Belföld

2010.03.22. 20:45

Lejárt a területi listák bejelentésének határideje

A hétfő délutáni határidőig 113 területi listát jelentettek be a pártok, ebből hét párt 75 listáját már nyilvántartásba vették az illetékes területi választási bizottságok az Országos Választási Iroda internetes tájékoztató oldala szerint .

Ambrózai Zsuzsanna-Pum András

A területi listák bejelentésének határideje 16 órakor járt le az áprilisi országgyűlési választásra. A határidő jogvesztő, amelyik listát nem jelentették be az illetékes választási bizottságnál, arra a pártra az adott megyében nem lehet majd szavazni.

Az országban húsz területi választókerület van (a 19 megye és a főváros), ezekben listát csak pártok állíthatnak. Listaállításra az a párt jogosult, amelyik az adott területi választókerületben az egyéni választókerületek egynegyedében, de legalább két egyéni választókerületben jelöltet állított. 

Minden területi választókerületben van nyilvántartásba vett listája az MSZP-nek és a Fidesz-KDNP-nek. A 16 órás adatok szerint a Jobbiknak 18 listáját vette már nyilvántartásba az illetékes választási bizottság. Az MDF-nek nyolc, a Lehet Más a Politikának (LMP) 5, a Magyar Kommunista Munkáspártnak (Munkáspárt) 3, a Magyarországi Szociáldemokrata Pártnak (MSZDP) pedig egyelőre egy megyei listája van. 

A legtöbb pártlista - összesen hat - közül Borsod-Abaúj-Zemplén megyében lehet választani a jelenlegi adatok szerint, de öt listát vettek már nyilvántartásba Baranya, Bács-Kiskun, Komárom-Esztergom és Tolna megyében, négyet-négyet pedig Békés, Győr-Moson-Sopron, Jász-Nagykun-Szolnok, Pest és Szabolcs megyében. Egyelőre két párt tudott területi listát állítani Budapesten. 

A területi lista állításának azért van jelentősége, mert ha egy párt nem tudott az adott megyében területi listát állítani, akkor nem szerepelhet a pártlistás szavazólapon, és így nem juthat fontos szavazatokhoz, amelyek révén át tudná lépni a parlamentbe jutási ötszázalékos küszöböt, és így nem részesedhet az országos listás kompenzációs mandátumokból sem. 

Az a párt, amelyik képes volt hét területi listát állítani, jogosult az országos lista állítására és így részesedhet a kompenzációs mandátumokból. A területi listákon háromszor annyi jelölt állítható, mint az adott listán megszerezhető mandátumok száma. A pártok a listán szereplő jelöltek sorrendjét maguk állapítják meg, általában úgy, hogy az élen "húzóemberek, olyan ismert személyek legyenek, akik minél több szavazatot "hozhatnak" a listára.

Az országgyűlési képviselők választásánál alkalmazott területi lista úgynevezett zárt lista, azaz a választópolgár nem változtathatja meg a jelöltek sorrendjét a szavazatával. A választópolgár tehát a szavazatával azt tudja befolyásolni, hogy hány mandátumot szerezzen a párt, de abba nem tud beleszólni, hogy kikből legyenek képviselők.

Nyilvántartásba vették a Fidesz-KDNP közös országos listáját

Az Országos Választási Bizottság (OVB) hétfői ülésén nyilvántartásba vette a Fidesz-KDNP közös országos listáját az áprilisi országgyűlési választásra: a listát Orbán Viktor, a párt elnöke vezeti.

A Fidesz-KDNP 20 területi listát állított hétfő délutánig, ezzel jogosulttá vált az országos lista állítására. Az országgyűlési képviselők választásán országos listát azok a pártok állíthatnak, amelyek 7 területi listát tudtak állítani, az országos lista bejelentésének határideje kedd 16 óra. 

Az országos listán legfeljebb háromszor annyi jelölt állítható, mint a megszerezhető mandátumok száma, azaz maximum 174 jelölt, ennyi szerepel a Fidesz-KDNP listáján is.

Az országos listára a választók nem szavaznak közvetlenül, az országos listán kiadható 58 mandátumot a fel nem használt, úgynevezett töredékszavazatok összesítése alapján osztják ki. Fontos szabály, hogy csak azok a pártok juthatnak mandátumhoz az országos listán, amelyek a területi listákra összesen leadott szavazatok öt - mivel a Fidesz és a KDNP közös listát állított, az ő esetükben tíz - százalékát megszerezték, és ezzel átlépték a bejutási küszöböt.

A Fidesz-KDNP azzal, hogy nyilvántartásba vették országos listáját, jogosulttá vált arra, hogy egy tagot delegálhasson az OVB-be. A választáson országos listát állító pártok ugyanis jogosultak lesznek arra, hogy tagokat küldjenek a testületbe. (A Fidesz és a KDNP közös listát állított, de egy jelölőszervezetnek minősülnek.)

