A gyerekeket támadja a vírus

2022.05.13. 11:30

Számítani kell rá, hogy hozzánk is eljut a gyors lefolyású májgyulladás - Dr. Pölöskey Péter csecsemő- és gyermekgyógyászt kérdeztük

Súlyos tüneteket okozó májgyulladás ütötte fel a fejét nemrég. Az esetek döntő többsége Nagy-Britanniában van, de Magyarországra is megérkezhet a leírás szerint hirtelen lefolyású betegség, amit nem a hepatitisvírus okoz. Mi váltja ki, kiket támad, és milyen tünetekkel.

Tóth Kata

Dr. Pölöskey Péter. Csecsemő- és gyermekgyógyász, gyermektüdőgyógyász 20220311 Szombathely Fotó: Unger Tamás UT Vas Népe

Fotó: Unger Tamás

 Március végén, április elején kapott először jelzést a WHO és az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ: Nagy-Britanniában találkoztak először olyan, gyermekeknél előforduló májgyulladásos esetekkel, amelyek közös jellemzője volt, hogy hirtelen jelentkeztek, viharos tünetekkel. Legfrissebb, május 11-én közölt összefoglalójuk szerint a világon mintegy 450 gyermek érintett eddig, nagy részük az Egyesült Királyságban, de jelentettek eseteket az USA-ból és európai országokból is.

 – A betegek egy hónapos és 16 éves életkor közöttiek, de jellemzően az ötéves kor alatti, máskülönben egészséges kisgyermekeket fertőzi a vírus, legtöbbjüknél hasfájás, hányinger, hányás szerepelt az előzményekben, majd hirtelen besárgultak, és a laborvizsgálatok nagyon magas májenzimértékeket mutattak – mondja az orvos, hozzátéve, hogy a gyerekek egyikénél sem találtak hepatitisvírust. – Azt, hogy milyen vírus okozza a májgyulladást, egyelőre nem tudni. A szerológiai vizsgálatok az esetek több mint felénél mutattak ki adenovírust, volt, akinél koronavírust találtak, és olyan is, akinél mindkettőt. A szakemberek úgy fogalmaznak: valószínűleg adeno- és/ vagy koronavírus okozhatja, pluszban valamilyen hajlamosító tényező. 

A doktor számokkal is szolgált: Ausztriából eddig két esetet jelentettek, a figyelőrendszer adatai alapján Olaszország (35), Spanyolország (22), Dánia, Hollandia, Norvégia, Belgium, Franciaország és Lengyelország is érintett. Az Európai Unióban eddig 105, az Egyesült Királyságban 163 gyermek betegedett meg. 

– Ha egy gyermeknek hasfájása, hányása, hasmenése van, a szülő elsősorban vírusfertőzésre gondoljon, amit az orvos utasítása szerint kezelni kell. De ha a fenti tünetek mellett sárgának látják a gyermek szemét, bőrét, azonnal orvoshoz kell fordulni, mert a megbetegedések jó része nagyon gyors beavatkozást, megfelelő kezelést, akár májátültetést igényel. Életveszélyes állapotot tud eredményezni a megbetegedés, és akár 24 órányi késlekedés is végzetes lehet: a májfunkció órák, sőt percek alatt változhat – figyelmeztet Pölöskey doktor. Mint mondja, feltételezhető, hogy Magyarországra is megérkezik a betegség, ám rettegni nem kell.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a vaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!