Belföld

2009.06.11. 21:51

Új influenza: világméretűnek minősítette a WHO a járványt

Párizs - Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) csütörtökön a legmagasabb - 6-os - fokozatra emelte az A(N1H1) vírus terjedése miatt a járványriadót, világméretűnek minősítve a járványt. A XXI. században ez az első pandémia.

Ambrózai Zsuzsanna-Pum András

WHO: egy-két évig fog terjedni a világon az új influenza

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) azzal számol, hogy egy-két évig fog terjedni a világon az új influenza A(H1N1) vírusa.

Margaret Chan, a szervezet igazgatója közölte ezt a WHO genfi székhelyén tartott csütörtöki sajtóértekezletén, kevéssel azután, hogy az Egészségügyi Világszervezet világjárvánnyá nyilvánította az új influenzát, és közölte, hogy a legmagasabb, hatos szintre emeli az új influenzával kapcsolatos készültség szintjét.  Chan elmondta: a szakemberek általános megítélése szerint mérsékelt a jelenlegi járvány, ezért a WHO ismét csak azt ajánlja, hogy az államok tartózkodjanak mindenféle utazási és áruszállítási korlátozás bevezetésétől. Aggasztja viszont az ENSZ szakosított szervét, hogy nem sikerült megállítani a vírus terjedését. Az új vírus ugyanis könnyen átterjed egyik emberről a másikra, és mint az influenzavírusok általában, "tele lehet meglepetésekkel". 

A legrosszabb forgatókönyv az lenne, ha kialakulna egy olyan mutációja, amelynek sokkal nagyobb lenne a kórokozó képessége, mint a jelenleginek, és télen sújtaná az északi félteke országait, éppúgy mint a hozzávetőleg 50 millió ember halálát okozó 1918-19-es spanyolnáthajárvány esetében történt - mondta a WHO vezető tisztségviselője. Hozzátette azonban, hogy az új vírus egyelőre meglehetősen stabil, nem mutatja mutáció jeleit. 
 
Mint a továbbiakban kifejtette, az is aggasztja a WHO-t, hogy az új vírus aránytalanul nagy számban okozott súlyos megbetegedéseket a 30 és 50 év közöttiek korosztályában (csakúgy, mint hajdan a spanyolnátha). Chan már most figyelmeztette azokat az országokat, ahol tetőzött a mostani járvány, hogy készüljenek fel a fertőzések egy második hullámára. Az érintett országoknak fenn kell tartaniuk éberségük szintjét, a még nem érintetteknek pedig fel kell készülniük - hangsúlyozta.

Sürgette a laboratóriumokat, hogy gyorsan fogjanak hozzá az új vírus elleni vakcina előállításához, mihelyt befejezték az évszakhoz kötődő influenza oltóanyagának kifejlesztését. Hangsúlyozta: a különféle szabályozó, engedélyező hatóságoknak szorosan együtt kell működniük annak érdekében, hogy felgyorsítható legyen egy biztonságos új vakcina bejegyzése. Megítélése szerint nem várható, hogy szeptember előtt elérhető lesz az új vakcina. 

A WHO internetes portálján csütörtökön közzétett legújabb mérleg szerint az A(H1N1) influenzavírus 28774 embert fertőzött meg eddig 74 országban, és 144 beteg halálát okozta. Az utóbbi másfél napon feljegyzett új esetek többsége mexikói (524 új páciens). Két új halálesetet is regisztráltak ebben az amerikai országban. Számos új megbetegedést könyveltek el Nagy-Britanniában (156), Ausztráliában (83), Kínában (32), Spanyolországban (26) és a Fülöp-szigeteken (23) is.

Az elmúlt évszázad három világjárványa

 A XX. században három influenza világjárvány tombolt: a hírhedt spanyolnátha 1918-19-ben, az ázsiai influenza 1957-58-ban és a hongkongi influenza 1968-69-ben.
 
A spanyolnátha:

Az 1918 szeptemberétől 1919 áprilisáig tartó, a történelem ilyen rövid idő alatt legpusztítóbbnak tartott járványában 1 milliárdan betegedtek meg és 40 millióan haltak meg. (A feketepestisnek a becslések szerint 30 millió halálos áldozata volt.) Nevét onnan kapta, hogy az első világháború idején semleges Spanyolország volt az egyedüli állam, amely nem cenzúrázta a járványról szóló híreket.  A H1N1 vírus 1918-ban Kínából került az Egyesült Államokba, majd Európába, s onnan az egész világra átterjedt, főként a gyarmatok révén. Halálos áldozatai között volt Guillaume Apollinaire francia költő, Egon Schiele osztrák festő és Rodrigues Alves brazil elnök.
 
A járvány hívta fel a figyelmet a világméretű biológiai veszélyre, a pandémia után hozta létre a Népszövetség a WHO elődjét.

Ázsiai influenza:
 
A két fertőző hullámban megjelenő ázsiai influenza a legpesszimistább statisztikák szerint 4 millió ember halálát okozta. A H2N2 vírus altípus először egy délkínai tartományban jelent meg 1957 februárjában. Több hónap kellett ahhoz, hogy eljusson Amerikába (az Egyesült Államokban 70 ezren haltak meg). A betegek súlyos tüdőszövődményekben szenvedtek. Az első áldozatok az idősek voltak.
 
A világjárvány idején a védőoltás gyártása akkor érte el csúcspontját, amikor a járvány már elmúlt. A szegény országokban igen kevés adagot osztottak szét. 

Hongkongi influenza:

A legutóbbi "világjáró" influenza, a hongkongi vírus 1968 nyara és 1970 tavasza között 1-2 millió emberéletet követelt. A Hongkongból érkező H3N2 altípus először bejárta Ázsiát, majd az Egyesült Államokat, végül 1969 végén lecsapott Európára is. A járványügyi szakértők ezt az influenzát tekintik a modern kor - a légi közlekedés kora - első világjárványának, s az első olyan járványnak, amelyet nemzetközi hálózat felügyel. 

A szezonális influenza évente mintegy félmillió emberéletet követel világszerte.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a vaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!