Az OVB tagjainak száma így tehát attól függ, hány, választáson induló szervezet tud országos listát állítani. A választás eredményének megállapítása után a testületben csak a választott tagok maradhatnak, illetve azon pártok delegáltjai, amelyek parlamenti frakciót tudtak alakítani. Korábban csak egy párt, az MSZP országos listáját vette nyilvántartásba az OVB, még március 12-én.

Leadta országos listáját a Jobbik

Vona Gábor, a Jobbik Magyarországért Mozgalom elnöke és miniszterelnök-jelöltje vezeti a párt hétfőn délután leadott országos listáját. A Jobbik az MTI-hez hétfőn eljutatott közleményében hangsúlyozza, hogy a párt kizárólag saját erőforrásaikat igénybe véve, "mindenféle csalás vagy akár annak gyanúja nélkül" gyűjtötte össze ajánlószelvényeit.

Hozzáteszik: a párt, húsz területi listájának leadásával lezárta a listaállításokkal kapcsolatos teendőit. A Jobbik vezetőjét sorrendben Balczó Zoltán EP-képviselő, Pörzse Sándor újságíró, Murányi Levente alelnök, Gaudi-Nagy Tamás ügyvéd, Szabó Gábor pártigazgató, Novák Előd, Gyüre Csaba és Sneider Tamás alelnökök, illetve Zagyva György Gyula, a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom elnöke követi a párt országos listájának első tíz helyén.

Az LMP-nek mind a 20 területi választókerületben megvan a területi listához szükséges jelöltszáma

Az LMP-nek mind a húsz területi választókerületben megvan a szükséges számú jelöltje ahhoz, hogy területi listát tudjon állítani - derül ki az Országos Választási Iroda (OVI) internetes tájékoztató oldalának hétfő délutáni adataiból.

A www.valasztas.hu szerint az LMP Budapesten 25, Baranyában 6, Bács-Kiskunban 4, Békésben 2, Borsod-Abaúj-Zemplénben 4, Csongrádban 2, Fejérben 2, Győr-Moson-Sopronban 3, Hajdú-Biharban 5, Hevesben 4, Jász-Nagykun-Szolnokban 3, Komárom-Esztergomban 4, Nógrádban 2, Pest megyében 9, Somogyban 2, Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében 3, Tolnában 3, Vas megyében 2, Veszprémben 3 és Zalában 2 jelöltet tudott önállóan állítani. 

Ez azt jelenti, hogy a pártnak minden területi választókerületben megvan a szükséges számú jelöltje ahhoz, hogy területi listát tudjon állítani. 

Listaállításra az a párt jogosult, amelyik az adott területi választókerületben az egyéni választókerületek egynegyedében, de legalább két egyéni választókerületben jelöltet állított. 

Az a párt, amelyik hét területi választókerületben listát tudott állítani, jogosult arra, hogy országos listát állítson. Az OVI tájékoztató adatai szerint a pártnak hétfő délutánig 6 területi listáját vették nyilvántartásba a területi választási bizottságok. A területi listákat hétfő 16 óráig lehetett bejelenteni az illetékes választási bizottságoknál.

Az MDF-nek 17 megyében van meg a területi listához szükséges jelöltszáma

Az MDF-nek Nógrád, Somogy és Vas megye kivételével minden területi választókerületben megvan a szükséges számú jelöltje ahhoz, hogy területi listát tudjon állítani - derül ki az Országos Választási Iroda internetes tájékoztató oldalának hétfő délutáni adataiból.

A www.valasztas.hu szerint az MDF-nek Budapesten 8, Baranyában 3, Bács-Kiskunban 5, Békésben 2, Borsod-Abaúj-Zemplén megyében 6, Csongrádban 4, Fejérben 4, Győr-Moson-Sopronban 5, Hajdú-Biharban 9, Hevesben 2, Jász-Nagykun-Szolnokban 4, Komárom-Esztergomban 4, Nógrádban 1, Pest megyében 7, Somogyban 1, Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében 2, Tolnában 2, Vas megyében 1, Veszprémben 2 és Zalában 2 jelöltet tudott önállóan állítani. 

Ez azt jelenti, hogy Nógrád, Somogy és Vas megye kivételével minden területi választókerületben megvan a szükséges számú jelöltje ahhoz, hogy területi listát tudjon állítani. 

Listaállításra az a párt jogosult, amelyik az adott területi választókerületben az egyéni választókerületek egynegyedében, de legalább két egyéni választókerületben jelöl.

Az a párt, amelyik hét területi választókerületben listát tudott állítani, jogosult arra, hogy országos listát állítson. Az MDF - mennyiben a párt valamennyi "jó" megyében időben leadta a területi listáját -, országos listát állíthat. A területi listákat hétfő 16 óráig lehetett bejelenteni az illetékes választási bizottságoknál.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a vaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!