélyhűtőbe tenni, mert kiolvasztva könnyebben leválik a hús a magról.

Kökény

Hegyoldalak, erdőszélek, cserjések, napfényes erdők növénye. Ez a tövises cserje a szilva egyik rokona. Bogyója apró, kékesfekete, hamvas, csonthéjas. Régebben úgy tartották, akkor érdemes gyűjteni, amikor a dér már megcsípte, de a szakértő szerint ezt valójában nem kell megvárni, mert késő őszre a termés nagy része lehullik vagy rászárad az ágakra. Ahogy a som, úgy a kökény is fogyasztható frissen, mézzel összekeverve, vagy lekvárnak, szörpnek elkészítve. Az antioxidánsok és a vitamin mellett rengeteg flavonoidot tartalmaz, amelynek leginkább az érvédő hatása emelhető ki. Ami pedig a kökény további jótékony hatását illeti, vese- és vértisztító, valamint enyhe hashajtó. Teája vizelet- és hashajtó, vértisztító, magas vérnyomást csökkentő, valamint fogyasztó hatású. A termésből készült lekvár hasmenés, bélhurut ellen alkalmazható.

Vadgesztenye

Szedése, gyűjtése akár családi program is lehet, és amíg a gyerekek állatokat vagy gesztenyekatonákat készítenek belőle, anyukának érdemes néhány szemet a külső héjától megszabadítani, majd apróbb darabokra vágni, ezeket aztán gyógyszertári alkoholba vagy vodkába áztatni. Három hét áztatás után a tinktúra kiváló viszszeres lábakra, gyulladt viszszérre.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a vaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!