Külföld

2009.07.23. 22:00

Duray: legalább három államnyelvnek kellene lennie Szlovákiában

Prága/Pozsony - Duray Miklós szerint legalább három nyelvet illetne meg az államnyelv státusa Szlovákiában, mégpedig a szlovákot, a magyart és a ruszint.

MTI

"A szlovákok, a magyarok és a ruszinok már ezer éve élnek itt együtt. Lényegében ezeket a nyelveket illetné meg az államnyelvi státus Szlovákiában" - nyilatkozta a Magyar Koalíció Pártjának (MKP) stratégiai alelnöke abban az interjúban, amelyet a pozsonyi SITA hírügynökség közölt csütörtökön.
    
A hivatali érintkezés nyelve más dolog, ezért a köz- és államigazgatásban, valamint a kereskedelemben külön törvénnyel kellene szabályozni a nyelvhasználatot, hogy a kommunikáció zavartalan legyen - fejtette ki az alelnök.
    
Duray szerint az államnyelv nem az általános kommunikáció nyelve. "Az államnyelv azoknak az embereknek a nyelve, akik az ország területén élnek" - hangsúlyozta az MKP alelnöke, aki szerint Szlovákiában nem jól értelmezik az államnyelv fogalmát. 
    
"Szlovákiában először 1990-ben folyt vita az államnyelvről, illetve a hivatalos nyelvről. Nem tudták eldönteni, miként viszonyuljanak a témához, mert nem látták a különbséget a hivatalos nyelv és az államnyelv között. Nem értették a problémát. Arra jutottunk, hogy a hivatali érintkezés nyelvéről kell törvényt alkotni, s nem az államnyelvről. Csakhogy a (szlovák) szuverenitás körüli kapkodás következtében végül oda jutott az egész, hogy az alkotmányban kell rögzíteni a kizárólagos és egyetlen államnyelvet" - emlékezett vissza Duray.
    
A magyar iskolák szlovák nyelvoktatásával kapcsolatban úgy vélte: akkor is tanítanák a szlovák nyelvet, ha annak tanítása nem lenne kötelező, s az sem kizárt, hogy ez a forma hatékonyabb lenne a mainál.
    
Felhívta a figyelmet arra, hogy az egykori Osztrák-Magyar Monarchiában teljesen természetes volt, hogy az egymás mellett élő népek a másikhoz küldték gyerekeiket nyelvet tanulni. Az MKP alelnöke nem érti, miért kellett törvénybe foglalni, hogy valaki milyen nyelven beszéljen az orvosnál. "Az orvos és a beteg között bizalmi viszonynak kell kialakulnia. Döntsék el ők ketten, milyen módon alakítják ezt ki. Az orvosnak nagyobb a felelőssége, mivel esküje köti, a betegnek pedig az az érdeke, hogy normális kapcsolatba kerüljön orvosával" - jegyezte meg Duray a SITA-nak adott interjújában.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a vaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!