A színháznak nincs egyetlen központja

2019.03.27. 11:30

Kubai rendező üzen a színház világnapján

Ma ünnepeljük a színházi világnapot. A szombathelyi Weöres Sándor Színház a Diploma előtt bemutatójára készül, a Mesebolt Bábszínház Jeles Andrással dolgozik, a celli Soltis Lajos Színház társulata erdélyi turnén van éppen. A színházban úgyis mindig a munka válik ünneppé. A világnapi üzenetet az idén Carlos Celdrán kubai rendező jegyzi.

Vas Népe

A Nemzetközi Színházi Intézet (ITI) minden évben a színházi világ egy jelentős személyiségét kéri fel, hogy fogalmazza meg üzenetét a művészek és a közönség számára. Legelőször Jean Cocteau szövege hangzott el több mint húsz ország színpadain. Az idén Carlos Celdrán világszerte elismert rendező (született 1963-ban Havannában) fogalmazta meg gondolatait: „Színházi eszmélésem előtt mestereim már javában munkálkodtak. Saját életük maradványaira építettek hajlékot és költészetet. Közülük sokan ismeretlenek vagy alig emlékszünk rájuk: a próbatermek és a zsúfolásig megtelt színházak nyugalmában dolgoztak csendben, alázatosan, majd sok évnyi munka és nagyszerű teljesítmények után lassan elhagyták helyüket, és eltűntek.

Amikor megértettem, hogy nekem is ez a sorsom, azt is megértettem, hogy bámulatos és egyedi örökséget kaptam tőlük: nincs más, mint a megismételhetetlen pillanat megélése (...). Színházi szülőhazám találkozásokból épül a város legkülönbözőbb pontjairól érkező nézőkkel. Ők azok, akik estéről estére azért jönnek el a színházainkba, hogy megosszanak velünk néhány percet, néhány órát. Ezekből a kivételes pillanatokból áll az életem, amikor nem saját magammal és szenvedéseimmel törődöm. Újjászületek, és megértem a színház hivatását: átélni az adott, a múló pillanat puszta igazságát, amikor tudjuk, hogy igaz, amit a reflektorok fényében mondunk és teszünk. (...) A színházi hagyomány nem hierarchikus. Senki sem gondolja, hogy a színháznak lenne a világban, vagy egy városban, vagy egy kiemelt épületben egyetlen központja. A színház láthatatlanul terjed, nem ismeri a földrajzot, de beleavatkozik mindazok életébe, akik művelik. A színházművészet egyesít.

Minden színházrendező a sírba viszi az utánozhatatlan, világos és szép pillanatokat, mindegyikük ugyanúgy tűnik el, és nincs semmilyen természetfeletti erő, ami megvédené őket. (…) Amikor megértettem, hogy a színház önmagában is olyan, mint egy ország, a világot behálózó hatalmas terület, felszabadító döntést hoztam: ne menj el onnan, ahol vagy, ne rohanj máshová. Ahol te vagy, ott a közönség. (...) Így hát nem mozdulok, otthon maradok, látszólag nyugodtan, valójában éjjel és nappal munkába merülve, hiszen e mozdulatlan mozgás lendülete művészetem titka.” (Fordította: Lakos Anna, forrás: ITI Magyar Központ.)

 

Ma ez az üzenet hangzik el világszerte az előadások előtt. Aztán kezdődik a munka – kezdődik az ünnep. A ref­lektorok fényében a színészek által megszületik az igazság – legalábbis minden alkalommal megvan ennek a lehetősége –, aztán a pillanat továbbáll, hogy megszülethessen újra.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a vaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában