Nem okozott komoly kárt a tél a szőlőkben

A szőlő- és gyümölcsültetvények átvészelték a kemény fagyokat. Ugyanakkor a tavalyi sok csapadék, a belvíz számos gyümölcsösben, szőlőben okozott ma károkat.

Peltzer Géza

Akadnak szőlők, ahol a rügyek gyengén fejlettek, és a szokásosnál felével, harmadával kevesebb fürtkezdeményt tartalmaznak. Ezért is fontos a következő hetekben végrehajtott szakszerű metszés és növényvédelem - olvasható a Magyar Agrárkamara kertészeti osztályának elemzésében. Amely megállapítja: a tél nem hozott huzamosabb ideig tartó nagy fagyokat. Így a szőlőkben, gyümölcsösökben sem keletkezett nagy fagykár, de nehéz megítélni, hogy milyen károkat okozott a túl sok tavalyi csapadék és a mostani belvíz.

Az alacsonyabban fekvő területeken a rendkívüli csapadékmennyiség miatt sok helyen laza szerkezetű, nem kellőképpen beérett rügyek képződtek tavaly a szőlő- és a gyümölcsültetvényeken. Még mindig nagy területeken található belvíz az országban, ami nehezíti a helyzetet szőlő és gyümölcstermesztés esetén.

Például Borsod-Abaúj-Zemplén megyében 321 ha gyümölcsös van víz alatt, de az ország többi részén sem sokkal jobb a helyzet.

Tél végén, kora tavasszal a termést megalapozó munka a metszés, mellyel a növény aktuális erőnléti állapotához képest lehet befolyásolni a következő termés mennyiségét, minőségét. Ez most különösen fontos, mikor sok a gyengén fejlett rügy - olvasható az elemzésben.

Egyes területeken a szőlők a tél végi állapotuk szerint nem mutatnak kirobbanó formát: szakértők szerint egy-egy vesszőn lévő rügyekben általában 2-3 fürtkezdemény található, ezzel szemben idén sokszor csak egyet találni. Ezért nem mindegy, hogy az ilyen vesszőket miként, hány rügyre metsszük vissza. Az idén a kamara szerint nyugodtan lehet alkalmazni a korai metszést, a fagy eddig nem sokat károsított.

Amint eléri, illetve meghaladja a levegő hőmérséklete az 5 Celsius fokot, a metszést követően megkezdhető télvégi lemosó permetezés. Célja, hogy a gyümölcsfákon, a bogyósok bokrain és a szőlőtőkéken a vázágakon, a kéregrepedéseken, illetve a rügyek felületén megtapadt kórokozó gombák szaporító képleteit elpusztítsuk, valamint ritkítsuk a rovarkártevők áttelelő alakjait.

Ilyenkor réz, poliszulfidkén és olajtartalmú készítményeket kell használni. A réztartalmú készítmények jellemzője, hogy a lisztharmat kivételével a gombás és a baktériumos betegségek egész sora ellen hatékonyak. A kéntartalmú szerek a lisztharmat forrásai ellen is jó hatásúak. Az olajtartalmú permetek pedig a kórokozók ellen hatásosak. Az év első, gondosan végrehajtott permetezésével nagy lépést teszünk azért, hogy egészséges és kiváló minőségű gyümölcsöt és szőlőt szüreteljünk - írja a Magyar közlemény. 

A kamara felhívja a figyelmet arra is, hogy megjelent a szőlőültetvény szerkezetátalakítási intézkedés módosított támogatási rendelete. A szőlőtermesztők, telepíteni szándékozók támogatást vehetnek igénybe ültetvényük fajtaváltásához, támrendszerek építéséhez és az ültetvény áttelepítéséhez.

 


 

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a vaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!