jókedvű edzések

2020.05.15. 17:30

Szombathelyen is közösségi élmény a futás

Egyre nagyobb népszerűségnek örvend a Szombathelyi Futóklub Szabadidősport Egyesület.

Pum András

A Szombathelyi Futóklub közel hat éve, 2014 júliusában facebook-csoportként indult, baráti társaságból jött létre, azokból a futókból, akik addig is együtt edzettek és versenyeztek. Akkoriban mintegy 25-en voltak – azóta viszont ez a szám elképesztő mértékben megnőtt, jelenleg 1200-an tagjai a csoportnak. Áprilisban lesz egy éve, hogy egyesületté alakultak: Szombathelyi Futóklub Szabadidősport Egyesület a nevük.

 

-Az egyesület azért jött létre, hogy jogi személyként könnyebben tudjunk programokat szervezni a tagok munkájával és segítségével – mondta Pátkai Attila, az egyesület elnöke.

– Nagy az érdeklődés az egyesületünk iránt, népszerű a futás Szombathelyen. Évről évre egyre többen és többen csatlakoznak hozzánk, az igazi áttörést a 2017-ben, a Csónakázó-tó köré szervezett éjszakai futásunk hozta meg, utána jelentősen megnőtt a létszámunk. Nemcsak hazánkban, hanem Ausztriában, Németországban és Görögországban is vannak szimpatizánsaink – kint élő magyarok is versenyeznek az egyesületünk keretein belül. Amikor pedig hazalátogatnak, úgy szervezik, hogy valamilyen futóversenyen el tudjanak indulni. Itthon viszont van egy úgynevezett kemény magunk, amely 35 futóból áll, ennyien vagyunk egyesületi tagok, Major Ferenc irányításával kedden és csütörtökön a Sugár úti rekortánpályán edzünk. Kedden rövidebb, csütörtökön hosszabb, 10-15 km-es távokat teljesítünk. Szerdán a Szent István parkban lépcsőzünk, míg vasárnap a Csónakázó-tónál találkozunk és onnan indulva Bucsu vagy Nárai felé futunk. Hétvégén többen tartanak velünk, vasárnap délelőttre időzítjük az edzéseinket, hogy futóinknak a családjukra is legyen elég idejük. A többiek otthon, egyénileg készülnek, de szimpatizánsaink nagyjából fele, tehát körülbelül 600-an évente legalább egyszer elindulnak valamilyen versenyen. Futni mindenképpen jó, de csoportosan a legjobb, gyorsabban telik az idő és a futók húzzák egymást, azaz könnyebb teljesíteni a penzumot. Hogy miért én vagyok a csoport elnöke? Egyszerűen rajtam maradt a szervezés és sok minden más, azóta én csinálom. Nem egyszerű, meglehetősen időigényes feladat – de már megszoktam. A kormány által korábban kihirdetett veszélyhelyzet idején mi is óvatosabbak voltunk, abban az időszakban egyénileg futottunk. Megadtunk egy rövidebb és egy hosszabb távot, amelyet mindenki akkor futott le, amikor ráért. Az időeredményeket telefonnal mérték futóink, majd elküldték hozzánk – közöttük pedig ajándékokat sorsoltunk ki. Két futónk viszont hat óra alatt 60 és 65 kilométeres távot teljesített úgy, hogy a Sugár úti sporttelepet futották körbe és körbe. A veszélyhelyzet elmúltával aztán visszatértünk a normál edzésekhez, annyi különbséggel, hogy egymástól tisztes távolságot tartunk. Egyesületünkben a 20 évestől a 60-on felüliekig minden korosztály megtalálható. Rengeteg remek futónk van, de senkit sem szeretnék kiemelni. Illetve egy tagunkra különösen büszkék vagyunk, Takács Annamária két éve fut velünk, akkor még 140 kiló volt, most pedig már csak 90, persze a futáson kívül crossfitezik is. Nálunk nem az számít, ki milyen időeredményt teljesít, nem az órát nézzük, sokkal inkább a közösségi élmény a fontos – no és a napi munka után stresszoldásnak is kiváló levezetés a futás. Van, aki saját határait feszegeti, más csak az élmény kedvéért fut. A futás mellett beszélgetős esteket is szoktunk tartani, és tervezzük, hogy elhívunk olyan versenyzőket, akik régóta futnak, vagy nagyobb versenyeken vettek részt. A Budapest Maratonon, a Balaton Szupermaratonon, vagy éppen a Keszthelyi Félmaratonon indulunk mi a legnagyobb létszámmal 30-40-en. Sajnos idén a vírus miatt szinte valamennyi verseny elmarad, így az utóbbi években általunk szervezett és hamar népszerűvé vált Savaria Félmaraton is. Így az egyébként 300-400 futót vonzó negyedik Savaria Maratonra csak jövő áprilisban kerülhet sor. Addig is futunk tovább, ha pedig valaki szívesen csatlakozna egyesületünkhöz, szeretettel várjuk!

Korábbi cikkeink:

https://www.vaol.hu/eletstilus/a-szabadban-futni-egesz-evben-lehet-ezzel-a-par-tippel-3299373/

https://www.vaol.hu/eletstilus/futni-szeretne-de-nem-egyedul-a-szombathelyi-futoklubban-on-is-megtalalhatja-a-tempojat-3299394/

https://www.vaol.hu/eletstilus/vigyazz-kesz-felmaraton-legyen-gorongyos-vagy-aszfaltos-az-ut-a-felkeszuleshez-mi-segitunk-benne-3534327/

 

Ezek is érdekelhetik