2009.10.29. 17:40
Elnémítanak két népszerű rádiót
Tizenkét év után elhallgat a két legnépszerűbb kereskedelmi rádió, a Danubius és a Sláger. Az Országos Rádió és Televízió Testület (ORTT) döntése alapján november 19-től nem ébredhetünk többet Bocsi és Lali király párosára, Voga processzor beszólásaira, Sebestyén Balázs, Rákóczi Feri és Vadon János poénjaira.
A megszokott kívánságműsorokat, a színvonalas zenei blokkokat tarkító interaktív beszélgetéseket felváltja valami ismeretlen, ami lehet jobb és lehet gyengébb is, de mindenképp más lesz. A két legnagyobb frekvencián hamarosan a Klassz és a Neo adása jön be, amelyeket két magyar tulajdonú médiavállalkozás, az econet.hu Nyrt.-hez tartozó FM1 Konzorcium, illetve a Fellegi Tamás nagyvállalkozó érdekeltségébe tartozó Advenio működtet majd.
A frekvenciapályázat azonban valószínűleg nem zárul le, mert amúgy magyar módra politikai botránnyá dagadt. Csütörtökön lemondott Majtényi László, az ORTT elnöke.
Magasra csaptak a hullámok az Országos Rádió és Televízió Testület szerdai döntése miatt: a két népszerű adó, a Sláger és a Danubius Rádió alulmaradt a pályázati versenyben, és két új, hazai médiavállalkozás veheti birtokba az ország csaknem teljes egészét (81, illetve 71 százalékban) lefedő frekvenciákat. A döntés mögött a médiaszakértők politikai alkut sejtetnek, ami ellen a testület tagjai tiltakoznak.
A botrány azzal kezdődött, hogy Majtényi Lászlót, az ORTT elnökét a testület tagjai leszavazták, amikor a két későbbi nyertes pályázatát eleve ki akarta zárni a versenyből, és nem vették figyelembe Tímár János SZDSZ-es küldött figyelmeztetését sem, hogy megszegik a médiatörvényt.
Megkerestük Szalai Annamáriát, az ORTT fideszes tagját, aki lapunknak megerősítette: a testület kétharmados többséggel két új szereplő piacra lépése mellett döntött, mégpedig a frekvenciahasználatért felajánlott árak versenye alapján.
A két nyertes kiemelkedően jobb ajánlatot tett, mint a többiek, így a testület nem is dönthetett másként hangsúlyozta. Arra a felvetésre, hogy az elnök szakértői vélemények alapján irreálisnak tartotta a magas árajánlatokat, hozzátette: Az elnök úr nem tudta megvédeni ezt az állítását és egyedül maradt.
A gazdasági válság kellős közepén egyébként sem lehet ezt a kérdést eldönteni, a piac beárazta a frekvenciát, és azt el kell fogadni. Abban az esetben, ha mégsem tudja a nyertes teljesíteni, amit ígért, az ORTT-nek vannak eszközei, hogy a szerződést betartassa, illetve nem fizetés esetén végül felbonthatja a szerződést.
- Egyébként nem tudom, miért is baj, hogy hazai vállalkozások jó árajánlattal nyertek meg egy állami koncessziót? - kérdezett vissza Szalai Annamária. A politikai alkukötéssel kapcsolatban kifejtette: mindenféle nyomásnak a műsorszolgáltatóktól a kormányzati befolyásolásig határozottan ellenállt, a próbálkozásokat határozottan visszautasította, döntését kizárólag az árajánlatok alapján hozta meg és ezért vállalja a felelősséget.
Tímár János, az ORTT SZDSZ-es tagja nem vett részt a döntéshozatalban, mert szerinte az Advenio pályázatát formai hiba miatt eleve ki kellett volna zárni a versenyből. Lapunk kérdésére elmondta, nem csatoltak egy olyan lényeges dokumentumot, amelynek hiányában a médiatörvény szerint érvénytelen a pályázat.
- De a testület szavazott a kérdésről és úgy döntöttek, hogy ez nem jelent gondot. A pályázatok tartalmi vizsgálata során kiderült, hogy a pályázók olyan vállalásokat tettek, amelyek a médiatörvénybe ütköznek. Erről részleteket nem mondhatok, de mindkét nyertesnél van ilyen elem, az üzleti tervet pedig elsősorban az alacsony költségek miatt találtam kockázatosnak. -
A Sláger Rádió népszerű reggeli műsorának vezetőjét, Boros Lajost Amszterdamban értük utol, nem kívánta kommentálni a hírt. Voga János bár nem találtuk túl jó hangulatban készséggel nyilatkozott.
A döntést Bochkor Gábortól tudtam meg SMS-ben, majd később telefonon is megerősítette: vesztettünk. Meglepett az ORTT illetékeseinek döntése, a Sláger Rádióban mindenki szentül meg volt győződve arról, hogy a miénk a legjobb pályázat.
Bár sokan úgy gondolják, a döntés megváltoztatható, én nem hiszem. November 18-án elhallgat a rádiónk. Mivel a Bumeráng közös gyermekünk Bochkorral, Borossal, nem szeretnénk elengedni a kezét. Ha a döntést megváltoztatni nem lehet, remélem, akad olyan hely számunkra, ahol tovább élhetünk. Politikai döntés született, ami számomra azért is szomorú, mert én mindig távol tartottam magam a politikától.
A Sláger Rádió Zrt. vezérigazgatója, Heal Edina elmondta, bízik abban, hogy a döntés megváltoztatható. Ügyvédeikkel a döntés után azonnal egyeztetni kezdtek, meggyőződése, hogy törvénytelen döntés született. Az ORTT elnöke, valamint a bizottság leghosszabb ideje hivatalban lévő tagja is többször kijelentette, nem a legjobb pályázat nyert. Ügyvédeink már munkához láttak, természetesen perelünk, s biztosra veszem, a bíróság nekünk ad majd igazat.
A vezérigazgató nemmel felelt kérdésünkre, hogy gondolkodnak-e egy kisebb rádió megvásárlásában, Elmondta, a megszokott néven és frekvencián szeretnének eljutni ezentúl is a hallgatókhoz. Politikai döntés van a háttérben, nem vitás. A döntés meghozói nem gondoltak a hallgatókra. Mi csak egyet szeretnénk: zenés, politikától mentes műsorral szórakoztatni a három és fél millió hallgatónkat.
A másik nagy vesztes kereskedelmi csatorna, a Danubius Rádió egyelőre hallgatásba burkolózik
Arra hivatkoznak, hogy még nem kapták kézhez az ORTT hivatalos értesítését. Mindössze rövid közleményt adtak ki a rádió kommunikációs ügynökségén keresztül, amelyben Oláh László, a Danubius Rádiót Tulajdonló Befektetési Alap képviselője ezt nyilatkozta: Az ORTT hivatalos értesítését követően értékeljük a körülményeket és alakítjuk ki álláspontunkat a döntéssel kapcsolatban.
Annyit még megtudtunk, hogy az ORTT határozata következtében legalább hetven belső munkatárs veszíti el állását, és számos külső cég is érintett a döntés következményeiben.