2019.02.13. 07:00
Fölkúszott a burgonya ára – fokozatosan zsugorodott össze a termőterület
A nagybani piacon megduplázódott az ára a burgonyának egy év alatt. Az elapadó hazai készletek és az Európa-szerte kevés termés hajtotta fel az árakat.
Bár az utóbbi 70 évben negyedére csökkent a burgonyafogyasztás Magyarországon – miközben a hozamok nőttek –, a kereslet import nélkül nem kielégíthető Fotó: Shutterstock
Drága lett a krumpli, mivel elapadtak a hazai készletek az importált burgonya pedig drága. – A folyamatosan csökkenő vetésterület, valamint az alacsony tárolókapacitás miatt általában egyébként is csak január végéig, február közepéig tart ki a magyarországi burgonyatermés – mondta a Világgazdaságnak Tasnádi László, a komáromi Solum Zrt. burgonyatermesztési igazgatója. A szakember szerint Magyarországon a levegő páratartalma alacsonyabb, mint ami az optimális tároláshoz szükséges lenne, emiatt a burgonya gyakran vizet veszít, a héj alatt foltos lesz, ezért január végénél, február közepénél tovább nem tárolják itthon a krumplit.
Alig hatvan évvel korábban még tizenötször annyi burgonya termett hazánkban, mint most, fokozatosan esett vissza a termelés. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) szerint 1960-ban még hárommillió tonnás volt az éves burgonyatermés, ez 1990-ben 1,2 millióra, a 2000-es évek elejére pedig 780 ezer tonnára csökkent. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) korábbi összesítése szerint jelenleg alig több mint nyolcezer hektáron termelnek burgonyát, ahonnan mintegy 200 ezer tonna termést takarítanak be. Az Agrárgazdasági Kutató Intézet (AKI) szerint a termésátlag 13,4 és 50 tonna között mozog. Vas megyében az elmúlt években nem sok krumpli volt a földekben, a KSH adatai szerint 2017-ben mindössze 95 hektáron termeltek nálunk burgonyát, amiből hektáronként mindössze 15 tonnát takaríthattak be, ennél kisebb területen csak Fejér és Heves megyében vetettek az egyik legnépszerűbb köretalapanyagból. De nem volt ez mindig így nálunk sem, 2000-ben még 1137 hektár földben volt krumpli Vas megyében, de akkor országosan is még 46,7 ezer hektár fölött volt a teljes termőterület. A rossz időjárás miatt most a nagy európai burgonyatermesztő országokban is kevesebb termett, Franciaországban például 30 százalékkal csökkent a jó minőségű áru mennyisége.

– A burgonyatermesztés visszaesésének egyik okát a termelés kiszámíthatatlan, erősen ingadozó jövedelemtermelő képességében látjuk – mondta Zászlós Tibor, a NAK mezőgazdaságért felelős alelnöke a tavaly ősszel tartott országos burgonya tanácskozáson és fajtabemutatón. Mint kifejtette, egyes években jelentős veszteséget okoz a piac összeomlása, míg máskor tisztes jövedelmet produkál. Mivel a kínálat erősen függ Európa nagy burgonyatermelőinek adott évi termésétől is, a nemzetközi függés is jelentős, ráadásul a többi mezőgazdasági tömegcikk piacához hasonlóan a burgonyatermésünk is rendre azokat a tendenciákat mutatja, mint a versenytársaké. Az egyre több szélsőséges időjárási jelenség is tovább fokozza a bizonytalanságot, rontja a termelési kedvet. A szakember hozzátette, az öntözés elengedhetetlen a sikeres burgonyatermesztéshez, ami éves szinten hektáronként átlagosan 200 ezer forintba is kerülhet.
A KSH adatai szerint a burgonya felvásárlási ára az elmúlt öt évben 2016 májusában érte el a tetőpontját, ekkor 157,6 forintot is adtak a termelőknek kilónként, a legkevesebbet pedig 2014 novemberében kínálták a krumpliért, mindössze 40 forintot fizettek érte, tavaly pedig átlagosan 114 forintot kaptak kilónként a gazdák. Az AKI adatai szerint míg tavaly a Budapesti Nagybani Piacon fajtától függően 73-143 forintért lehetett az év negyedik hetében krumplihoz jutni, addig idén 140 és 268 forintért lehet ugyanezt megtenni. Mindeközben a vásárlóknak átlagosan 229 forintot kellett fizetni tavaly decemberben egy kiló krumpliért, míg egy évvel korábban még 153 forintból megúszhatták a vásárlást. Az elmúlt 70 évben ötszörösére emelkedett az egy hektáron elérhető hozam, negyedére csökkent az egy főre eső krumplifogyasztás. Manapság fejenként és évente átlagosan 25-30 kg burgonyát eszünk, szemben a korábbi 100-120 kilogrammal.