a szőlő ébredése

2020.03.18. 07:00

Pincétől pincéig a csepregi hegyen

Virágzik a mandulafa, hamarosan kipattan a kökénybimbó a csepregi hegyen, ahol szőlőkben jártunk, az aktuális teendőkről kérdeztük a gazdákat.

Merklin Tímea

Tóth Marcell pincészetében a barátnője ünnepére készülnek: Kamper Natália, az idei kőszegi borkirálynő kerek születésnapjára, aki éppen harminc éves

Fotó: Unger Tamás

Réczeg Zoltán mezőőr, aki nemrég kapott kitüntetést az önkormányzattól a harminc éve végzett kitűnő munkájáért, pincétől pincéig vezet, jöttünk előtt körbejárt, hogy lássa, hol dolgoznak kint a telkeken a szőlősgazdák. Virágba borult „dobzo” (elvadult szilva) fák és a vadak által előszeretettel látogatott káposztarepce-föld mellett kísér Tóth Marcell birtokára, ahol a gazdától megtudjuk, hogy a metszésen túl van. A támrendszert már helyreállította, a drótokat megfelelő feszességre állította, most már kötözi, illetve drótkapoccsal odakapcsolja a szőlővesszőket a vezérdróthoz. A tőkepótlás a következő hetekben lesz. Már megrendelték az oltványt, március végére, április elejére várják, hogy megjön. Nem öreg az egyhektáros ültetvény, minimális az elhalás a birtokon, de néha a kistraktor kicsap egy-egy tőkét. Az emeletéről porszívó hangját halljuk: Kamper Natália, az idei kőszegi borkirálynő (az ifjú gazda barátnője) dolgozik, este itt a pincészetben tartják a 30. születésnapi ünnepét.

Tóth Marcell pincészetében a barátnője ünnepére készülnek: Kamper Natália, az idei kőszegi borkirálynő kerek születésnapjára, aki éppen harminc éves
Fotó: Unger Tamás

Felső-Hanga felé indulunk a hegyen, a zöld fűben mindenütt a kicsi sárga babakacsó virít, itt így mondják a kankalint, aminek a nemesített változata a primula volna. A karók mellett rügyezik a pöszméte, vagyis az egres, másutt a ribizlibokrok tavaszodását látjuk. A levegőben a lemosó permetező réztartalmú szer illatát hozza a szél, ami a mezőőr szerint a hegyen mindig fúj. Horváth Gyulánál a veje és a fia segít oszlopokat állítani. A szomszéd hozott fúrót Szombathelyről, ezzel fúrták a gödröket, most állítják bele a lábakat, hogy a szőlőt támasztó rendszer elég erős legyen. Az i idén lesz nyolcvan éves, télen hetente egyszer jön ki, kora tavasztól pedig heti két-három napot dolgozik a birtokon. A szőlőrügyeket mutatja: már kezdenek szétnyílni, lehet, hogy a rézpermet egy hét múlva már nem tesz jót.

 

-Nagyon el kell találni a permetezés idejét, mert ha túl korán van, akkor nem hat, ha későn, akkor perzsel – mondja Horváth József a maga birtokán, feljebb a hegyen. Egyedül látja el az egyhektáros telket, csak szüretkor segít a család. A szőlő és a gyümölcsfák metszésével már végzett, a kötözésnél tart és törzsfelújítást végez, vagyis pótolja az öreg tőkéket az ültetvényen. Háromezer különböző életkorú tőkéje van, amit negyven év alatt fokozatosan telepített. A szőlője végében virágzik a mandula – ami egyébként a csepregi hegyen nem jellemző, csak néhány gazdának van -, a birsalma, a naspolya, ősszel érnek ezek is, örülnek a gyümölcsnek az unokák, ha szüretkor jönnek segíteni.

A dombról lenézve látjuk, hogy a völgyben milyen nyugodtak, alszanak még a szelíd gesztenye fák. A mezőőr búcsúzik, a Bene-hegyi tónál van dolga, ahol a tizenöt el nem költözött hattyú sok kárt tesz a mezőgazdasági területeken, lecsipegetik kizöldellt növényeket március 31-ig kapott engedélyt, hogy riasztólövéssel elrebbentse onnan őket.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a vaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában