2011.03.20. 16:26
Szent Korona: nem abban a bunkerben, s nem akkor őrizték
Egy egyesület úgy döntött: minden évben ünnepséget rendez a Szent Korona valódi őrzési helyén. Nem ott, ahol ezt jelenleg tábla jelzi.
A nemrégiben alakult Szent Vid Hagyományőrző és Kulturális Egyesület szerdán estébe nyúló gyertyás megemlékezést tartott a Szent Korona 1944. december 27-étől 1945. március 18-áig tartott őrzésének emlékére Velemben, a Stirling-villa feletti koronabunkernél. Nem ott, ahol a faluban azt ma jelölik táblával. A történész szerint nem az azon feltüntetett időpontban, s nem ott őrizték a koronát.
- Velem a Szent Korona által megszentelt hely, de ma, 21 évvel a rendszerváltás után semmiféle utalás nincs arra, semmiféle jelzés nem segíti a faluba érkező turistákat abban, hogy hol is volt a valódi koronabunker - jelentette ki köszöntőjében dr. Vadon István, az egyesület elnöke. Arról is szólt: a szocializmus időszakában meggyalázták történettudatunkat. Akkortól él tovább a második világháború utáni bűnös nemzet megbélyegzésünk, és máig nem került méltó helyére a magyarság történelmi tudatában mit jelent a Szent Korona.
Velemben tavaly januárban tanúkat, kutatókat, a téma iránt érdeklődő polgárokat hívtak össze a kultúrotthonba, hogy felidézzék, mi történt 65 éve, a második világháború idején itt. Az időszak kutatója, feldolgozója, kiváló ismerője dr. Zsiga Tibor, a történettudományok kandidátusa akkor - korábban tanulmányokban, előadásokban - és most szombaton az ünnepségen is összegezte a Szent Korona velemi történetét.
Szálasi 1944. november 6-án döntött úgy, hogy a Szent Koronát a hozzá tartozó jelvényekkel, a jogarral, az országalmával és a karddal szállítsák el Budapestről - hallottuk a történésztől. Veszprém volt az első állomása. Onnan a hadi helyzet alakulása miatt a koronaőrök Kőszegre szállították, Szálasi utasítására később Velembe került. Ott 1944 őszén egy utász alakulat két bunkert hozott létre a Stirling-villa közelében. Az egyik egy légvédelmi óvóhely volt, a másik föld alatti bunker attól északra, a domboldalon.
Dr. Zsiga Tibor több, meggyőző bizonyítékot sorolt fel arra, miért őrizték a domboldalon lévő bunkerben a koronát. Ezt igazolták: Vitéz József koronaőr és a bunker közelében élt Perendi Istvánné, a Novák Tamás vállalkozó által elvégeztetett geodéziai kutatások, másrészt a korona őrzésének szigorú szabályai. Szombat óta egy nemzeti lobogó jelzi a korona valódi őrzési helyét Velemben.