Külföldi

2009.07.28. 16:17

Az idős kutya gondozása: öreg kedvencünkért is felelősek vagyunk

Egy emberöltőbe több kutyaöltő is belefér, és kedvenceink - sajnos - sokkal gyorsabban öregszenek, mint mi. Az évek múlása az életkor előrehaladtával sokkal hatványozottabban meglátszik az állaton, mint hinnénk. Azért, hogy idősödő kedvencünk életminőségét az „aranykornak” nevezett időszakban is magas szinten tudjuk biztosítani, érdemes tisztában lenni néhány fontos dologgal az öregedéssel kapcsolatban.

MTI

Ebben az időszakban legalább olyan türelemre és megértésre van szükség, mint amikor kedvencünk kölyökkorában minden rosszaságot elkövetett, és elevenségével az őrületbe kergetett minket. Öregkorra pont az ellenkezőjét figyelhetjük meg: a korábban eleven kutya szinte egész nap alszik, nem akaródzik neki a séta, öntörvényűvé válik, csak azokat a dolgokat hajlandó megcsinálni, amelyekhez neki is fűlik a foga, és válogatós lesz. 

Az idős kutya fokozott figyelmet igényel

A kutyáknál - ugyanúgy, mint az embernél - nemcsak belső, viselkedésbeli, hanem külső jelei is vannak az öregedésnek. Főleg a sötét szőrűeknél látványos az őszülés. A szőr elvékonyodik és kiszárad, a bőr elveszíti rugalmasságát, és már az izmok sem a régiek: az izomsejtek száma és mérete csökken, vagyis sorvad, gyengül az állat izomzata, a test is gyengébb lesz; az idegrendszer a külső ingereket lassabban dolgozza fel, a reakcióidő is megnyúlik: kedvenceink lassabban reagálnak az őket érő ingerekre. Romlik a látásuk és a hallásuk (némelyik kutya sajnos teljesen megsüketül), fájhatnak az ízületeik. A szív teljesítménye és a vesék működése az öregedő állatokban szélsőséges esetekben akár 30, illetve 50 százalékkal is csökkenhet. Az öregedés tehát egyfajta lassú leépülés. Természetesen az öregedés nem minden kutyánál jelentkezik egyformán, egyedenként változik. Kezdetben még észre sem vesszük az első jeleket.
    
Az idős kutya különleges, az addigitól eltérő bánásmódot igényel, ha tudunk, figyeljünk erre oda.
    
Más táplálékot adjunk neki, ha fésüljük, gyengéden tegyük, legyünk türelmesebbek és elnézőbbek vele. Egy öreg kutyának nyugodt életre van szüksége, ne erőltessünk semmit, amit nem szívesen csinál.
    
Kutyáink átlag életkora 10-14 év. Találkozhatunk persze 16-20 éves ebekkel is, de ez nagyon ritka. Szerencsére az állatorvos-tudomány rohamos fejlődése és a korszerű, természetes táplálás következtében jelentősen megnövekedett azoknak a kutyáknak a száma, amelyek megközelítik, elérik a maximális életkort.
   
A korral változik az étvágy is     
     
Kicsit ugyan erőltetett, de ha az emberi évek számához szeretnénk hasonlítani életkorukat, akkor az első 2 évet általában 14-el, a többit 7-el kell szorozni. Ez csak azért sántít, mert különbség van a kis-, közepes- és nagytestű kutyák életkor-meghatározásában. Egy 10 éves kisméretű eb 70-nek, egy közepes 80-nak, egy nagytestű pedig 90-100 évesnek felel meg. Az utóbbiak (kaukázusi, újfundlandi, komondor) 10-12 évnél nem szoktak sokkal tovább élni, míg egy törpeuszkár akár 14-17 éves koráig is eleven. A nagyobb termetű kutyáknál 5, míg kisebb termetű kutyáknál 7 éves korban célszerű átállni az idősebb kutyák tápanyagszükségletére specializálódott tápokra. A kutya öregedése nem betegség, mégis hajlamosító tényező a megbetegedésekre: az állat ezért igényel különleges táplálást. 
    
A korosodás progresszív, vissza nem fordítható folyamat, amelynek kezdete és üteme külső és belső tényezőktől függ. Az egyik külső, általunk is befolyásolható tényező a táplálkozás. Ahogyan a kutya egyre jobban korosodik, úgy változik az étvágya is. Az életkorral párhuzamosan csökken az emésztőrendszer teljesítőképessége, ezért az idős kutya kevesebbet eszik, a számára nehezen emészthető eledelt esetenként nem fogyasztja el, vagy válogat. Nagyon fontos, hogy mivel a bélmozgás idős korban már renyhe, 8-10 éves kortól már ne adjunk csontot neki, különben megnő a szorulás lehetősége, ami nagyon fájdalmas székletürítéssel járhat. Ebben a korban a helytelen táplálkozás egyik legáltalánosabb következménye az elhízás.

Érdemes hát az életkornak megfelelő etetési szabályokra odafigyelni és betartani azokat.

