Hétfőn egyeztetnek az Opel-gyárak jövőjéről

Bécs - Hétfőn egyeztetnek egymással az Opel-telephelyek országai arról a német javaslatról, amely az autógyártó vállalat szanálásával kapcsolatos állami tehervállalás megosztására vonatkozik - írta szombati számában egy osztrák napilap.

Ambrózai Zsuzsanna-Pum András

A Der Standard források megnevezése nélkül azt írta: az érintett országok alacsony szintű találkozót tartanak Brüsszelben a jövő hét első napján.
    
Az Opel amerikai anyavállalata, a General Motors több hónapos tárgyalások után, csütörtökön jelentette be, hogy hajlandó a kanadai-osztrák Magna autóalkatrész-beszállítónak és orosz partereinek eladni a patinás német autómárkát. A német kormány és a négy németországi Opel-üzemet működtető tartományok 4,5 milliárd euró támogatást ígértek az Opel szanálásához. Karl-Theodor zu Guttenberg német gazdasági miniszter azonban csütörtökön, a GM-Magna megállapodás bejelentése után néhány órával az osztrák televíziónak azt mondta: anyagi támogatást várnak "mindenkitől, aki egy hosszú távú tervben is részt akar venni". Mint mondta, konkrét összeget az átvételi tárgyalások végleges lezárásáig nem tud megnevezni.
    
Németországon kívül Nagy-Britanniában, Belgiumban, Ausztriában, Olaszországban, Lengyelországban, Spanyolországban és Magyarországon - Szentgotthárdon - működik Opel-üzem.
    
Ausztriában a kormány első nyilatkozatai szerint a Magna az asperni, Opel-motorokat is gyártó General Motors-üzem számára állami kezességvállalást igényelhet 300 millió euró erejéig, egy esetleges tőkeinjekcióról azonban rendkívül tartózkodóan nyilatkoztak Bécsben.
    
A General Motors összesen 1850 munkavállalót foglalkoztat Ausztriában, a Bécs melletti Aspernben. Az alpesi országban nem látják veszélyben az asperni üzemet, sőt bővítését sem látják kizártnak, így a dolgozók és az ipar megkönnyebbüléssel fogadták a megállapodást.
    
Egy korábbi lapértesülés szerint az új tulajdonos két németországi gyárból Aspernbe és a szentgotthárdi motorgyárba telepítené a motorgyártást.
    
Elsősorban Belgiumban okozott csalódást a General Motors döntése, mivel így nagyon valószínűvé vált, hogy az Opel bezárja antwerpeni üzemét, miközben valamennyi németországit megtartja. A belga kormányzat azt szeretné, ha az EU vizsgálatot indítana a GM és a Magna közti megállapodás ügyében.
    
Az Európai Bizottság jelezte, hogy továbbra is figyeli az állami támogatásokra vonatkozó uniós szabályok betartását az Opel esetében, és állandó kapcsolatban áll valamennyi résztvevővel.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a vaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!