Magyar hősök a nagyvilágban

2018.03.15. 07:00

Az 1848-49-es forradalom és szabadságharc híre a világ minden szegletébe eljutott

Az USA-ban és Dél-Amerikában számos történelmi emlék kötődik az 1848-49-es forradalom és szabadságharc kiemelkedő alakjaihoz, a legtöbb Kossuth Lajoshoz.

TÓTH SÁNDOR

„Szólott a zene mindenütt, zengett a magyar és amerikai himnusz.” Idézet a clevelandi Kossuth-szobor 1902-es avatóünnepségéről Fotó: OSZK EPA,

Diadalmenet volt

Nincs egyszerű dolga annak, aki az Amerikai Egyesült Államokban a forradalom és szabadságharc szellemi vezérének állított szobrokat, domborműveket, emléktáblákat és a róla elnevezett településeket, utcákat szeretné végigjárni, felkeresni. Túlzás nélkül mondhatjuk, Kossuth a függetlenségi és demokratikus eszméknek az egyik szimbólumává vált a tengerentúlon. Közrejátszott ebben, hogy a szabadságharc leverése után emigrációba kényszerült Kossuth több mint féléves körutat tett az USA-ban 1851-52-ben, s több száz előadást, beszédet tartott a magyar szabadságharc és forradalom eszméi mellett korteskedve, hathatós támogatást remélve. Több ezer kilométeres útja valóságos diadalmenet volt: az amerikai nép, a kormány és a szenátus ünnepelte. Emlékének megőrzésében jelentős szerepet vállaltak az USA-ban letelepedett amerikai magyarok, akik több hullámban hagyták el a szülőföldet: az 1848-as és 1956-os forradalom leverése után, illetve a két világháború alatt.

„Szólott a zene mindenütt, zengett a magyar és amerikai himnusz.” Idézet a clevelandi Kossuth-szobor 1902-es avatóünnepségéről Fotó: OSZK EPA,

Több szobor Kossuthnak

Kossuthnak egész alakos, illetve mellszobra áll New Yorkban, Washingtonban, Los Angelesben, Clevelandben és Algonában. Ezek közül az elsőt az Ohio állambeli Clevelandben avatták fel 1902 szeptemberében annak emlékére, hogy a magyar államférfi 50 évvel korábban a városba érkezett, s emlékezetes beszédet mondott, akárcsak az Ohio Állami Törvényhozó Testület előtt Columbusban és még az USA sok városában. Kossuth és a magyar nép szabadságeszméinek az elismerését jelenti, hogy mellszobra Washingtonban, a Capitolium épületében, a szabadság előcsarnokában kapott helyet: felidézve a szenátusbeli bemutatását 1852. január 5-én, valamint a Kongresszus által a fogadására rendezett estélyen mondott híres beszédét a magyar függetlenség szükségességéről Európában. A szobrain kívül az USA-ban megye, település, utca és tér is őrzi Kossuth Lajos nevét, emlékét.

Magyar szabadságharcosok nemcsak az USA-ban, hanem jelentős számban találtak új hazára Dél-Amerikában is. Ennek kiemelkedő példája Czetz János honvédtábornok, Bem apó vezérkari főnöke. Az 1848-49-es szabadságharc és forradalom legfiatalabb tábornoka, az erdélyi hadszínterek hőse, Czetz tábornok Argentínában telepedett le. Ott Juan Fernando Czetzként vált az argentin hadsereg megszervezőjévé és az első Nemzeti Katonai Akadémia megalapítójává, igazgatójává – az akadémia épülete előtt szobrot emeltek neki.

Debály Ferenc József Uruguayban kezdett új életet, ahol zeneszerzőként is kiteljesedett: olyannyira, hogy a független ország himnuszát ő zenésítette meg.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a vaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában