2007.07.25. 02:27

Bátor kerekeseka hegyekben

Salzkammergut (gz) - Ausztria legnagyobb mountis maratonján 28 ország 3504 versenyzője állt rajthoz. Köztük négy vasi kerekes is szerencsét próbált.

Gergácz Zoltán

Ausztria legnagyobb mountain bike-os maratonján, az idén 10 éves jubileumát ünneplő Salzkammergut Trophyn 28 ország 3504 indulója állt rajthoz. Kuriózumnak számított, hogy az MTB kerékpár feltalálója, az amerikai Gary Fisher is megtisztelte a rendezvényt, és a 110 km-es távon el is indult. A minden eddiginél népesebb mezőnyben megyénket négy bátor legény képviselte: Fritz Olivér (Canyon Sport), Gergácz Péter és Gosztolai Ádám (Király SE-Epcos), valamint Koller Szilárd (X2S Team). Felettébb dicséretes, hogy valamennyien célba is értek, nem is rossz idővel.

A nagy, 33 fokos hőség és a kemény terep alaposan megrostálta a mezőnyt, 487-en a verseny feladására kényszerültek. A pálya útvonala egy 10 kilométeres meredek emelkedővel indult, majd sziklás, keskeny erdei ösvényeken, dózerolt erdei utakon folytatódott. Az előző napokban esett égi áldás miatt a pálya sok helyen csúszóssá, ezáltal tekerhetetlenné vált. A 27 km-es távon - amelynek a szintkülönbsége 701 m volt - a junioroknál (59 induló) rajtolt Gosztolai Ádám, aki 1:14,23 óra idővel a 19. helyen ért célba. Ugyanezen a távon indult felnőtt kategóriában (196 fő) Gergácz Péter. Sokáig a mezőny elején haladt, aztán 8 km megtétele után, egy köves emelkedőn elszakadt a lánca. A gyors rendezői segítségnek köszönhetően csak mintegy 5 percet veszített, így 1:20,40-es idővel a 17. lett. A 110 km-es távon a 30-39 évesek között (434 fő, 3582 m szint) próbált szerencsét Fritz Olivér. A táv második felétől végig izomgörccsel küszködött, így a középmezőnyben végzett, ideje 8:19,20 óra. A gyilkos távon (209 km, 7000 m szint) rajtolt a túlélő, Koller Szilárd. Ő 15:05,40 órával szintén a középmezőnyben ért célba. Az igencsak emberpróbáló versenyen súlyos sérülés is történt. Az egyik versenyző egy 20 méter mély szakadékba zuhant, és mentőhelikopterrel szállították a salzburgi kórházba.