Külföld

2010.12.06. 18:54

Der Spiegel: Tito módszeresen gyilkoltatta a horvát emigráció kellemetlen tagjait

Jugoszlávia elnökének és kommunista pártjának megbízásából 22 horvát emigránst tettek el láb alól a 70-es és 80-as években az NSZK terültén - írja friss számában a Der Spiegel.

Ambrózai Zsuzsanna-Pum András

A német hírmagazin értesülései szerint a gyilkosságok közül szinte egyet sem sikerült felderíteni. Még ha a német nyomozó szervek azonosítani tudták is az elkövetőt, a merénylet értelmi szerzői homályban maradtak. Német illetékesek számára azonban ma már világos: Josip Broz Tito személyesen adott utasítást a gyilkos kommandóknak a "nemszeretem" emigránsok likvidálására. Az államfő 1980-ban bekövetkezett halála után pedig a horvát kommunista párt megbízásából folytatódtak tovább a gyilkosságok.

A német szövetségi ügyészség hat gyilkossági ügyben 14 gyanúsított ellen folytat ma is vizsgálatot, közülük hat egyént nemzetközi szinten is keresnek a nyomozók. Utóbbiak között van a horvát titkosszolgálat két egykori magas rangú tisztje. Egyikük, Josip Perkovic 1979-86 között állt a horvát titkosszolgálat (SDS) II. osztályának az élén (ez "foglalkozott" a titói rendszerrel szemben ellenséges emigránsokkal). Bizonyítottan Perkovic adott utasítást az 1982-ben az NSZK-ba disszidált Stjepan Durekovic olajipari menedzser meggyilkolására.

Németországban élő horvát emigránsok - élükön Gojko Bosnjakkal, akit 1973-ban próbált meg eltenni láb alól az SDS - nemrég akcióba kezdtek a gyilkosságok ma is élő felelőseinek megnevezése és Tito deheroizálása érdekében. Utóbbi célból levelet írtak Thomas de Maiziere német belügyminiszternek, azt kérve tőle, hogy a gyilkosságokra való tekintettel posztum fossza meg Titót a legmagasabb német állami kitüntetéstől, amelyet 1974-ben kapott az akkori szövetségi elnöktől, Gustav Heinemanntól.

A Der Spiegel információi szerint Perkovic ma nyugdíjasként háborítatlanul él Zágrábban. Lakcíme szerepel a bajor bűnügyi hivatal internetes oldalán található körözési jegyzéken - a kétszeres gyilkosság elrendelője azonban elérhetetlen a német nyomozók számára. Az elfogatóparancsnak Horvátország - amely az EU-ba igyekszik - nem tesz eleget.

Ezzel pedig "lábbal tiporja az Európai Unió értékrendjét és a jogállamiságról vallott felfogását" - mondta a hírmagazinnak Davor Prtenjaca, Bosnjak ügyvédje. Ő és a horvát emigránsok abban bíznak, hogy ha de Maiziere visszavonja a Titónak adományozott kitüntetést, azzal növekedni fog a nyomás Zágrábra, s a horvát hatóságok végre felelősségre vonják a gyilkosságok megrendelőit.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a vaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!