Belföld

2010.07.21. 21:18

Duna TV : rendőrséghez fordulnak a fideszes és KDNP-s kurátorok

Átadják a rendőrségnek a Duna Televízió kérdéses, műsorgyártásra és filmbeszerzésre vonatkozó szerződéseit a Duna TV-t felügyelő Hungária Televízió Közalapítvány (HTVKA) Fidesz és KDNP által delegált tagjai - közölte Szabó László, a HTVKA kuratóriumi elnökségének Fidesz-delegáltja szerdán az MTI-vel.

MTI

A kurátor hozzátette: megítélésük szerint a Duna TV vezetésével kapcsolatban közpénzek kezelése esetében hanyag, súlyosabb esetben hűtlen kezelés bűncselekményének gyanúja vethető fel, ami alól nem ad felmentést az, hogy a televízió elnöke a napokban bejelentette lemondását.   

Szabó László elmondta, azért fordulnak a rendőrséghez, mert Cselényi László, a Duna TV elnöke a mai napig nem adott részletes tájékoztatást a kérdéses szerződések megkötésének körülményeiről, és arról, hogy miért volt szükség pár hónapja bejegyezett cégek beiktatására a Duna TV és a televíziós alkotásokat legyártó produkciós cégek közé. Hasonlóan a televízió felügyelőbizottsága - a közalapítvány kuratóriumi elnöksége által július 5-én megszabott tizenöt napos határidőn belül - "sem írásban, sem szóban" nem adott magyarázatot a kérdésre - ismertette a kurátor, hozzátéve, hogy a bizottság azért nem tudott tájékozódni az ügyben, mert Cselényi László nem szolgáltatott nekik semmilyen dokumentumot.

Szabó László azt mondta, hogy a dokumentumokon szereplő cégek az eredeti összeg 30 százalékáért adták tovább megrendeléseiket. Közlése szerint az elmúlt időszakban irreális áron vásárolt a Duna TV filmalkotásokat is. A filmvásárlásokban közreműködő cégek pedig összefüggésbe hozhatóak a filmgyártásra szerződött közvetítő vállalkozásokkal. 

A HTVKA kuratóriumi elnöksége július 5-én egyhangú határozatot hozott arról, hogy Cselényi László tévéelnöknek három napon belül teljes körű információt kell adnia a felügyelőbizottságnak a Szabó László által kifogásolt szerződések mögötti alvállalkozói szerződésekről és azok szerződési összegeiről. Egyúttal a felügyelőbizottságot is felkérték arra, hogy folytasson le részletes vizsgálatot a kifogásolt szerződések "jogszerűségéről, gazdasági hatékonyságáról, azok piaci ár-érték arányairól, beleértve a szerződő partnerek alvállalkozói szerződéseit is." 

Az ügy előzménye, hogy Szabó László, a Hungária Televízió Közalapítvány Fidesz által delegált tagja június végén több sajtótájékoztatón foglalkozott azzal, hogy a gyanú szerint nemcsak a See Walker és a Jadedragon produkciós irodák adták tovább százmilliós nagyságrendű szerződésüket filmsorozatok gyártására, hanem további cégek is; a kurátor szerint a televízió a Gézengúzok című fikciós sorozatra 231 millió forint értékben szerződött az Arac produkciós irodával, amely a szerződést 72 millió forintért adta tovább egy gyártó cégnek. Így nagyjából 160 millió forintot "nyelt le" ez a cég, amely összesen három produkcióra szerződött a televízióval - mondta akkor Szabó. 

A Meyer Consulting Kft. nevű cég - amelyet ugyanakkor jegyeztek be, amikor az Aracot, és tulajdonosuk is ugyanaz - százmilliós nagyságrendben szerződött a Duna Televízióval - közölte a kurátor. Ismertette: a meglévő dokumentumfilmek és játékfilmek vásárlására megbízott Waterfall Television Kft., - amely 210-220 millió forint értékben szállít filmeket a televíziónak - ugyanarra a címre van bejegyezve, mint a See Walker Television Kft. Továbbá egy amerikai bejegyzésű, Apokalipszis nevű céget, amelynek 300 milliós megrendelése van a tévétől, ugyanaz az ember képviselte a filmek átadás-átvételekor, mint a Waterfall Television Kft.-t.

Az ügyre Cselényi László, a Duna Televízió Zrt. elnöke akkor úgy reagált, hogy a Duna Televíziót ért rágalmak leginkább a jereváni rádiós viccekre emlékeztetnek.

 

OLDALTÖRÉS: Cselényi László: bizonyos kurátoroknak jól jön a botránykeltés


Cselényi László: bizonyos kurátoroknak jól jön a botránykeltés


Cselényi László: bizonyos kurátoroknak jól jön a botránykeltés


Cselényi László: bizonyos kurátoroknak jól jön a botránykeltés

Cselényi László, a Duna Televízió elnöke szerint bizonyos kurátorokat csak a botránykeltés érdekli, ami szerintük jól jön nekik a médiatörvény megszavazása előtt - reagált a csatorna elnöke arra a hírre miszerint rendőrséghez fordulnak a médium fideszes és KDNP-s kurátorai. Szabó László, a kuratóriumi elnökség fideszes delegáltja közölte, hogy a TV vezetésével kapcsolatban közpénzek kezelése esetében hanyag, súlyosabb esetben hűtlen kezelés bűncselekményének gyanúja vethető fel. 

A Duna TV Zrt. által szerda este az MTI-hez eljuttatott közleményben az elnök hangsúlyozta, ha egy percig is komolyan gondolták volna, hogy bizonyos szerződések nincsenek rendben, egyszerűen le kellett volna váltaniuk. Ezzel szemben épp a Fidesz által delegált kuratóriumi elnökhelyettes javasolta, hogy az eddig végzett munkája alapján az a méltányos, ha lemondás helyett közös megállapodással távozik posztjáról. 

Az elnök arra is emlékeztetett, hogy a menedzsment a szükséges dokumentumokkal egyszer már le is ült tárgyalni a felügyelőbizottsággal, most pedig arra várnak, hogy a bizottság tagjai hazatérjenek a nyaralásukból és összehívják a következő ülést. Kiemelte, nehéz úgy tárgyalni, hogy  sem a kuratóriumnak, sem az FB-nek nincs kitűzött ülése. Hozzátette: ő maga jelezte is a kuratórium elnökének, hogy jó lenne ha addig tekintenék meg az iratokat, amíg ő van az elnöki poszton. 
 
Múlt csütörtökön közölte a Duna Televízió Zrt. és a Hungária Televízió Közalapítvány elnöksége, hogy közös megegyezéssel távozik posztjáról Cselényi László, a Duna Televízió elnöke. Az elnök és a Hungária Televízió Közalapítvány kuratóriuma elnökségének döntése értelmében Cselényi László mandátuma elnökségének hatodik évében, július 22-ével, a médiatörvény parlamenti megszavazásának tervezett napján szűnik meg.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a vaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!