Kultúra

2009.09.30. 02:28

Kővirágok, faragott indák régi erdélyi szószékek oldalán

Szombathely - Erdélyi faragott kő szószékek rajzaiból rendezett kiállítást a Szombathelyi Képtárban a Rumi-Rajki Műpártoló Egyesület. A tárlat még szombatig látható.

Tersztyánszky Krisztina

A kiállítást a kulturális örökség napjai alkalmából nyitották meg. Másik aktualitása, hogy a református egyház ebben az évben ünnepli hitújítója, Kálvin János születésének ötszázadik évfordulóját. Ő volt az, aki tanaival az igehirdetést állította a liturgia középpontjába, s ezáltal a hívek figyelme fokozottan a szószékre összpontosult.

A kiállított anyag Murádinné dr. Beyer Katalin erdélyi építész értékmentő munkájának köszönhető. A nyolcvanas években a Kolozsvári Református Egyházkerület megbízásából járta a falvakat, s ekkor figyelt fel a régi templomok elragadó szépségű kő szószékeire. A dokumentálás céljával készített 1:10 arányú tusrajzai a nagy elődökhöz, Kós Károlyhoz, Debreceni Lászlóhoz hasonlóan önálló művészi értékkel is bírnak.

A képtár emeleti előterében kiállított rajzokon túlnyomórészt református szószékek láthatók, jóllehet akad köztük katolikus és evangélikus gyülekezetet szolgáló is. A legrégebbi még Mátyás idejéből való, a többségüket azonban 1730 és 1766 között, az ellenreformáció után készítette az ismert vagy ismeretlen népi mester. A szószékek túlnyomó részét Erdélyben járva ma is megcsodálhatjuk, többségükben a Mezőség, Kalotaszeg, Háromszék, a Küküllő vidéke és a Fogaras apró falvainak templomaiban. Van köztük, ami körül már elfogyott a gyülekezet, s egy más templomba áthelyezve teljesíti tovább hivatását.

A szószékek talpból és kehely formájú kosárból állnak, hozzájuk lépcső vezet. A nyolcszög alakú kosár oldalsó mészkő vagy homokkő lapjait alkotójuk virágmintákkal, füzérekkel, kuszán egymásba fonódó indákkal díszítette. Miután a reformáció száműzte a templomokból az emberábrázolást, előtérbe kerültek a stilizált növényi formák, amelyeket olasz mintákat alapul véve saját fantáziájukkal gazdagítottak az erdélyi kőfaragók. Számos szószéken bibliai idézet, illetve az adományozó család neve, címere is látható. A faragás sokszor a talpon és a lépcső korlátján is folytatódik, némelyik faragványt színesre is festették.

A kiállításhoz néhány tárló is csatlakozik, ahol fotókon, kiadványokban a környezetbe ágyazva is látható néhány a faragott kőoltárok közül.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a vaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!