Frissen Vasból

2021.05.15. 21:02

Egy utolsó másodperces triplával bukta el a meccset a Falco Szolnokon

Az NB I-es kosárlabda-bajnokság döntőjének első mérkőzésén a Falco-Vulcano Energia KC Szombathely nagy csatában, egy utolsó pillanatban célba érő triplával kapott ki Szolnokon.

Fotó: Földi Imre/Nemzeti Sport

A Szolnok az alapszakaszban oda-vissza legyőzte a szombathelyi alakulatot, majd az élen zárta az alapszakaszt. A Falco a kupa elődöntőjében visszavágott az Olajnak – később a Magyar Kupát is megnyerte. A két legjobb csapat csapott össze az egyik fél három megnyert meccséig tartó döntőben. A hazai pálya előnye, és a bővebb keret miatt talán a Szolnok futott neki esélyesként a sorozatnak.

A Szolnok 4-0-val kezdte a találkozót – amire Benke válaszolt négy ponttal. Badzim szerezte az meccs első tripláját. Erős tempót diktáltak a felek, felváltva került a gyűrűbe a labda (4. perc: 8-7). Aztán a Szolnok elkapta a fonalat, keményen védekezett, pontosabbnak tűnt támadásban – kezdett meglépni. Nem értek célba a Falco távoli dobásai – míg a házigazda jól dobta a triplákat (7. perc: 20-11). Perl viszont remek játékkal szállt be a padról. De így is tíz pont fölé növelte előnyét az Olaj (9. perc: 23-15). Végül nyolc ponttal nyerte meg a játékrészt. A Szolnok négy triplát dobott az első negyedben, a szombathelyiek négy távoli kísérletéből egy sem talált be. Anderson viszont rögtön triplával nyitotta a második etapot.

Aztán Váradi is betalált távoltól – időt is kért az Olaj (11. perc: 27-25). Visszatérve pályára Anderson újabb triplája után már vezetett a Falco (27-28)! A folytatásban rendezte sorait a Szolnok, megállította a Falco rohamait – de ekkor már remekül védekezett a szombathelyi alakulat. Kiegyenlített meccset, nagy csatát vívtak a felek, felváltva vezettek. Roppant keményen játszott a házigazda, nem kímélte ellenfelét. Az első félidő hajrájában ismét kapaszkodnia kellett a Falcónak. Végül a nagyszünetben két pontos hazai előnyt mutatott az eredményjelző (20. perc: 37-35) – a gyengébb első negyed után parádés másodikat produkált a Falco.

Fordulás után sem vettek vissza a tempóból a felek. Per vezérletével rákapcsolt a Falco, labdaszerzések után jöttek a könnyű kosarak – Perl 20. pontja után kért időt a Szolnok (23. perc: 42-44). Kiélezett csatát láthattak a szurkolók, nem bírtak egymással a csapatok. A Szolnok ismét megtalálta a dobóformáját, sorozatban szórt triplákkal fordított (26. perc: 53-49). Megakadt a Falco szekere – aztán ismét belelendült a vendég, most Váradi vállalta magára a vezér szerepét. Roppant hullámzó volt a meccs, váltott vezetést mutatott az eredményjelző. Az etap hajrája a hazai gárdának sikerült jobban (30. perc: 61-56) – több labdát eladott, több tiszta dobást rontott a Falco. Tapadt ellenfelére, rendre felzárkózott a szombathelyi gárda.

De egyenlíteni nem tudott – mert amikor kellett, valaki mindig betalált hazai oldalról. Benke kapta el nagyon a fonalat (33. perc: 67-66). Gasper Okoron gyűjtötte maga köré a tanítványait. A Falco pedig üldözte tovább az ellenfelét. Szerényebben potyogtak a ppontok, talán kezdtek fáradi a felek. De a Falco nem hagyta meglépni a Szolnokot (36. perc: 71-70). Az Olaj is időt kért. Nem enyhült a csata hőfoka: egy földön pattogó labdáért egyszerre négyen vetődtek. És a Falco fordított (71-72)! Egy kis időre. Fogytak a percek, váltott vezetéssel közeledett a hajrá. Az utolsó bő egy perc 75-72-es állásról kezdődött.

Perl csak egy büntetőt dobott be (75-73). Cakarun közelről nem hibázott (77-73). 36 másodperc volt hátra, amikor a Falco időt kért. Perl dobott ziccert (77-75). Warner kezéről leszedték a labdát palánk alatt, az indítással Perl robogott végig, és egyenlített (77-77). Egyetlen egy másodperccel a vége előtt időt kért az Olaj. És Badzin triplát dobott. A játékvezetők megvizsgálták, hogy még időben ért-e célba a kétségbeesetten elengedett labda, égy úgy döntöttek, hogy érvényes a hármas (meglehetősen bátor döntés volt). Kikapott a Falco – a szerencsésebb csapat nyert.

jegyzőkönyv

Szolnoki Olajbányász–Falco-Vulcano Energia KC Szombathely 80-77 (27-19, 10-16, 24-21, 19-21)

Szolnok, 1200 néző, NB I-es kosárlabda-mérkőzés, döntő, első összecsapás, vezette: Benczur T., Praksch P., Győrffy P.

Szolnok: Warner 14/6, Badzim 21/15, Kovács P. 4, Subotic 4, Cakarun 18. Csere: Pongó 10/6, Gibson 7/3, Taiwo 2, Juhos –, Rudner –, Zsíros –. Edző: Gasper Potocnik.

Falco: Váradi 11/3, Benke 17/9, Bruinsma 8, Barac 2, Keller 6. Csere: Edző: Anderson 6/6, Perl 27. Gasper Okorn.

Az eredmény alakulása. 4. perc: 8-7. 7. perc: 20-11. 9. perc: 23-15. 14. perc: 27-30. 18. perc: 35-32. 20. perc: 37-35. 23. perc: 42-44. 26. perc: 53-49. 30. perc: 61-56. 33. perc: 67-66. 36. perc: 71-70. 39. perc: 75-72. 40. perc: 77-77.

Az egyik fél három megnyert meccséig tartó párharcában 1-0-ra vezet a Szolnok.