A fukusimai katasztrófa minden összehasonlítást felülmúl

A március 11-i japán földrengés és szökőár miatt a Fukusima 1-es atomerőműben bekövetkezett katasztrófa elérte a nukleáris és radiológiai eseményeket rangsoroló (INES-) skála legmagasabb, hetes fokozatát - közölte a Greenpeace nemzetközi környezetvédő szervezet pénteken Hamburgban.

MTI

Tokió ezzel szemben csak ötös komolyságúnak ítélte a történteket a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) és az OECD Nukleáris Energia Ügynöksége (Nuclear Energy Agency - NEA) által 1990-ben létrehozott skálán.
   
Helmut Hirsch fizikus tanulmánya szerint már most elegendő radioaktív anyag (főként jód-131 és cézium-137) szabadult fel ahhoz, hogy a fukusimai baleset a csernobili katasztrófa szintjére kerüljön. A beszámoló a francia sugárvédelmi hatóság és az osztrák Központi Meteorológiai és Geodinamikai Intézet (ZAMG) adatain alapul.
   
"Már most elértük a skála legmagasabb fokozatát: akkora mennyiségű radioaktivitás szabadul el, hogy a Fukusima 1-ben történt jelenlegi katasztrófa minden összehasonlítást felülmúl" - mutatott rá Heinz Smital, a Greenpeace atomszakértője.
   
Míg Csernobilban csak egy reaktor károsodott, a Greenpeace szerint Japánban 3-5 reaktorban fenyeget katasztrófa.
   
Több szakértő osztja Hirsch véleményét: ők már most szuperkatasztrófát emlegetnek Japánnal kapcsolatban.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a vaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!