Etetési tanácsok: sok zöldség, kevés kalória
    
Az idős eb táplálékának kétharmad részben húsból, egyharmad részben növényi eredetű élelemből kell állnia. Kukoricával, borsóval, babbal csak kis mértékben etessük az állatot. Az öreg kutyának egyébként harmadannyi táplálékra van szüksége, mint egy kifejlett, ereje teljében lévő állatnak. Ezen belül ügyeljünk arra, hogy az idősödő ebnek sovány, zsírszegény kosztot adjunk, mivel a zsírok emésztése nehéz, túlzottan igénybe veszi a szervezetét, ráadásul nincs szüksége annyi kalóriára, mint a mozgékonyabb, aktívabb, fiatal ebeknek. Ami pedig a szénhidrátokat (tésztafélék, rizs, burgonya stb.) illeti, ezeket főzzük meg, mert úgy könnyebben emészthetők. Hasznosításukat egyébként vízben oldható D-vitaminok bőséges adagolásával még inkább megkönnyíthetjük. A tápgyártó cégek kifejezett hangsúlyt fektetnek az idősödő kutya táplálékigényét teljes mértékben kielégítő tápok kialakítására, ezért ha nem akarunk otthon a főzéssel bíbelődni, akkor nyugodtan hagyatkozhatunk ezekre a jó minőségű - bár nem olcsó - tápokra. 

A  túltáplálás veszélyei

Sok tulajdonos úgy véli, hogy idős kedvencének erősen lekopott fogai, illetve hiányos fogazata miatt kizárólag folyékony, pépes étel való. Erre azonban így nincs szükség, mert a nedves, lágy eledelek, a húslevesbe vagy tejbe áztatott táplálékok teljesen megfelelnek, a túlságosan kemény ételeket viszont valóban kerülni kell.

A túltáplálás minden korban veszélyes, de különösen vonatkozik ez az idős kutyára, amely ha elhízik, akkor az amúgy is fáradt mozgás- és emésztőszervei, érrendszere, szíve csak fokozott munkával tudja ellátni a nagyobb testet, mint egyébként. Az idős (és kövér) eb sokkal hajlamosabb a különböző betegségekre. Az elhízás megelőzhető helyes táplálással és az idősebb korral összeegyeztethető rendszeres mozgással. Mivel az öreg kutya emésztőszervei nehezebben dolgozzák fel a táplálék alkotórészeit, tanácsos naponta többször, kisebb mennyiségben etetni az ebet.
    
Fontos rendszabály: ne adjunk édességet az idős kutyának! Tévhit, hogy a cukor erősíti a szívet. Az édesség kizárólag a táplálék hizlaló hatását növeli, és nincs semmiféle vitamin- és nyomelem-tartalma. Szükségtelen tehát. Arról nem is beszélve, hogy kifejezetten rontja a fogakat.
   
Mindennapi rendszeres mozgás 
    
Állati eredetű fehérjéről viszont minden étkezésnél gondoskodjunk: a hússal, a tejtermékekkel, a tojással az állat szervezetében fokozódik az ellenálló képesség a különböző betegségekkel szemben, javul az erőnléte is. Ivóvíz esetében nincs korlátozás: igyon annyit, amennyire szüksége van! Az idős eb szervezete meglehetősen érzékeny a folyadékvesztésre, ezért ügyeljünk arra, hogy bármikor ihasson, ha megszomjazik.
    
Akármennyire fájnak is a kutya ízületei, a fájdalom- és gyulladáscsökkentő, valamint porcregeneráló tabletták szedése mellett a kutyának nagy szüksége van a mindennapi rendszeres mozgásra. Ha ugyanis nem mozog, csak elfekszik, akkor komoly felfekvései lehetnek, az elhízás veszélye is sokkal nagyobb. Főként a nagytestű kutyáknál gyakori ez a probléma. Ha nem mozog eleget, fekvő helyzetben hajlítsuk be a lábát, és finoman, óvatosan masszírozzuk meg az izmokat és az ízületeket. 
    
Az idős kutyák már nem tisztogatják magukat olyan mértékben, mint fiatalon, mert már nem annyira hajlékonyak. Ezért puha kefével óvatosan keféljük át az állat szőrét. Mivel a bőre vékonyabb és érzékenyebb, nagyon óvatosan bánjunk vele. Ha hasmenése van, és nem tudja elhessegetni magáról a farkával a legyeket, nagyon ügyeljünk arra (pláne a nagy melegben), nehogy a legyek beköpjék, mert erre az állat élete is rámehet.
    
Ha roborálni (erősíteni) szeretnénk kedvencünket, az állatgyógyszertárakban vehetünk recept nélkül erősítő vitamint és nyomelemeket tartalmazó cseppeket, amelyek rendszeres adagolásával késleltethetjük az öregedési folyamatokat. Igaz, hogy egy idős állattal nem egyszerű bánni, de szeressük őt ugyanúgy, mint azelőtt, és legyünk hozzá nagyon türelmesek. Ő ezért ugyanolyan hálás lesz, még ha nem is tudja már ugrálással vagy futkározással a tudtunkra adni. Idős korában ugyanúgy felelősek vagyunk érte, mint amikor még kölyök volt. Valószínűleg egy igazi kutyatartónak ezt nem is kell elmondani...
    
Egy a lényeg: élvezzük egymás társaságát addig, amíg lehetőség van rá! Egy öreg kutya ugyanolyan sok örömet tud szerezni, mint egy fiatal.

Sütő András


Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a vaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!