Hol a boldogság? Itt van!

2019.03.05. 07:00

Magyarország megyeszékhelyei közül Szombathelyen a legboldogabbak az emberek

Egy felmérés szerint a megyeszékhelyek közül Szombathelyen élnek a legboldogabb emberek. Mitől függ a boldogság?

Budai Dávid

Fotó: pixabay.com

A házasságban élő, nagycsaládos, jómódú, diplomás, középkorú nőnél nincs boldogabb, főleg ha a nyugat-dunántúli régió egyik kistelepülésén él. Egy mondatban így lehetne összefoglalni a legújabb boldogságkutatás megállapításait, ami szerint ráadásul a megyeszékhelyek közül Szombathelyen élnek a legboldogabb emberek. Az ELTE PPK Pozitív Pszichológiai Kutatócsoportja prof. Oláh Attila irányításával, a Bagdi Bella vezette Jobb Veled a Világ Alapítvánnyal együttműködve ismét elkészítette Magyarország boldogságtérképét, amelyről leolvasható, hogy hol milyen mértékben tartják boldognak magukat az emberek.

Több mint hét és fél ezer 17 és 88 év közötti nőt és férfit kérdeztek meg arról, hogy mennyire érzik boldognak magukat.

A felmérés kiterjedt az élettel való elégedettség, az érzelmi, a pszichológiai, a szociális és spirituális jóllét és a mentális egészség szintjének a megállapítására is.

Fotó: MW-grafika

A főbb eredményeket összegezve megállapítható, hogy a World Happiness Reportban közöltekkel megegyezően a hazai vizsgálat szerint is a 2018-ban megkérdezettek minden régióban boldogabbnak mondták magukat, mint a 2017-es mintában szereplők. A boldogságszint emelkedése a Nyugat-Dunántúlon és a Dél-Alföldön a legmarkánsabb, Közép-Magyarországon a legkisebb mértékű. A nők minden régióban és minden korcsoportban boldogabbnak vallották magukat, ők a mentális egészség és a pszichológiai immunitás terén is jobban állnak, mint a férfiak. Megerősítette az idei felmérés azt is, hogy akik gazdagnak vagy jómódúnak vallják magukat, azok boldogabbak, ahogyan a több gyermeket nevelők, az iskolázottabbak és a házasságban vagy kapcsolatban élők is. A legboldogabbnak a négy vagy annál több gyermeket nevelő férfiak és nők mondták magukat. Változatlanul a 36-50 évesek korcsoportjába tartozó férfiak és nők boldogságszintje a legmagasabb.

Az iskolai végzettség fokozata együtt járást mutat a boldogsággal, legboldogabbnak a diplomával rendelkezők mondták magukat. A kistelepüléseken élők boldogabbak, mint a városiak, a fővárosban élők boldogságszintje pedig a magyar lakossági átlag alatt van, ez a megállapítás az eredmények alapján igaz a mentális egészség és a pszichológiai immunitás vonatkozásában is.

Észak-Magyarországon a legkevésbé boldogok az emberek, és a Nyugat-Dunántúlon lakók vallják magukat a legboldogabbnak, a megyeszékhelyek közül pedig a Szombathelyen élők a legboldogabbak. A Közép-Magyarország területén élők boldogságszintje ugyanakkor a magyar lakossági átlag alá került. Nógrád megye változatlanul a legkevésbé boldog, és Salgótarján is a megyeszékhelyek rangsorának az utolsó helyét foglalja el. Először 2016-ban rajzolták meg Magyarország boldogságtérképét, akkor Szombathely a negyedik legboldogabb megyeszékhely volt.

A pozitív orientáció, a megküzdési kapacitás, az anyagi helyzet és a pozitív állapotok megteremtésének és fenntartásának képessége járul hozzá szignifikánsan valakinek a boldogságához. Magyarország felnőtt lakosainak boldogságháztartása a – vizsgálatot kiegészítő felmérés szerint – első helyen a szakmai karrierhez kapcsolódó sikerek, a családdal töltött idő, a nyaralás és utazás, a gyermekekkel való foglalkozás, a szerelmet hozó új kapcsolatok, a barátokkal töltött idő, a vásárlás és ajándékozás, valamint az önfejlesztő és sporttevékenységek során szerzett élményekből töltődik fel.

Az általunk megkérdezett egyetemisták úgy vélik: a jó társaság, egy nagy nevetés, mind-mind megadhatja a boldogság érzését. Hermann Marcell szerint elsőként azt fontos definiálni, hogy kinek mit jelent a boldogság, ő ezért nem is feltétlenül ért egyet a kutatás megállapításaival. Szerinte ugyanis a boldogság egyet jelent azzal, ha az ember szabadon élhet, a szabad életen pedig Marcell azt érti: ha valaki tudja, hogy valami boldoggá teszi, azt mindenképpen megtehesse.

A World Happiness Report éves jelentései szerint annak ellenére, hogy hazánk továbbra sem a legkedvezőbb helyet foglalja el a világ országait a lakosok boldogságszintje alapján rangsoroló listán, a trend azt mutatja, hogy évről évre emelkedik a mért boldogság szintje Magyarországon.

A 2018-ban kiadott jelentés szerint Magyarország már a 69. helyet foglalja el a 156 országot rangsoroló listán, ahol 2012-ben még a 110., 2013-ban a 104., 2016-ban a 91., 2017-ben pedig a 75. helyen állt.

Ma már szinte mindennek van világméretű napja, így van a boldogságnak is, amit világszerte március 20-án ünnepelnek. Ünnepelhetünk Szombathelyen is.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a vaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában