A labort bárki használhatja

2019.04.12. 07:00

Digitális alkotóműhely nyílt Vasban – A szombathelyi a negyedik az országban

Digitális Közösségi Alkotóműhelyt avattak fel tegnap a Szombathelyi Műszaki Szakképzési Centrum Akacs Mihály utcai épületében. A laptopokkal, CNC-marógéppel, lézervágóval, robottal és a pendrive-ról vezérelhető varrógéppel felszerelt helyiséget nem csak diákok használhatják.

Nemes Judit
Digitális alkotóműhely nyílt Vasban – A szombathelyi a negyedik az országban

Az új laborba egy robot is került, annak működését dr. Hende Csaba, az Országgyűlés alelnöke is kipróbálta. Mellette Szentgyörgyvári Róbert kancellár és Lukács Gábor szakmai tanár

Fotó: Unger Tamás

Ötszázmillió forintos pályázatból zajlanak beruházások a Szombathelyi Műszaki Szakképzési Centrum épületeiben. A projekt célja, hogy csökkenjen a lemorzsolódás, a korai iskolaelhagyás, a végzettség nélküli iskolaelhagyók száma. Szentgyörgyvári Róbert kancellár elmondta: e három fontos célkitűzéshez társulnak a többi között pedagógus továbbképzések, módszertani képzések, mentorálás, valamint tanulmányutak szervezése. Eddig infrastrukturális beruházások történtek az intézményeikben, jelentős hányaduk gépbeszerzés volt: Szombathelyen száznyolcvan számítógéphez és százhatvan tablethez jutottak. A kancellár kiemelte:

– Fontos volt számunkra, hogy három kollégiumunkban közösségi tereket alakítottak ki, amelyekben televíziót nézhetnek, pingpongozhatnak, otthonosan érezhetik magukat a lakók.

A tegnap átadott Digitális Közösségi Alkotóműhely is egyik eleme a beruházásnak: húszmillió forintból alakították ki a teret, szerelték fel különböző eszközökkel.

– Az összeget labor kialakítására fordítottuk. Vál­tozatos eszközöket szereztek be: CNC-­marógépet, lézervágó be­rendezést, ami darabolásra és gravírozásra is használható. 3D nyomtatókat, mikroelektronikai oktatókészleteket, továbbá varrógépet is vásároltak. Utóbbi nem hagyományos: pendrive-ról lehet bevinni az adatot a gépbe, a rajta tárolt utasítások alapján alapján varr a textilre. Hat robot is része a beszerzésnek, azok közül a labor csak egyet kapott, a többit a centrumhoz tartozó iskolákba vitték – mondta a kancellár. Hozzátette: tegnap elindítottak tizenöt kollégájuk részvételével egy hatvanórás, akkreditált továbbképzést, amelyen a műhely módszertanát, az eszközök használatát sajátítják el a résztvevők.

Az új laborba egy robot is került, annak működését dr. Hende Csaba, az Országgyűlés alelnöke is kipróbálta. Mellette Szentgyörgyvári Róbert kancellár és Lukács Gábor szakmai tanár
Fotó: Unger Tamás

A termet nemcsak tanulóknak szánták, hanem minden érdeklődőnek: a nyitvatartási idejében bárki bemehet és megnézheti az eszközöket, a kollégáik fogadják majd őket és instruktorként segítenek eligazodni a látogatóknak a gépek használatában. Az avatóünnepségen részt vett dr. Hende Csaba, az Or szággyűlés törvényalkotásért felelős alelnöke, országgyűlési képviselő is. Beszédében hangsúlyozta: a digitális laborban a 3D-s nyomtatástól a lézergravírozásig számítógép-vezérléssel tudnak a gyerekek számtalan dolgot gyakorolni és megtanulni.

Úgy fogalmazott: az eszközök használata már az ipar 4.0 korszakra készíti fel őket, amit jellemez a többi között, hogy nem hagyományos eszközökkel, robotok fogják például az alkatrészeket, kész termékeket előállítani – ez a gazdaság, a technika fejlődésének egy forradalmian új lépcsőfoka, amely napjainkban is tart. – Arról kell gondoskodnunk, hogy az ifjak, akik ma és holnap válnak szakemberekké, ne a tegnap technikáját tanulják meg, hanem a holnap és a holnapután kihívásaira készítsük fel őket, ezt szolgálja ez a labor – emelte ki a képviselő. Dwayne Gretzky kanadai válogatott jégkorongozó gondolatait idézte, miszerint „Nem oda kell korcsolyázni, ahol a korong van, hanem ahol majd lesz” – a politikus szerint ez a mondás illusztrálja a labor célját és értelmét.

 

Az átadón Fuchs Péter, az Alkotó Magyarország Nonprofit Kft. képviselője hangsúlyozta: öröm számára, hogy a nyugati régióban, Szombathelyen is megnyílt egy műhely. Ez országos szinten a negyedik ilyen labor, amit megnyitottak, körülbelül ötven létrehozását tervezik Magyarországon. Céljuk az, hogy a fiatalok és a felnőttek minden településen hozzáférhessenek a modern technikákhoz. Fuchs Péter véleménye szerint az nem reális elképzelés, hogy minden családban legyen egy 3D-s nyomtató, viszont az annál inkább, hogy minden városban legyen egy hely, ahol ezek elérhetők: a kezdeményezés az Egyesült Államokból indult el, mára hozzánk is eljutott: tegnap a vasi megyeszékhelyen nyitottak meg egy modern, digitális alkotóműhelyt.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a vaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában