Orbán-kormány 2010: Navracsics közigazgatási miniszter, Varga a Miniszterelnökség vezetője

Varga Mihály a Miniszterelnökséget vezeti majd államtitkárként, Navracsics Tibor pedig a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztériumot irányítja és egyúttal miniszterelnök-helyettes lesz a második Orbán-kormányban. Szijjártó Péter a miniszterelnök szóvivőjeként dolgozik majd.

MTI

A kormányfői poszt várományosa elmondta: jövő hétfőn az Orbán-kormány leendő miniszterei megtartják első, előkészítő megbeszélésüket a Parlamentben.

A leendő kormányzati struktúráról szólva kiemelte: a miniszterelnök munkáját a Miniszterelnökség szervezi majd, ez a miniszterelnök politikai központja lesz. Kiemelte, hogy nem lesz a mai értelemben vett miniszterelnöki kabinet. Varga Mihály azt segíti, hogy a kormányzati munka a választók által megszabott politikai irányba haladjon - szögezte le a Fidesz elnöke.

Aláhúzta: a miniszterelnök új alapokon ápolja majd a kapcsolatot az emberekkel, a nyilvánossággal, a sajtóval. Felfogása szerint a miniszterelnök dolga, helyzete alapvetően más, mint a kormányzó "oligarchák megelőző nyolc évében volt".

"A miniszterelnök nem az ország tulajdonosa, nem egy vállalat igazgatója, nem főnöke az embereknek; a miniszterelnök egy közösség, a magyar nemzeti közösség tagja, és a közösség tagjai választások útján vezetői feladatokkal bízták meg, az a dolga, hogy ezt a munkát elvégezze" - fogalmazott.

Kitért arra, hogy Szijjártó Péteren, a Miniszterelnökség, a miniszterelnök szóvivőjén keresztül ápolja majd kapcsolatait a nyilvánossággal.

Leszögezte: ez a poszt nem azonos a kormányszóvivőivel, a kormányszóvivők személyének megnevezése Navracsics Tibor feladata lesz.

A Fidesz elnöke hangsúlyozta, hogy az új kormánytól átfogóbb szemléletű, gyorsabb, hatékonyabb munkát, korszerű, hatékony kormányzást vár. Ezzel kapcsolatban leszögezte: másként történik majd a kormányzati munka koordinálása.

Bejelentette: nem lesz Miniszterelnöki Hivatal, a kormányzati munkát a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium hangolja össze, ennek vezetésére Navracsics Tibort kérte fel.

Jelezte: nem lesznek csúcsminisztériumok a leendő kormányban, minisztériumok lesznek. Megismételte: szerdán a köztársasági elnök a kormányalakítás előkészületeivel bízta meg.

Kifejtette: a választási eredményekkel kialakult kétharmados parlamenti arány azt jelenti, hogy az emberek gyökeresen mást várnak a kormányzástól, a miniszterelnöktől, mint az előző kormányoktól kaptak. A választók egy komplett politikai és gazdasági rendszert döntöttek meg, és megalapítottak egy újat, a "nemzeti együttműködés" rendszerét - húzta alá Orbán Viktor.

Az új kormány működésében a "nemzeti együttműködés" lesz a mérce - szögezte le. Úgy fogalmazott: az új rendszerbe sem "rangkórság, sem kormányzati dáridó sem fér bele", azzal, hogy ezeknek véget vetnek, másfajta kormányzati felépítés, működés következik.

Kérdésre válaszolva leszögezte: a minisztériumi struktúra átalakítása nem akadályozhatja a közigazgatási munkát, semmilyen átszervezés nem kaphat elsőbbséget az érdemi munkával szemben; a munkának zavartalanul kell folytatódnia, ezt fogja kérni a leendő miniszterektől.

Kitért arra, hogy a kormányában helyet foglaló tagok nem szakértők, hanem erős politikai vezetők, aki merik vállalni a felelősséget az adott területért. A "miniszterek szolgák", a köz szolgái - tette hozzá.

Elmondta még azt is, hogy a miniszterelnök-helyettesnek a többi miniszter munkájának koordinálásával kapcsolatos irányítási jogai lesznek, ezt az alkotmány módosításával kell megfogalmazni. A Fidesz elnöke aláhúzta: egyértelmű felelősségi rendszer lesz.

Semjén Zsolttal együtt is a nyilvánosság elé áll majd - emelte ki Orbán Viktor egy kérdésre válaszolva. Mint mondta, arról fognak beszámolni, hogy a Fidesz és a KDNP együttműködésének milyen hatásai lesznek a munkamegosztásra, a kormányzati szerkezetre.Szapáry György főtanácsadó lesz

OLDALTÖRÉS: Szapáry György főtanácsadó lesz

 

 

 

Szapáry György lesz az egyik főtanácsadó a Miniszterelnökségnél - jelentette be Orbán Viktor leendő kormányfő. A jegybank volt alelnöke a nemzetközi szervezetekkel való tárgyalásokban lesz "összekötő". A sajtótájékoztatón elhangzott, hogy az Orbán-kormány július 1-jével módosítaná az adótörvényeket, illetve az is, hogy a Fidesz még nem foglalkozott az államfőjelölésről szóló kérdéssel.

A Fidesz elnöke az MTI-nek a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) való tárgyalásokra vonatkozó kérdésére kifejtette: a nemzetközi szervezetekkel folytatandó tárgyalásoknál fontosnak tartja, hogy miközben majd a nemzetgazdasági minisztérium irányítja ezeket a tárgyalásokat, ha a szükség úgy hozza, közvetlen, személyes kapcsolatokon keresztül ő is részt vegyen ezeknek az alakításában, vagy háttérmunkát tudjon végezni. Szapáry György lesz az egyik olyan főtanácsadó, aki ebben az ügyben mellette fog dolgozni.

A Miniszterelnökség államtitkársága nem "szippant magához ügyeket", de ha egy konkrét ügyben tájékozódni akar a miniszterelnök, akkor lesz, aki ezt a munkát előkészíti - szögezte le. Hozzátette: ilyen értelemben ki fogja kérni egyes kérdésekben Varga Mihály véleményét, például az IMF-fel való tárgyalások alakulásakor.

A Fidesz elnöke elmondta még: a Miniszterelnökségen dolgoznak majd főtanácsadók és tanácsadók, akik a miniszterelnök "hatókörének meghosszabbítása érdekében" külföldön, vagy belföldön eljárhatnak.

A következő időszak menetrendjéről szólva kifejtette: a parlament megalakulása után, de még a kormány felállása előtt törvényjavaslatokat nyújtanak be. Kiemelte: ezt követően, várhatóan május végén a tényfeltáró bizottság már tud egy közbülső jelentést készíteni a gazdaság állapotáról, amelyek ismeretében a kormány a lehető legrövidebb időn belül tud a gazdasági helyzet javítása érdekében terveket készíteni. Mint mondta, ez június első felében lehet. Orbán Viktor közölte azt is, az adótörvényeket a tervek szerint július 1-jei hatállyal módosítják.

Az IMF-tárgyalások kapcsán leszögezte: ezeknek egy biztos és hivatalos időpontja van, a nyár vége. A kérdés az - fűzte hozzá -, hogy akarnak-e ez előtt tárgyalni a szervezettel; erről kikéri majd a nemzetgazdasági miniszter véleményét.

Kérdésre válaszolva emlékeztetett, annak idején a Fidesz is megszavazta a parlamentben a kormánnyal együtt a "lex Mol-t", amely kimondta: a Mol nemzeti, a nemzet jövője szempontjából kulcsvállalat, amellyel szemben ha ellenséges lépések történnek, akkor meg kell védeni. Kiemelte: meg is védték akkor a kormánnyal közösen.

A Fidesz elnöke hangsúlyozta: ma a Mol védett pozícióban van. Szándékom, hogy a nemzetgazdaság szempontjából stratégiai vállalatok hasonlóképpen élvezzék a kormány figyelmét, ha szükséges, akkor védelmét is - fogalmazott.

A miniszterelnöki poszt várományosa úgy vélekedett: az oroszokkal fennálló vita esetén a kormány megalakulását követő nagyon rövid időn belül tárgyalásokat folytatnak majd, és gyors megállapodásokat kötnek. "Világos elképzeléseink vannak arról, hogy a mostani áldatlan helyzetet hogy kell felszámolni, amelynek fenntartásában a négy szereplő közül egyik sem érdekelt, sem a Mol, sem az orosz cég, sem a magyar, sem az orosz állam" - fogalmazott. Hozzátette: a helyzetet meg kell oldani, és meg is fogják.

Az államfőjelöléssel kapcsolatban egy kérdésre válaszolva azt mondta: a köztársasági elnöknek minden körülmény között minden tiszteletet megadnak. A köztársasági elnök az ország első polgára, és ennek megfelelő tisztelet jár ki neki - hangsúlyozta, kiemelve, hogy sem a jövőjéről, sem a mandátumáról nem lehet felületesen, tisztelet nélkül nyilatkozni.

Ezzel a kérdéssel nem foglalkozott eddig a Fidesz - jelentette ki Orbán Viktor, hozzátéve, hogy "mindennek megvan az ideje", és jóval a kormányalakítás után van még ennek az ügynek az esedékessége.

 

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a vaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!