Kerekasztalbeszélgetés

2024.01.12. 17:00

Fiatalok a határ három oldalán - Hogyan őrizhetik meg hagyományaikat a nemzetiségi közösségek?

Fiatalok a határ három oldalán - Fejlődő gazdaság és tovább élő hagyományok a magyar nyelvterület délnyugati peremén címmel szervezett kerekasztalbeszélgetést az MCC Szombathelyi Képzési Központ és az Ifjúságkutató Intézet szerdán.

Tömböly Ágnes

Forrás: MCC Szombathelyi Képzési Központ

A Kárpát-medence délnyugati csücskében évszázadok óta békében él együtt a magyar, a horvát és a szlovén nemzetiség a határ mindkét oldalán. Ennek ellenére méltatlanul elhanyagolt téma napjainkban a nemzetiségi fiatalok identitáskeresése, a hagyományok életben tartása a meglehetősen nehéz gazdasági helyzetben lévő területeken - olvasható az MCC Szombathelyi Képzési Központjának szerkesztőségünknek küldött sajtóközleményében. Hogyan lehet maradásra bírni a kis falvak fiataljait? Hogyan őrizhetik meg hagyományaikat az egyre fogyatkozó nemzetiségi közösségek? Hogyan támogatja a magyar, a horvát és a szlovén állam az anyanyelv és a kulturális értékek megőrzését? Ezekről a kérdésekről beszélgettek a Szombathelyi MCC Képzési Központ és az Ifjúságkutató Intézet által közösen szervezett kerekasztalbeszélgetés vendégei szerdán - írták. 

Kitértek arra is: Magyarországon a 13 törvényileg elismert nemzetiségen belül jelenleg mintegy 100 ezer él, számuk azonban a népszámlálási adatok alapján is egyre csökken. 

Elvándorló fiatalok

A fiatalok elvándorlását legtöbbször a továbbtanulás vonja maga után. A felsőoktatásba jelentkezők elhagyják a kis falvakat, nagyvárosokba kerülnek, megízlelik a pörgő, változatosabb és talán gazdagabb életet, és sokszor nem is vágynak vissza a gazdaságilag elmaradott szülőföldjükre. Tanulmányaik alatt felveszik az új otthonuk szokásait, identitástudatukból lassanként kikopik „nemzetiségiség”. Ebben óriási szerepe van a kortárs közösségeknek is - hívták fel a figyelmet a kerekasztalbeszélgetés során. 

„A fiatalokat csak a fiatalok tudják megfogni” - erről Handler Marko, a Gradišćei Horvát Kulturális Egyesület fiatal aktivistája beszélt, aki szerint ezért kiemelten fontos, hogy a kisebbségi közösségek összehozzák, összekapcsolják az újabb generációk tagjait, hogy legyenek közös, az anyanyelvi és kulturális hagyományaikhoz kötődő, ugyanakkor korszerű élményeik. Élmények, amik miatt érdemes maradni, vagy éppen hazatérni.

Az oktatás és az ipartelepítés fontosságáról 

Ftičar Ines, a Muravidéki Magyar Ifjúsági Szervezet elnöke szerint a közösségi kapcsolatok mellett fontos, hogy a diákok mellett olyan tanárok álljanak, akik képesek elvetni a hagyományőrzés magját. Azt mondta, megfigyelhető az a tendencia, hogy az a gyermek, akit oktatója buzdít az anyanyelvi versmondásra, az később kedvet kap az énekléshez is. Ezért is kell hatalmas energiát fektetni az oktatás támogatásába.

Tarnai Attila falugazdászként rengeteget jár az elcsatolt területeken. Szinte mindenhol azzal kell szembesülnie, hogy az ipar leépült, kizárólag mezőgazdasági munkák érhetők el a területen. Úgy látja, a megoldást az jelentené, ha az iparnak legalább egy része újraindulna, és ezzel új munkalehetőségek jelennének meg.

"Meg kell látnunk egymásban az értékeket"

Holecz Martin, szlovén nemzetiségi aktivista szerencsésnek tartja a közösségét azért, hogy egy régi, dédszülei gyermekkorához kötődő népszokás felelevenítésével sikerült kapcsolódási pontot találniuk a fiatalokhoz. A generációk találkozása nagyban hozzájárult ahhoz, hogy a legutóbbi népszámlálás alkalmával többen vallották magukat szlovén kisebbségnek, mint a korábbi években.

Balázsy Péter, a Vas Megyéért Egyesület elnöke úgy látja, a fejlődés kulcsa nem mindig a fejlesztésekben van. Éppen azok a kezdeményezések adhatják a legtöbbet, amiket a meghívott vendégek és egyesületeik létrehoztak. Természetesen ezeket szükséges támogatni, hiszen az erőforrások nem mindig állnak helyben rendelkezésre. Meg kell látnunk egymásban az értéket, és ezt az értéket erősítenünk és védenünk kell - mutatott rá Balázsy Péter. 

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a vaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában