Külföld

2011.03.30. 20:02

Raúl Castro és Jimmy Carter megbeszélést folytatott Havannában

Raúl Castro kubai államfő és Jimmy Carter volt amerikai elnök kedden megbeszélést folytatott Havannában - jelentette a kubai állami televízió, amely képsorokat mutatott a közvetlen légkörű találkozóról, amelyen ott volt Rosalynn Carter, az amerikai politikus felesége.

MTI

A kubai tv beszámolója szerint Raúl Castro a találkozón azt hangsúlyozta Jimmy Carternek, hogy Kuba kész a párbeszédre az Egyesült Államokkal, de kizárólag azzal a feltétellel, hogy tiszteletben tartják függetlenségét, szuverenitását és az általa választott fejlődési utat. A hivatalos közlemény szerint a politikusok "véleményt cseréltek a nemzetközi porondon kialakult helyzetről" is, s egyben áttekintették a Washington és Havanna közötti kapcsolatok jelenlegi állapotát.
   
Helyi idő szerint már szerdán Carter számos ellenzéki személlyel folytatott megbeszélést a reggeli mellett, és kapott tájékoztatást tőlük az emberi jogok és szabadságjogok helyzetéről. Tartalmasabb információk erről nem kerültek napvilágra, mert - mint mindegyikük hangsúlyozta - az exelnök diszkréciót kért a lényeget illetően. Felkereste őt Yoani Sánchez nemzetközileg kitüntetett blogger, Osvaldo Payá, a Szaharov-díj 2002-es kitüntetettje, Elizardo Sánchez, a CCDHRN emberi jogi szervezet vezetője, valamint néhány nemrég kiszabadult politikai fogoly és az Asszonyok Fehérben tiltakozó csoport tagjai.
   
Egy titokban tartott helyszínen meglátogathatta később a felforgatás címén két hete 15 év börtönre ítélt Alan Gross amerikai állampolgárt, akinek az érdekében megpróbált közbenjárni a kubai hatóságoknál, de a szabadon engedését nem tudta elérni; előre megmondták neki, hogy erre ne számítson.
   
Gross egy alvállalkozó cég közbeiktatásával az amerikai kormány külföldi segélyszervezete, a USAID "demokráciaépítő" programjában dolgozott. A kubai vádhatóság szerint számítógépeket, mobiltelefonokat és más modern, műholdas kommunikációs eszközöket osztogatott a szigetországban az ellenzék képviselői között, amivel Washington régi célját, a havannai kormány megdöntését szolgálta.
   
Gross arra panaszkodott, hogy 40 kilogrammot vesztett a súlyából a 2009 decemberi letartóztatása óta. Carter reményét fejezte ki, hogy ha Gross ügyvédjének fellebbezését elutasítják, az elítélt emberiességi alapon még mindig kegyelemben részesülhet, mert szerinte nem követett el semmi komoly bűncselekményt.
   
Carter leült beszélgetni a kubai forradalom történelmi vezetőjével, Fidel Castróval is, aki már nem tölt be hivatalos tisztségeket. "Régi barátokként üdvözöltük egymást" - mondta erről Carter röviden, hozzátéve, hogy a kubai politikus "egészségesnek tűnik".
   
A látogatást lezáró sajtótájékoztatón Carter a több évtizedes amerikai kereskedelmi embargó megszüntetése mellett érvelt, és azt is javasolta, hogy vegyék le Kubát a terrorizmust támogató országok listájáról. Javasolta az utazási korlátozások megszüntetését mindkét oldalról. Hibának nevezte az embargót szigorító Helms-Burton törvényt, amely szerinte a kubai népet sújtja, és amelyet "teljesen el kell törölni".
   
A terrorizmus esetében "bizonytalannak" nevezte Kuba listán tartását, és ellenkező értelmű példaként hozta fel, hogy a két ország hírszerzése "szorosan" együttműködik az al-Kaida jelentette fenyegetések elhárításában a Mexikói-öböl térségében. Carter kiállt az Egyesült Államokban kémkedésért elítélt öt kubai szabadon engedése mellett is, de kizárta a kicserélésüket Grossra.
   
A 86 éves amerikai exelnök hétfőn érkezett háromnapos látogatásra Kubába, Raúl Castro meghívására. Az atlantai Carter Központ a vizit kapcsán azt hangsúlyozta, hogy a látogatás nem hivatalos, hanem magánjellegű, noha politikai és gazdasági témák kerülnek terítékre a kubai vezetőkkel.
   
Cartert és feleségét hétfőn a havannai repülőtéren Bruno Rodríguez kubai külügyminiszter fogadta, s a volt amerikai elnök még aznap találkozott a kubai zsidó közösség tagjaival, majd felkereste Jaime Ortega bíborost, Havanna érsekét is.
   
A Nobel-békedíjas Carter az egyetlen amerikai elnök, aki valaha is a kommunista szigetországba látogatott, még ha mandátumának letelte után is. Először 2002-ben járt ott - Fidel Castro akkori elnökkel találkozott -, és egyebek között elítélte a Kubával szemben a hatvanas évek elejétől érvényben lévő amerikai embargót, a kommunista kormányt pedig demokráciára és az emberi jogok tiszteletben tartására szólította fel. Ezt nem rótták fel neki, s a párt lapja, a Granma "kiváló vendégként" üdvözölte hétfőn.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a vaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!